Pis Kokular!...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Etraf inanılmaz pis kokuyor. Sanki her taraftan lağımlar patlamış gibi. Ortaya saçılmış her türlü atık çürüyor ve ortalığı dayanılmaz bir koku kaplıyor.

Hükümet şu an savunmada. Yargının hemen her girişimini engelliyor. Tabii başarışlı olduğu kadar. Koalisyonun diğer ortağı da o kadar güçlenmiş ki, hükümetin her engellemesine karşı darbe ile geliyor.

Bir örnek verelim. Şu Suriye’ye giden tır meselesi. Bilinen kadarı ile Türkiye hükümeti Suriye hükümetine satış anlaşması gereği bir şeyler göndermiyor.  Kaldı ki bölgeyi bilen herkes biliyor ki, bizim sınırı aşan sinek bile olsa El-kaidenin eline geçiyor. Eğer yazılıp çizilenler doğru, gidenler silah ve mühimmatsa durum çok vahim.

Bir ülke yönetimi resmi istihbarat örgütü yardımı ve denetimi ile yabancı bir ülkeye silah naklediyorsa bunun tek bir adı vardır ki o da silah kaçakçılığıdır. O silahları gönderenlerin de o silahların döktükleri kanda katkısı vardır ki, böyle bir şeyi düşünmek dahi istemiyoruz. Hal böyle ise sorumluların yarın savaş suçları mahkemesinde yargılanacakları kesindir. Meselenin bir diğer boyutu da, gönderilen bu mühimmatın (eğer savaş mühimmatı ise) her hangi bir yasaya dayanıp dayanmadığıdır. Eğer değilse birileri için yüce divan yolu şimdiden görünmüş demektir. Ancak işin çok daha vahim yanı bunun maddi ve manevi faturası yine Türk halkına kesilecektir.

İnsanın aklına gelen diğer sorular ise iktidarın diğer ortağının da öyle ak kaşık olmadığını ortaya koyuyor. Mesela son üç yıldır benzer sevkiyatların sürekli olarak yapıldığı, bölge halkından gizlenmeye dahi gerek duyulmadığı yazılıp çiziliyor. O zaman bu cevval savcıların neden kıllarını kıpırdatmadıklarını da anlatmaları gerekiyor.

Şu son örneğe bir bakınız. Bütün dünya gibi bizde ucuz Çin mallarına yüksek vergi koyarak bir ölçüde kendi üreticimizi korumayı seçmişiz. Oysa piyasa ucuz Çin malı kaynıyor. Sistem nasıl mı işliyor? Gümrüğe gelen yüksek vergiye tabi mallar düşük vergili mal olarak gösteriliyor. Tabii haraçlar havada uçuşuyor. Bu gün Gümrüğe yapılan bir operasyon ile bir kısım gümrükçü ve mal sahibi gözaltına alınmış. İnsana sormazlar mı? Şimdiye kadar aklınız neredeydi?

Aslına bakılırsa iktidarın iki ortağı arasındaki birliktelik yıllar önce zedelendi. İktidar, cemaatin artık kontrol edemeyeceği büyüklüğe ulaştığını, adeta bir canavara dönüştüğünü gördü. İktidar, canavarın Ordu mensuplarını, laikleri, vatanseverleri, muhalifleri, yani açmak istedikleri ülkeyi bölme yolunda önündeki engelleri bir bir yediğini, yok ettiğini keyifle seyredip bütün desteği verdi.

Sonunda temizlik bitti ama canavar karnını doyurmak zorundaydı ve kendini yaratanlara bakmaya başladı.  Bunu fark eden iktidar da ona savaş açtı. Mesele bundan ibarettir. İnanıyoruz ki bu ortaya saçılanlar buz dağının sadece görünen kısmıdır. Ortaya saçılan para sayma makineleri, kasalar, milyon dolarlar insana bu yapının çok daha büyük hainlikler yaptığını düşündürüyor.

Otuz Martta yerel seçimler var. Anadolu halkı hangi tarafta olduğunu gösterecektir. Halkın vergilerini tırlarla El kaideye gönderenlerden yana mı, yıllardır bunlar adına cellâtlık yapanlardan yana mı, yoksa bütün bunlara itiraz edenlerden yana mı?

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.