Okullarda Serbest Kıyafet Rezilliği…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

İlerde siyaset bilimciler, her şeyin nasıl yanlış yapılabilececeği hakkında ders vermek için hiç zorlanmayacaklar. Çünkü önlerinde AKP iktidarı gibi son derece geniş bir kaynak olacak.

Bir iktidarın ipleri başkalarının elinde olursa ve birde yöneticileri şark kurnazı olursa sergileyecekleri icraatlarda böyle gülünç ötesi olur.

Herkes biliyor ki bunların birinci görevleri Laik Türkiye Cumhuriyetini öncelikle aldıkları emir icabı ılımlı İslam Cumhuriyeti yapmak. Beceripte ellerine tutuşturulan metni yeni anayasa diye çıkarabilirlerse bu emir yerine getirilmiş olacak. Ancak bu konuda baştan beri devam eden bir sıkıntı var. Ilımlı İslam Hıristiyanlaştırılmış bir İslam demek. Foyaları ortaya çıktığında ve ABD iktidara başkasını getirdiğinde Anavatan partisi gibi yok olmak istemediklerinden tabana da hoş görünmek istiyorlar.

Kadınların başlarını Hıristiyanlardan örnek aldıkları bir modelle örttürmeleri de bu yüzden. Ancak anayasada “laiklik” prensibi varken ve de her adımları efendiler tarafından denetlenirken fazla ileri gitmeleri mümkün olmuyordu.

Eh, bunlar şark kurnazı ya, biri çözümü buluverdi. ABD deki gibi serbest kıyafet giyilsin. Böylece hem efendiler kızdırılmayacak, hem de laikliğin arkasından dolaşılarak okullara tesettür ucubesi sokulacaktı. Tabi bu tür kararları almak sadece kendilerinin egemen oldukları devlet okulları için geçerli. Mesela Amerikan Kız Lisesi yönetiminin kıyafet kararına karışmaları söz konusu değil.

Peki, devlet okullarında kıyafeti serbest yaptılar da ne oldu? Bu uygulama “ben yaptım oldu” mantığından başka ne getirdi? Bu konuda bilgi sahibi olmak için bir öğlen lise dağılım saatinde okulun önüne bir gidin, yeterli fikriniz olacaktır. Ben burada yönetmelikteki saçmalıklarla, çocuklarımıza ve de velilere uygulanan zulümden bahsedeceğim.

Benim torunum semt okullarından birine gidiyor. Yaşı sekiz. Öğlenci ve öğlen okula gelen gurup, ana sınıfları, 1,2,3 üncü sınıflar. Yani çocukların yaşları beş ila dokuz arası. Müdür çocukların kıyafetini sert dille eleştirip velilerin kurallara uymasını isteyince, merak ettim neymiş bu kurallar dedim.

Sizi iki kocaman sayfalık yönetmeliğin tamamını okumak zorunda bırakmayacağım. Sadece dördüncü maddenin “ç” fıkrası benim için yeterli oldu. Bakınız o madde ne diyor:

Ç) Vücut ölçülerini belli eden tayt, şort gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz buluz ve kısa kollu gömlek giyemez.

Nasıl? Beyendiniz mi serbestliği? Şimdi tutalım kelin perçemini. Burası İzmir, hava sıcak. Bu çocuklar ise başta belirttiğim gibi 5 -9 yaş gurubu çocukları. Bu çocuklara bu yasakları getirmek hangi sapık zihniyetin ürünü acaba?

Denilecektir ki bu kurallar bütün Türkiye ve tüm devlet okuluna gitmekten başka çaresi olmayanlar için. O zaman sorarız. Neden serbestlik getiriyoruz üçkâğıtçılığını yapıyorsunuz. Formaların suyu mu çıkmıştı? Belirli bir düzeni vardı, zengin fakir her öğrenciyi mümkün olduğunca eşit gösteriyordu.

Şuna açıkça “biz öncelikle yandaşlarımızın sıkma başlı, yerlere kadar kapalı kıyafetli kızlarını okullara sokacağız, sonra da diğerlerini mecbur edeceğiz” deseniz olmuyormu. Bu kadar kıvırmanın, çocuklara ve velilere sıkıntı çektirmenin ne anlamı var? 

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.