Hükümet Çok Çalışıyor

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

AKP hükümeti için her şey söylenebilir. Ancak özellikle şu sıralar bunlara çalışmıyorlar denilemez. Maşallah arı gibi çalışıyorlar.

Siz bu kadar çok yasa çıkarıldığını hiç duydunuz mu? Üstelik yasa çıkarmak için gereken yasal prosedür de artık kaldırıldı. AKP nin canı bir şeye sıkılıyor, hemen bir yasa çıkarılıyor. Bazen beylerin canı o kadar çok sıkılıyor ki, ortaya bir torba koyuyorlar, herkes canının sıkıntısını bu torbaya atıyor. Torba kısa sürede doluyor. AKP çoğunluğunun oyları ile bir gecede meclisten geçiveriyor. Çankaya da maşallah kalem elinde, kapağı açık, mürekkebi dolu bekliyor. Yasa daha önüne gelir gelmez, masaya değerken imzalanıyor. Yasayı getirenin teri soğumadan aynı hızla yasa tamamlanıyor. Eh, bunların çalışmadığını söylemek insafsızlık olur.

Aslında bu torba yasalar bizim demokrasinin nasıl bir çorba olduğuna iyi bir işarettir. Şark kurnazları işlerini iyi ezberlemişler. Torbaya millet için gerçekten iyi ve gerekli bir madde atıyorlar, ondan sonra kendi çıkarlarını gözetecek maddeler dolduruluyor. Tabii biri muhalefet etse hemen o malum madde hatırlatılıyor, adam hainlikle itham ediiliveriyor.

En son torbaya tıkılıp jet hızı ile geçirilen internet yasasına bir bakalım. İnternet gerçekten çok önemli bir konu. Öyle torbalara atılıvermiş birkaç madde ile geçiştirilecek bir şey değil. Daha da önemlisi öyle hükümetteki birkaç efendinin isteği ile halledilecek bir konu değil. İletişim özgürlüğüne zarar vermeyecek, insan haklarına riayet edecek çözümler tabii bulunmalıdır. Ancak sadece birdenbire AKP li birkaç kişinin aklına geliveren uygulama isteklerinin yasalaşması ancak diktatörlük rejimlerine özgü durumlardır.

Bu güne kadar uygulanan sistemler doğrumudur, tartışılabilir. Mesela yasal olarak otuz binin üzerinde internet sitesine ulaşım engelli. Peki, ulaşılamıyor mu? Kim ne kadar engellerse engellesin, isteyen her siteye ulaşabilir.  Ancak “AKP hükümetinin aldığı her karar doğrudur, yasakladıysa aman ulaşmayım” mantığı ile hareket edenler ulaşmıyorlar. İşte yeni engeller de bize göre o kesimi uyur bırakmaya yönelik. Halk zaten doğru dürüst okumuyor. Üstelik medyanın büyük bölümü de yandaşlaştırılmış. Bireysel olarak internete konan haberleri de yasakladınız mı iş bitti. Yani o kesim haberdar olamayacak.

 Hükümet şimdiye kadarki uygulamalardan memnundu ki sesi çıkmıyordu. Yolsuzluk görüntüleri, ses bantları internete düşmeye başlayınca birilerinin anlaşılan canı sıkıldı ki torbaya bir madde atıverdiler.

Yasaklar, engellemeler, tedbirler, bunlar bir işe yarar mı? AKP nin ömrünü biraz daha uzatır mı? Bunları bilemeyiz. Ancak bildiğimiz Hitler’in, Mussolini’ nin bile işine yaramadığıdır.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

PANİK

İçerikte vurgulamışsınız, bir de ben dile getirmiş olayım; beyhude çabalar... Dünya ve nehirler tersine döndürülemez. Can havliyle bişeyler yapmaya çalışıyorlar... Ötesini hiç düşünmüyorlar... Lâkin zihniyetlerini herkes biraz daha iyi öğreniyor. Selâmlar...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.