İmam Hatiplerde Ne Yetişir Ne Yetişmez...?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Öncelikle şunun altını kalınca çizelim. Her okul kendi devletinin ideolojisine göre insan yetiştirmek ister. Türkiye Cumhuriyeti anayasasının emirlerine göre de özellikle milli eğitime bağlı okullar laik, demokratik, içinde vatan sevgisi olan kuşaklar yetiştirmek isterler (di).

Ama yinede okula giden çocuklardan bir kısmı siz ne yaparsanız yapın bu özellikler dışında yetişebilir. Ancak bunlar istisnadır ve kaideyi bozmaz.

Başbakanımız “İHL terörist yetiştirmediği için mi kapattınız?” şeklindeki bir cümle ile ortaya attığı suçlamanın ardından düşündük. Eh, ülkenin başbakanı bir şey söylüyorsa kulak arkası edemezsiniz. Demekki İHL ler terörist vede anarşist yetiştirmiyormuş. O zaman düz bir mantık yürütürsek Türkiye Cumhuriyetinin milli eğitiminin anayasamıza göre düzenlediği eğitim programlarını uygulayan okullar terörist ve anarşist yetiştiriyorlar. Bu da demektir ki ülkenin %90 ından fazlası en azından potansiyel terörist. Hadi biraz yumuşatarak söyleyelim anarşist.

Kimse başbakanımızın dili sürçtüğünü veya yanlış anlaşıldığını sanmasın. O İmam Hatip mezunudur. İmamlığını bilemeyiz ama hatipliği maaşallah çok üst düzeydedir. Bir şey söylemişse o gerçek niyetini yansıtır. Hatiplik adına belkide gelmiş geçmiş en usta başbakandır diyebiliriz.

Buna bir örnek verecek olursak dünyada en çok terörist veya terör örgütü mensubu Türkiye hapishanelerindedir. Bu iktidar tarafından imal edilmiş özel mahkemeler habire potansiyel terörist yakalıyor ve hapsediyorlar. Gerçi yıllarca teröristlerle canı pahasına savaşıp terörü bitme noktasına getiren tüm komutanlar terörist etiketi ile hapse tıkılmış, gerçek teröristler ülkemizde cirit atıyor ama siz onu boşverin.

Evet. Cumhuriyet okullarının ne yetiştirdiğini öğrendik. Peki, İmam Hatipler ne yetiştirir? Kuruluşlarında bir meslek okulu olarak adlandırılan, ancak kanunları arkadan dolaşmak için bu ismin konulduğu hemen ortaya çıkan bir okul türüdür. Sırf bu yüzden elli yıldır tartışılmış, hür vicdanlarda böyle devam ettiği sürece de tartışılacaktır.

Bu okullarda düz okullardaki bütün dersler gösterilir. İlaveten namaz ve arapça kuran okumakda öğretilir. Bundan çocuklar bir şey öğrenir mi? Tabii ki öğrenmez. Başucu kitabımız olması ve her an başvurmamız gereken kuran bildiğimiz dil olan Türkçe okutulmaz. Çünkü anlaşılması ve üzerinde düşünülmesi istenmez. Sebebi de açıktır. Eğer insanlar Tükçe okur ve düşünürse bu din tacirlerine biat etmezler. Maalesef bu da emevi dini ve ondan nemalananların sonu olur.

İşte işin sırrı burada yatar. Birçok dersi papağan gibi ezberliyeceksin, geçer not alıp okulları bitireceksin; Ancak düşünmeyeceksin, araştırmayacaksın. Siz hiç İmam Hatip kökenli bir mucit veya bilim adamı tanıyormusunuz? Başta altını çizdiğim gibi arada yanlışlıkla çıkanlar varsa onları tenzih ederim. Ama ben duymadım. İmam Hatipleri oluşturan ana zihniyet akli değil nakli bilgilenip yaşamaktır. Dinde, efendin şu yazılara sarı diyorsa sende sarıdır diyeceksin. Politikada başkanın ne derse onu doğru kabul edeceksin. Asla düşünmeyecek, araştırmayacak, sorgulamayacaksın.

Evet, belki İmamHatiplerden terörist yetişmez (Bu sadece başbakanın iddiasıdır) ama ülkeyi ve insanını ileri taşıyabilecek birileri de yetişmez. Çünkü onlara daha baştan aklını değil önüne konanı kullanması öğretilmiştir. Bu satırlar ile sakın olaki islam dinini eleştirdiğim algılanmasın. Tam tersi islamiyeti Kuran'a hapsedip kılıf üzerine kılıfla kaplayıp duvara asan onun yerine Emevi icadı hurafeleri koyanlaradır.

Bir örnek vereyim. Dini gösteriş amaçlı kullanmak için ütüsüz pantolon, badem bıyık, hörgüç kafa ile kendilerini herkesin gözüne sokanlar, namaz kılman için sana olmadık baskıyı yapanlar, kendilerini birinci sınıf müslüman gösterenler ile lüks ciplerde gezenler, katlar, yatlar, binlerce dolarlık saatler, mücevherler, gemicikler içinde yüzenler aynı kişiledir. Oysa kuran müslümanı tarif ederken “İHTİYACININ FAZLASINI İHTİYAÇ SAHİBİNE DAĞITANDIR” diyor.

İşte bu örneğini verdiğim zihniyet İmam Hatipleri kurarak kendilerine biat eden, hurafeleri din sanan nesillerin devamını temin etmek istemektedir. Zira istesememelerine rağmen okuyan, kuranı duvardan indiren, bunları deşifre eden insan sayısı hızla artmaktadır.

Geçen gördüğüm bir afişte “Çocuklarınızı İmam Hatipe yazdırın, servis ve yemek bedava” diyordu. Bu, birilerinin hakkının çalınıp başkalarına verilmesi değilmidir? Bu bile bu okulların sahipliğine soyunanların zihniyetini deşifre etmiyor mu?

İzmir 2012

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.