Nur Cemaati ve Evrim

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Hani meşhur bir kitap var; Türlerin Kökeni
 
Hani hiç okunmadan üzerine ahkam kesilen kitap, hani sayfasını çevirsen dinsiz kalınacağı sanılan. Hatta hiç okumamışların bile üzerine sayfalarca makaleler yazdıkları “elin gavurunun” kitabı…
 
Oysa yeni Darwin karşıtı Darwinciler türedi memleketimde. Hem de en alasından…
 
Said-i Nursi Anadolu’da bilinen sözde din köklü en anti-Darwinci… Risalelerinin büyük çoğunluğu bu çerçevede gelişir. Fen bilimlerine ve bu tarz teoriler üzerine Kutsal kitabın (Kur’an) tefsirleri yapılır.
 
Şu ayet şu meal üzre aslında şunu anlatır…Ve şimdi onu takip edenler, Nurcular yada Fethullah Gülen cemaati ve bizatiği kendisi.
 
Risaleleri büyük bir dikkatle anlamayla okumanızı salık veririm. Derseniz ki sen hepsini okudun mu? Sanırım tamamını okumadım henüz, kendi payıma usandım okumaktan bir noktada “israf haram” olduğundan, gençliğimde bıraktım boşa geçmesin diye zaman. Her neyse.
 
Ama mutlaka okumalı insan, bu kadar millet okuyor ve yüzleri “nur” oluyorsa bir hikmet aramak mümkün ama okuduklarından mı yoksa yediklerinden mi bu “nur” endamı besili görünüm o kadarını bilemem. Bildiğim yüzleri soluk, urbası yırtık bu cihad fertlerinin yeni urbaları ve kravatları içerisinde çok besili durdukları artık, devleti alinin ali makamlarında…
 
Ve artık sermayenin “yeşiline” sahip oldukları gerçeği.
 
İktisadi açıdan sermaye nedir diye sorarsanız? Büyük bir mutabakat ile iktisat profesörlerinden “birikmiş emek” lafzını duyarsınız yada diyelim ki duymadınız soruyu şu şekilde sorarsanız o vakit, “Sermaye birikmiş emek midir?” derler ki evet ama …
 
Yani bu sermayenin kızılı, beyazı, yeşili biriken emektir. Biriken emek ne demektir? “emeğin hakkı olan artık” birikimini de içinde barındıran emek toplamı.
 
Gelelim hak ve hukuk üzere fen bilimlerini yerden yere vuran, sonrada fen bilimleri ile fikriyatını temellendiren fikriyata… Anti Darwincilerin Darwinci olma süreçlerine başka bir ifadeyle…
 
Darwin ne diyordu? EVRİM…
 
Bu yeşil sermaye nasıl oluştu, kravatlara nasıl büründü, bu eski urbalılar nasıl, sümenli masalarda hak sahibi olarak sümen altlarında yanlışlarını biriktirerek büyüdüler?
 
“Ticaret helal”
 
“Tartıda adil olmak”, “Yanında çalışanlara yediklerinden yedirmek, giydiklerinden giydirmek”?
 
“Dur canım oraya gelme daha biz “Ticaret helaldeyiz” hala”
 
Peki ona da Eyvallah…
Çünkü evrim süreç ister, zaman ister oraya da gelecekler (YALAN)
Türlerin kökeninde “Doğal Ayıklanma” diye bir kavram vardır. O kavramda doğalından zayıflar ayıklanır…
 
Evrimleşen bir emek, evrimleşen urbalar, evrimleşen kafalar, evrimleşen uzuvlarınızı gizlemeye yeterli mi bu entrikalar?
 
Risaleler, ne söyler?
Ve yahut, yeni yetme hocası “Bedi-ü zaman”’ın ne söyler size şu an Amerikadan?
 
Ve yahut İzmir’de bir Camii içerisinde verilen Cuma hutbesinde, Darwini ve evrimini ve fen bilimlerini yerden yere vururken bu topluluk önderi, kendi cemaatinin evrimini nasıl açıklayabilir?
 
Öyle ya “Kun fe ye kun” Ol der ve oluverir… Lakin biz “süreç içinde” yarattık da der mutlak beyan…
 
Yok ben anlamam… Hocam ne derse o, Kur’an hepten mi müteşabih? Risaleler açık ve net anlamadıklarınızı o anlatıyor demek…
 
Hani Kur’an “Ap açık okuyup anlayasınız diye” indirilmişti? Alemlere rahmet üzre…
 
Alem siz misiniz de; Rahmet, neden şimdi hep size?…
 
“Kul hakkı ile gelmeyin!” ;
 
Eee, Allah kerim…
 
Bu dünyadan kesmedim ümidimi hesaplaşmak üzre; hak içinde,
Öteye de beklerim…
 
 
 
 
Erdinç AYDIN
 
erdinc.aydin@politikadergisi.com

Yorumlar

Bu bir savaştır,hak ile batıl arasında....

Söylediklerinize hiç katılmıyorum çünki o kadar basitce yorumlar yapmışsınız ki,yazık,siteye bir drupal sitesi diye girdim ama konu ilgimi çekince yazıyı okumak istedim.Bence siz Risale-i Nurların hepsini okumayarak zamandan daha değerli şeyleri kaybetmişsiniz ama ben sizin yazınızı okuyarak gerçekten zamanımı kaybettim.

Ayrıca dipnot olarak belittmem gerekiyo ki,hangi derginin,hangi gazetenin trajı düşse,hangi yazarın yazıları okunmasa veya hangi programın reytingi düşse hemen Nurculuk,Said Nursi,Fetthullah Gülen Hocaefendi konulu programlar yapıyolar ve düşen trajlarını,reytinglerini tavan yaptırıyolar.Demek ki onları memlekette çok seven insan var,keşke birazda siz anlamak isteseniz.Kur'an ışığında yazılan Risale-i Nurlar sizlerin,felsefe gözüyle baktıklarınızın hepsine galebe çalmıştır.Bunu sağır sultan duydu siz duymadınız mı hala.......

Sağır Sultan da belletmenler nezaretinde "ışıklı" saraylarda

Sağır Sultan da belletmenler nezaretinde, "ışıklı" saraylarda tedrisat almış olsa gerek...

Bilimi reddeden bir anlayış, Kur'an-ı Kerim'in ışığıysa; orada nurdan ziyade "zifiri bir karanlıktan" bahsetmek daha doğrudur...

Fiziğin temel yasası;

"Hiç bir madde vardan yok, yoktan var edilemez"

Oysa Fethullah Gülen İzmir'de vardiği bir hutbede; bunu bile reddettiğini beyan etmişti...

Kaldı ki; Fen Bilimleri , hani Allah'ın nizamını açıklamakta idi? Ondan da mı vazgeçtiniz şimdi...

Güldürmeyin beni...

Akıl ve nakil dini olan İslam üzere mi konuşuyoruz yoksa "Kur'an ışığında" yazıldığını söylediğiniz Risaleleri, Kur'an ışığının önüne koyan sizler, Kur'an ışığını kesen Risalelerinizle arkada bıraktığınız gölgelerde mi oturuyorsunuz, ellerinize Risale almaktan Kur'an almaya fırsat bulamayanlar olarak?

Karanlıkta bıraktığınız toplumun gün gelir vebalini ödersiniz...

"Hak ile batıl arasında savaş" demişsiniz;

Hak gelmiş zaten batıl zail olmamış mıydı?

Kur'an yerine Risale külliyatı, Peygamber yerine "Bedi-ü zaman","Hocaefendiler" ...

Biz bunları çok gördük beyler...

vah vah vah sağır sultanım

ahmet karaman kardeşim e katılıyorum.neden in reytingi düştü can dündar fetullah gülen hoca efendiye sarıldı.sizin de böyle bir sıkıntınız mı var.cemaat o kadar büyük ki kendisini desteklemeyenlere bile faydası dokunuyor reytingler tavan .bu yazıyı yazan bi insan fetullah gülen ve nurcuları bir birinden ayırt edebilmeli.risale-i nur fen bilimlerini reddetmiyor aksine onunla ilgili bi çok konu risalelerde var.örneğin organik kimya.okuyunda bakın fen bilimi neymiş.bir de son olarak doğuda üniversite diğer ismiyle fen bilimleri endüstrisi kurulma fikri üstad said nursi hazretleri tarafından atılmıştır.herkese nasip olmaz nurcu olmak. bu makaleyi yazmak için eline risale aldıysanız bu da büyük bir şeref.

örnek

Varlık aleminin en ilginç özelliklerinden biri ilişkilerin kainatın her tarafında benzer tarzda kuruluyor olmasıdır. Su oluşturacak atomlar her yerde aynı şekilde bağlantılar yapan iki hidrojen molekülü ile bir oksijen molekülünden oluşurlar. Hele organik maddelerin teşkilinde yer alan karbonlar, hidrojenler ve oksijenler gibi moleküllerin organik kimya ile ilgili kitaplardaki şekillerini bir tahayyül edin... O karma karışık yapılarda, şuur sahibi insanların anlamakta güçlük çektikleri yapılar içinde, varlık çarklarının dönüşü ile farklı yerlerden geldikleri halde, anında adapte olarak uyum sağlarlar. Çok zeki bir lise talebesinin daha önce hiç organik kimya dersi almadan bu dersin imtihanına girdiğini bir düşünelim. Önüne o karmakarışık karbon hidrojen haritası gibi organik madde formüllerinden sorular sorulmuş olsun. Ortaya çıkacak sonuç hakkında bir şüphe olur mu? Oysa bizzat o madde içinde yer alan karbon, anında uyum sağlamakla bu maddenin yapısı ile ilgili sorulabilecek bütün sorulara cevap verebileceğini gösterir bir hal sergilemektedir. Zeki bir lise talebesinin kabiliyetlerini bir karbon atomu ile mukayese bile etmeye kalkışmayacağımıza göre bu halden ortaya çıkan sonuç, bu uyumun karbon atomunun kabiliyetleri ile olmadığıdır.(daha fazla bilgi risale-i nur enstitüsünde mevcut.)

HACI OLAMAYAN PEYGAMBER!!!

Ne acıdır ki, bu ülke bir nurcuyla nakşibendinin eline kaldı.
Kendini peygamber ilan eden baş nurcu Gülen, 1968 yılında Hacca gittiğinde, Arabistan'a kabul edilmedi. Niye?
Çünkü tarikat kurup, ruhban olduğu için, Arabistan'da kendisi için "katl-i vaciptir" fetvası çıkarılmıştır.

Buradan, arapları kutluyorum!!
Bence hayatları boyunca çıkardıkları, en isabetli fetva olmuştur.

nurculuk

nurcularla fetullah gülen hareketini ayırt ediniz aksi taktirde ilk düğmeyi yanlış iliklemiş olursunuz.arabistan neden kabul etmedi.çünkü arabistanda hakim olan mezhep vahhabilik.vahhabilik de ingilizler tarafından kurulmuş bir mezhep yani dinle alakası yok.fetullah gülen i kendileri için bir tehdit gördüler .çünkü gülen hareketi onların tahmin ettiklerinden dha büyük. gülen hareketi neden kabul görmemiştir çünkü gülen hareketi terörizmi kabul etmiyor radikal islam anlayışını savunmuyorş böyle olunca islamı teröriz ile eş tutan bir anlayışa sebep olan arabistan ve iran fetullah güleni müslüman bile görmemişlerdir.

Reyting Problemi

Reytinglerimizle ilgili düşüncelere sitenin yöneticisi olarak cevap vereyim. Bu yazı yazılmadan önce reyting problemimiz olmadığını belirtmem gerek. Bu yönde yapıln yorumlara katılmadığımı belirtmek isterim.

insanın gözü aç

herkes daha fazlasına sahip olmak ister.doğanın kanunu bu.reyting sıkıntısı yoksa ne mutlu size.saygı duyulur.size göre öğle bize göre böyle.

İnsan olanın gözü aç olmaz

Kendini insan sananların gözü aç olur...

Siz "Allah'ın ipine sarılın"

Ona sarıldığınız halde, bu kadar aç gözlü bir algıya sahip olduğunuzu kendinize nasıl açıklıyorsunuz ? :)

maşallah

rilale-i nurdan pek de etkilenmişsiniz. bu çok güzel .evet Allah ın ipine sarılın.muhatabım insanlar.kendini insan sananlardan bana ne.kuran-ı kerimin bir tefsiri olan risale-i nur da ALLAH IN ipine sım sıkı sarılmamızı vurguluyor.bu güzel sözden dolayı teşeküürler erdinç bey.

Anlaşıldı sen söyleneni de anlamıyorsun

Eksik bilgin var; Risaleler sadece Kutsal kitabı tefsir etmez ayrıca cemaatinede nüfuz için Kutsal kitabı kullanır.

"Allah'ın ayetini satanlar Allah'ın sevmedikleri kullarından" derken Kutsal kitapta iman ettiğin...

Benim size söylediğim söz "ayet" yoksa risale safsatası değil. (Allah'ın ipine sarılın) siz onu bile risale safsatası içine katıyorsunuz yazıklar olsun din anlayışınıza... Ve utanmadan risalelerden feyz almaktan bahsediyorsunuz. Bu çerçevede Kutsal Kitaba şirk koşuyorsunuz risaleleri. Allahın ayetini satıyorsunuz utanmadan ayeti risaleler ile anarak.

Siz o ayete uyun isterseniz, ama o ayete uyan olarak nasıl nefsinizi terbiye edemeyip de intihal yaparsınız?

Nasıl nefsinizi terbiye edemeyip de insan olmayanlara özgü davranışları anımsatma ihtiyacı duyarsınız.

Nasıl iman ettiğiniz Kutsal Kitabın ayetini, Risalelere atıfla anarsınız?

Ne demeli? Allah soytarılardan korusun dinini...

Kim bilir?

Kur'an okumamış siz dincilerin, ellerinde risaleler gibi safsata dolu kitaplara meylin, geldiği nokta bu olsa gerek belki de...

Yine anlamayacaksınız neden yazdım ki size bunu? Oysa size daha önce de yazmıştım. "Oku" kardeşim.

En azından kendi iman ettiğini söylediğin dinin, kutsal kitabını...

Bundan da mı acizsin?

Sizin adınıza artık cidden endişe etmekteyim.

Cahillik mi? Yoksa sadece birilerinin fikir intikalcisi rolünü üstlenen "araç" olmak yetiyor mu size? (Ki onu bile başaramıyorsunuz.)

Son tavsiye; "OKU" neyi okursan oku, ama "OKU"...

Kur'an'a, risaleleri şirk koşuyorsun, sonrada burada gelmiş o dini savunduğunu yazıyorsun cahilsin yada imanını satanlardansın yada ne konuştuğunu gerçekten bilmiyorsun...

yazık ki ne yazık

risale-i nuru okumadığınız çok açık.eğer az okumuş olsaydınız risale-i nurun kuranın alternatifi görmezdiniz ki risale-i nurun bir çok bölümünde kuran-ı kerim in yüceliğinden bahsediliyor.risale-i nur sizin gb nasipsizler için yazılmıştır ki kuran-ı kerimi daha iyi anlayasınız.ama çok rahatız sizin .bir çok prof.DR.tanıdım bir çok yazar biliyorum risale-i nuru anlamaya çalışmış ve ondan faydalanıştır.onların hepsi aptalda bir siz akıllısınız.onların idrak güçleri yok ta sizin var.bunlar gönül işi yani sizin anlmayacağınız konular.acınacaklar kervanına katılmanız beni ayrıca üzdü.ama bedüzzamanın güzel bir sözü var.zarara rızasıyla gidene merhamet edilmez.ama napalım vicdanımız elvermiyor.

Avanak Avni vardı Gırgırda

Avanak Avni vardı Gırgırda bir zamanlar;

"risale-i nurun kuranın alternatifi görmezdiniz" demişsinizde onu alternatif koyan sensin sen hepten hödüksün ya ne okuduğunu anlıyorsun ne de ... Her neyse kardeş daha sana yazı yazmanın anlamı yok dediğim gibi yine algı yok sende, algı yok ki sorgulama yapasın...

Ayrıca; "Bataklığa gidenlerin yolu dahi bataklık kokar"

Beni, seçiminiz ilgilendirmiyor...

Ama aşırı saflığa varan duruşunuz, olmayan algınız ve bu saflığınızın kullanılmasına üzülürüm okadar kal sağlıcakla.

Eyvallah... Güzel kardeşim ne diyelim Hakkını helal et sevgiyle kal :)

pis suda yıkanmak kirli kalmaktan iyidir.

pis kalmakta ısrar ediyorsan ne diğelim canım kardeşim.hakkında hayırlısı olsun.bir gün risale-i nuru okumaya kalkarsan bu konuyu bir daha yazda bi nebze komikliğin ortadan kalksın.risale-i nuru eleştirenler bunu siyaset için yaparlar ve bunlardan da elimizde pek kalmadı.son çırpınışlar olmasın.psikolojinizi anlıyorum .azınlık olmanın sonuçları.çok algılısın maşallah bir gün gelde istediğin bölümden sana risale okuyayımda nasiplen.

NURCUYA CEVAP

Bu söylediklerine kendin de gerçekten inanıyor musun?
İngilizler vahhabilikten ne anlarlar?

Vahhabiliğin kurucusu 1787 de vefat eden Muhammed b. Abdulvahhab'dır. Bu zat, ibn-i Teymiyye'nin eserlerini okumuş ve teoriden pratiğe çıkarmıştır.

Arabistan'da ise tarikat kurup, ruhban olmak yasaktır.
İslam dininde ruhbanlık yoktur. Ancak, müctehid ve din alimleri vardır. Hristiyanlıkla, İslamı birbirinden ayıran en önemli özellik budur.

Kendinizi bu adamlara teslim ederseniz, böyle sizi kandırırlar. Kulaktan dolma bilgilerle ortaya çıkılmaz. Açın biraz kitap okuyun da, ufkunuz açılsın.

nurculuk

vahhabiliğin ingiliz destekli kurulduğunu idda ediyorum.bakın ingilizler orta doğuda öğle ajanlar oynatmışlardır ki bunlar zamanla müftü bile olmuşlardır.imam olmuşlardır.bunları eminim biliyorsunuzdur.bu konuda iddamı ıspatlmak isterdim ama ne yazık ki dergi sicilim buna izin vermiyor.derginin demokrasi! sabıkalısıyım.bu konuda siz bir çalışma yapında faydalanalım.dediğiniz gb islamda Allah ile kul arasına kimse giremez ruhban sınıfını savunan kim.CEMAAT HİÇ BİR ZAMAN RUHBAN SINIF ANLAYIŞINDA OLMADI.TANIDIĞIM BÜTÜN VAHHABİLER İBN-İ TEYMİYYE ye hakaret ediyorlar bunuda anlamış değilim.biz allah dan başka kimseye kendimizi teslim etmeğiz.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.