PKK Helikopter Kullanır mı?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Herkes son PKK saldırısından sonra ahkam kesmeye başladı. Siyasiler “Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz” dediler. Eski paşalar erkanlarda boy gösterip askerlik anılarını anlatmaya başladılar; Yok bizim zamanımızda böyleydi, şöyleydi gibi… Gazeteciler halkı sakinleştirmeye çalışıyorlar, arada birbirleriyle atışıyorlar, yok o halkı kışkırtıyor, yok bu ergenekoncu falan filan… Hiç kimse de bir bağlantı bulmaya çalışmıyor eski istatistiklere bakarak…

Ben yine bu sitede bir sorunun yanıtını aradım, “PKK’ya Gayrinizami Harp’i Kim Öğretiyor?” diye… Sağolsunlar yazının yayınlandığı tarihten beri 6 bin küsür kişi benim gibi bu soruyu merak edip makalemi okumuş. Ancak hiçbir şey değişmedi. Demek ki yazımı okuması gereken asıl kişiler okumamış ki hiçbir şey değişmedi.

O zaman size nokta atışı yapayım;

PKK bu günlerde yaptığı gibi en kanlı eylemlerini ne zamanlar yapmaya başlamış? 1992 yılında… Bakıyoruz 1992 yılına… aa!? PKK’nın mıntıkasının içinde ne iş yaptığı belli olmayan bir güç var… Adı da Çekiç Güç… Tam da 1992 yılında başlamış faaliyetlerine…

O zamanlar PKK’nın eylemlerini arttırmasıyla Çekiç Güc’ün arasında bir paralellik olduğunu sezen komutanlar ve siyasiler vardı. Şimdikiler gibi kulaklarının üzerine yatmıyorlardı… Mesela merhum Eşref Bitlis… Mesela Doğu Perinçek… Bu konuya dikkat çekmek isteyenlerden birisi mezarda, birisi de cezaevinde… Bak şimdi tırstım! Arı kovanına çomak mı sokuyorum yoksa!

Neyse… Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın… Şimdi dönelim ABD ile PKK arasında ki ilişkinin bu günkü delillerine… Size sadece iki olayı birbirine bağlamanızı öneriyorum.

Birincisi bir haber, geçen sene bazı ajanslara düştü;

ABD'nin küresel komutanlıklarından en büyüğü olan CENTCOM'un başında olan General Petraeus tarafından 30 eylül tarihinde gizli bir emir yayınlandı.

"Joint Unconvential Warfare Taskforce Execute Order" (Birleşik Paramiliter Savaş Görev Gücü Emri) ismi açıklanmayan bir dizi Orta Doğu ülkesi ve diğer ülkelerde gerçekleştirilecek özel istihbarat ve gözlem operasyonlarını kapsıyor. 

7 sayfalık direktif ABD Özel Kuvvetlerine şunu emrediyor

"Müttefik ülkeler dahil bölgedeki ülkelere küçük gruplar halinde sızılarak , bölgedeki yerel gruplarla bağlantı kurularak, terörist faaliyetlere/gruplara karşı bilgi toplamayı , yöresel gruplarla bağları güçlendirmeyi ve kalıcı durumsal bilinç yaratmak"

New York Times'in haberine göre sözkonusu emir, ABD'nin İran'la olası bir savaş durumunda, hem İran'a yönelik , hem de bölgedeki diğer bölgelerde ortaya çıkması muhtemel gelişmeleri önlemeye yönelik bir zemin hazırlama çalışması.

Yetkililer, Bush döneminde de özel gizli operasyonlar için emirler yayınlandığını fakat Petraeus'un son emrinin bu özel operasyonları sürekli ve kalıcı kılacağını belirtiyorlar.

Şimdi bu habere şunu bağlayın;

Dağlıca saldırısının günah keçisi ilan edilen ve Yarbaylıktan rütbeleri alınarak TSK’dan Er olarak ihraç edilen Dirik, geçtiğimiz günlerde HaberTürk televizyonunda Teke Tek programında yaptığı açıklamalarda, saldırı öncesinde teröristler arasında yaşanan konuşmalara dair önemli bir ayrıntıyı aktardı. Dirik'in açıklamasına göre teröristler arasında telsizde şu şekilde bir konuşma geçiyor:

"Suyun öbür tarafında - Irak sınırını kastediyorlar - helikopter var, bu bizim mi , onların mı?"

Sizce PKK helikopter kullanır mı?

Dirik ayrıca bu teröristlerin aralarında "parti yapmak" gibi İngilizce tabirler kullandığını belirtti.  

umit.minel@politikadergisi.com

Not: Bu makalenin hazırlanmasında www.acikistihbarat.com adresinde ki makaleler referans olarak kullanılmıştır…

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.