Padişahım Çok Yaşa!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Bir gazetemiz bu gün bu başlıkla çıkmış. Sanırız haksız da değil. Başbakan desteğini %58’lere çıkarttı. Bu destek ve alınan bu evet oyu tamamen başbakana aittir. Ne paketteki maddeler, ne hükümetin diğer üyeleri, ne de AKP’nin bu oylarda ciddi bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Örneğin, hükümetin ikinci adamı Bülent Arınç kendi şehrinde bile “evet” çıkmasını sağlayamadı.
Başbakanın deyimi ile garip gurabadan alınan vergiler referandum mitinglerinde AKP parası gibi saçıldı. Hemen herkes nasibini aldı. Referandum günü başbakan resimli şişe suları bile dağıtıldı. Rüşvet, tehdit, mahalle baskısı ve daha birçok maskeyle halkın karşısına çıkan başbakan istediğini aldı. Tekrar iddia ediyorum, o %58’in %10’u bile evet dediği maddelerden bihaber.

Uzun zamandır başbakanın uyguladığı tek adam yönetimi giderek padişahlığa doğru yol alıyor. Paketteki yargı ile ilgili iki madde haricindeki maddeler için ne anayasa değişikliği ne de referandum gerekliydi. Yeterli çoğunluğa sahip AKP birer kanunla o konuları hallederdi. Ama o zaman da halkı bu kadar kolay kandıramazdı.
Yeni bir anayasa değişikliği konuşulmaya başladı bile. Bu konuşmalar ta ki anayasanın başlangıçtaki dört maddesinden kurtulana kadar devam edecek. Yoksa resmen ne padişahlık gelebilir nede halifelik.
Evet, bu neticeye kimlerin sevindiğine bakarsak ülke için ne kadar hayırlı veya hayırsız olduğunu görebiliriz. AB ve ABD çok memnun. Yarı resmi basınlarının etekleri zil çalıyor. Talabani ve Barzani de memnun. Baydemir de memnun ki özerklik ilanından söz etmeye başladı bile. PKK anlaşma gereği evet çıkması için bir buçuk ay boyunca eylemlerini durdurdu. Demek çok memnun.
Doğuda, boykotçular haricinde neredeyse evetler tulum çıkarmış. Ne kadar bilinçli bir kitle maşallah doğrusu, yoksa cemaatler mi öyle istedi sorulabilir. Toprak ağaları hayır oyu kullanmaya müsaade etmemiş de olabilirler. Tabiî ki başarılarından dolayı pek mutludurlar. AKP’nin besleyip büyüttüğü yandaş medya ve yandaş zenginlerin de çok sevindiği kesin. Hepsine hayırlı olsun. Artık başbakan elindeki yetkilerle gayrı resmi yaptığı şeyleri kanunlaştırıp resmileştirebilir. Peki, kimler karşıydı bu muhteşem sonuca? Çalışan ülke gelirinin büyük bölümünü karşılayan tahsil seviyesi yüksek, dünyadan haberi olan ve genellikle kıyı kesimlerde oturan vatandaşlar.
Başbakan onları çoktan darbeci ilan etmişti, son konuşmasında da bunu tekrarladı. Şimdi sıra hepsini bertaraf etmeye geldi. Bu destekten sonra onu da yapar artık.
Ünlü söz vardır: “Toplumlar layık oldukları yönetimle yönetilirler”. Umarım önümüzdeki seçime kadar toplumumuz bu yönetimin kendine layık olup olmadığını anlar. Tabii seçimler yapılırsa. Malum bu yetkilerden sonra artık başbakan“seçim ben isteyene kadar ertelenmiştir” diyebilir.
 
Cem.Tamturk@PolitikaDergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.