P—DVD: Elizabeth: Altın Çağ

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Gökhan DAĞ

 

   1998 yılında çekilen Elizabeth’in devamı niteliğini taşıyan Elizabeth: Altın Çağ üstün oyuncu performansları olan Cate Blanchett (Elizabeth) ve Geofrfrey Rush’ı (Walsingham) tekrar bir araya getiriyor. Ayrıca serinin ikinci filminin kadrosuna Clive Owen’da (Raleigh) dahil oluyor.

   Filmin Konusu: O dönemin en güçlü devleti olan İspanya ile İngiltere filmde din eksenli bir savaş içerisindedir. Bu savaş İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth’in hayatının en karmaşık evresinde başlar.  

   Elizabeth halkının kendisine kuşku ile baktığı bir dönemde; yine kendisine yönelik komplolarla uğraşmaktadır.

   Yalnızlık hissinden kurtulamayan Elizabeth’in en büyük destekçisi ise  koloni kurmak için O’na yakınlaşan Raleigh ve yardımcısı Sir Francis Walsingham’dır.

 

   Derlemecinin Notu: Cate Blanchett’in üstün bir oyunculuk gösterdiği film yine de İngiltere propagandası yapmaktan kendisini alamıyorum.

   İspanya Kralının, İngiltere’nin Protestan olduğu gerekçesiyle açmış olduğu sözde din savaşını çok güzel bir şekilde anlatan film dinin politikaya alet edilmesini çarpıcı bir şekilde işliyor. Nitekim film de dini politikaya alet edenlerin yalvarışlarıyla sona eriyor.

   Bir yöneticinin özel hayatının, politik zorluklar sebebiyle nasıl yok olduğunu izleyeceğimiz bu film ayrıca bazı tarihsel yanlışlıklar da içeriyor. Örneğin Osmanlı İmparatorluğu film de Türkiye olarak anılıyor.

   Her şeye rağmen izlenmesi gereken bir film olduğuna inanıyorum.

 

kultursanat@politikadergisi.com

 

 

 

 

 

Bu bölüm; Politika Dergisi, Sayı 8’de yer almıştır. Tüm fazladan özellikleri ile orijinal sayıyı indirmenizi öneririz. Sayı 8’i indirmek için buraya tıklayınız. 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.