Mayın Yasasında Üçlü Formül ve Ak Parti

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Yiğidim aslanım bu ülkenin çıkarı için çalışıyor. Davos’taki yiğitliğe hayran kaldım, haklarımı Tayyip beye helal ettim…

Bu sözler Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ait.

Davos’ta aslan gibi kükreyen, “mayın temizleme yasa önerisi” sunmazdı. Tasarı bu ülkenin geleceğine “ipotek” koyacak nitelikte iken buna karşı çıkmak yerine destek vermek nasıl bir anlayış. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın tüm açıklığı ile açıklayıp karşı çıktığı yasa üçlü formülle dün, gece mesaisinde kabul edildi.  

Üç formül;

1)Mayın temizleme işi için öncelikle Milli Savunma Bakanlığı yetkilendirilmiş. Bu anlamda Kamu İhale Yasası’nda savunma ve güvenlik hizmetleri için tanınan istisnadan yararlanarak davet usulüyle ihalesiz olarak iş yaptırma yönüne gidilebilecek Genelkurmay,  istediği şekilde NATO İkmal ve Bakım Ajansı NAMSA’ya verebilecek.

2)Kamu İhale Yasası hükümlerine göre Maliye Bakanlığı’nca hizmet satın alınma yöntemiyle yaptırılması öngörülmüş. İkinci alternatifte bu işi yapacağını söyleyen Türk firmalarının değerlendirilmesini dilerim.

3)İki formülün başarısız olması halinde; arazi,  yap-işlet-devret yöntemiyle toprağın kullanımı karşılığı ihale edilecek. Yüklenici firma bedel almaksızın tarım amaçlı kullanmak amacı ile araziyi temizleyecek. Bu süre en az 5 yıl en fazla 44 yıla kadar uzatılabilecek. Öncelik sırasını Genelkurmay, Milli Savunma, Dışişleri ve Maliye Bakanlıkları uzlaşma ile belirlerken ihale şartnamesi yine Genelkurmay ile Milli Savunma, Tarım ve Maliye Bakanlıklarınca belirlenecek olması bu yasaya destek vermemizi sağlamıyor.

255 Milletvekilinin yasanın kabulü için oy kullandığı yasa sınırlarımızı tehdit ediyor. Bölgenin “1.sınıf tarım arazisi” olması ve petrol rezervlerine ev sahipliği yapıyor olması birçok emperyalist devletin iştahını kabartırken ihale şartnamesinin milli çıkarlarımız doğrultusunda hazırlanmasından elbette kuşkumuz yok. Ancak suiistimale açık bir konu ve eğer yabancı devletlerin yap-işlet-devret yöntemiyle güdümüne girerse bölge; hem stratejik önemi açısından hem de bölge halkı için olumlu olmayacağı kesin. Kendi topraklarımızı işletmekten, temizlemekten aciz bir görüntü olması bir yana,  terörün kol gezdiği her gün şehit haberlerini aldığımız bölgede yabancıların olması akla mantığa aykırı.

Böylesi yasa haberleri çıktıkça; AK Parti’ye karşılar deniyor.

Herkesin derdi Ak Parti’yi devirmek, işini bitirmekmiş gibi bir savunu var. Hangi parti şimdiye dek böylesi bir korku içinde yaşadı ya da kendini baskı altında hissetti? Siz söyleyin, şimdiye kadar her fırsatta bizi batırmak istiyorlar diye yaygara koparan hiç olmuşmuydu? Ancak Ak Parti’nin bu endişesi, öfke nöbetlerine dönüşecek kadar ciddi boyutta.

Siz parti olarak Anayasaya, yasalara ve kurallara uyduğunuz müddetçe bir sorun çıkmamalı. Demek ki bir yerlerde bir yanlış var.

Ya bu millet Ak Parti’nin ülkesi için yaptıklarını göremeyecek kadar kör, ya da Ak Parti kurallara uyuyormuş gibi gösterip saman altından su yürütecek kadar usta.

Birden bire Ak Parti savunucusu mu kesildin başımıza diyorsunuz. Evet, yanlış anlamıyorsunuz ben “Durmak yok yola devam diyerek” çıktıkları yolda kazandıkları başarılar için yine kutluyorum Ak Partilileri…

Kimse su dökemez ellerine;

Hangi Başbakan,

Kodumdu oturturum kültürü sergileyip kahraman olabilirdi…

Ülke topraklarını kiralayıp para kazanacağını söyleyerek, açılımı için takdir toplayabilirdi…

İMF’ye kafa tutup tutup sonrada kalkınma için şart diyip borca girdiği için borç yiğidin kamçısıdır denerek alkışlanabilirdi…

Ülkeyi iki bölüp bizler ve diğerleri olarak ayırdığında kutuplaşmaya sebep olduğu halde bir bildiği var denilebilirdi.

Olmadı şimdiye kadar, bu tarihimizde tek örnek

Bir eline su dökülmeyecek kişide;  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,

Talat ''Biz, en baştan yüzde 29 artıyı kabul ettiğimiz için toprak vermek zorundayız. Görüşme sürecinde en zor konu toprak olacaktır, çünkü toprak vermek zor bir konudur''  sözleri ile vermeye bu kadar hazır bir tablo sergilediği, haklarını savunmadığı halde halen KKTC Cumhurbaşkanı olarak görevini sürdürebiliyor.

Türkiye ve KKTC kolay kazanılmadı. Ak Parti vatanı satıyor deniyor. Kimse bu vatanı alenen elbette satamaz. Ama böylesi yasalara imza atarak satılmaktan beter hale geliriz.

 

Ve eğer toprak vermek zorundayız derseniz o zaman sevginizden bağlılığınızdan şüphe ederim.

 

NOT: Adalet ve Kalkınma Partisi genel Başkanı Başbakan Recep Tayip Erdoğan “AKP” yazmamızı edepsizlik olarak değerlendirdi. Adalet ile bağdaştırmamıştık oysa ki. Ancak bunu öfkeli şekilde dile getirmesini yine de görmezden gelerek istek olarak değerlendirip yazımızda Ak Parti olarak kullanılmıştır. 

 Nuran.talay@politikadergisi.com

 

 

Yorumlar

AKP kara

"Ak" dedirtmeyle Recebin partisi ak olmaz. Dayatma Tayyip, zorla güzellik olmaz. Benim için karanın da karasısınız. AKP ülkemiz için büyük talihsizliktir. Ülkemizi yok etmek için getirildi. Geldiği gibi de gidecek.

YASA DEĞİL,KURNAZLIK..!

Böylesine doğmadan şaibelere kesinlikle gebe bir yasa görmedim.Yürütme erki,hangisini kullanmak isterse,diğerlerine DUR diyebilecek konumda iken,önce şu,sonra şu,olmassa şu gibi bir yasa komik olmaktadır.Yasa dediğin açık,net ve anlaşılır ve de uygulanır olmalıdır.Merak etmeyin,yasa tekniğine bile aykırı olan bu maddeler,Anayasa mahkemesinden geri dönecektir.

Kara'lar ne zamandır AK olmuş!!!

AK;Temiz,arı,duru,manasını ifade eder.Tam tezatı olan AKP gibi.!Ne zamandır temiz oldularda milletten ak parti denmesini isterler?!Karalarını saysak bu sayfalar almaz.Kendileri öyle sansın ama milletin huzurunda(yalakaları hariç)AK yeri kalmamıştır!

PAŞA'LAR

AKP'ye göre Türkiye, alt tarafı bir "toprak parçası"... Hükümet başı ve diğer takımdaşları, taş atıpta kollarımı yoruldu acaba? Şu anda istedikleri sadece dört nala koşturabilmek ve kursaklarında kalmış olan intikam ateşini canlı tutmak. Fitil tutuşmuş ve Ferit Paşa'lar her yeri işgal etmiş, Kıbrıs'ta bile satmaya hazır bir Talat Paşa var..şehit kanlarıyla sulanmış Kıbrıs'ın bir kısmını her an verebilir. AKP değil AK Partiyiz ! diye konuşan hükümet başı, (Başbakan'ın kendisi demiştir, biz Adalet ve Kalkınma Partisi'yiz diye ..birden bire AK oldular..! her neyse isterlerse GAK olsunlar,) Mayın mı kaçtı yüreklerine, kulaklarına bilmiyorum ama Vatan onların değil gibi davranıyorlar bu yüzden vermeye hazırlar...verirler babalarının malı gibi verirler.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.