Öğretmen

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Öğretmen ...

 

Anne kollarından sonra bizi aynı sıcaklıkla Saran, sevgiyle bakan gözlerin sahibidir. Ilk harfi yazmayı, resim yapmayı, kitap okumayı öğretendir.

 

Öğretmen ...

Politikacının Oğlu da Sanatçının kızı da birdir onun için. Şefkatle yaklaşır ayırt etmeksizin.

 

Öğretmen ...

Ödevlerini yapmayan öğrenciyle de uğraşır, kendisine saygısızlık yapanla da. Çoğu kez onu küçük düşürücü şakalar yapan öğrencilerin yaptıklarına karşılık yine sevgiyle yaklaşır.

 

Öğretmen ...

Aile terbiyesi almamış öğrenciler ise bazen çok zorlar onu. İnatları, sınıf düzenini bozucu hareketleri üzer onu. Ve birçok kez ailesini bu konuda uyarmasına rağmen ailenin "Çocuğumu özgür yetiştiriyorum" tepkileri ile şaşkınlık yaşa da o yine doğruları öğretmeye devam eder.

 

Öğretmen ...

Bazen sırdaş olur. Anne baba ile paylaşılamayan sorunları dinler. Çare bulmaya çalışır.

 

Öğretmen ...

Çoğu kez onun da bir anne, bir baba, bir kadın, bir erkek olduğu unutulur. Her şeyden önce o bir insandır. Onunda sevinçleri, mutlulukları, umutsuzlukları, çözemediği sorunları vardır. Ama o bunları hiç yansıtmaz. Kimse sormaz ona nasıl geçiniyorsun, ne yiyip ne içiyorsun. Tüm Sorunlarını evinde herkesten çok bırakması gerekendir.  Sorunlarını çözelim diye kimse yaklaşmaz ona.

 

Öğretmen ...

Ek iş yapar, oradan oraya koşuştur, yorgunluğunu belli etmez.

 

Öğretmen ...

Kimi zaman Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaları sonucu kadro dışı kalır, kimi zaman haklarını kaybeder buna rağmen sesini duyuramaz. 

 

Öğretmen ...

Birçoğunun ilkokul sıralarındayken başlar öğretmen olma isteği. Uzun yıllar Okur emek harcar, bütün zamanını öğrencilerine verir ama ne hak ettiği saygıyı alabilir ne de hak ettiği ücreti. Manevi olarak da hak ettiğini bulamaz, maddi olarak da. Oysa ne büyük sorumluluk yüklenmiştir omuzlarına. Bir baba, bir annedir evine ekmek götürmesi gereken, çocuğunun İsteklerini karşılayamadığında ise yinede isyan etmeyendir. Çocuklarımızı okutsun, arsızlıklarını görmezden gelsin, düzeltsin diye bakılan emekçidir.

 

Öğretmen ...

Göreve gittiği yerde bazen hoş karşılanır, bazen "Çocuklarımızı eğiteceksin, gözlerini açacaksın" diye, çocuklarını köle gibi çalıştıran Babalarin hiddetine maruz kalır. 13-14 yaşlarında olan öğrencisi öğretmenim ben evleneceğim / evlendiriyorlar beni dediğinde çaresiz kalandır.

 

Öğretmen ...

Işıl ışıl gözlerle gururla gittiği görev yerinde birçok kez terörün hedefi olmuştur. Acımasızca katledilmiştir. Oysa tüm amacı kedini ifade edebilen, sorgulayabilen, anlayabilen bireyler yetiştirmektir.

 

Öğretmen ...

Okumak yerine dilenciliği, hırsızlığı öğrenen çocuk da incitir, Üniversite sıralarında siyasi karmaşaların içinde taşı sopayı tercih edende, sokaklar da polise taş atmak için azmettirilen çocuk da.

 

Öğretmen ...

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün "Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" sözleri ile güvendiği inandığı değerli insandır.

 

Öğretmen ...

Adı üstünde öğretmen ... İyi bilgiyi, doğruyu Öğreten, bugünün politikacısını, sanatçısını, doktorunu, hemşiresini, mühendisini, işçisini, aşçısını kısacası hepimizi yetiştirendir.

 

Iyi ki varsınız değerli öğretmen, sabrınıza, azminize, şefkatinize, emeklerinize sağlık.

 

Her şeye rağmen öğretmenler gününüz kutlu olsun.

 

Nuran

 

 

Nuran.Talay @ politikadergisi.com

 

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.