Rusya'ya Karşı Geliştirilen Renkli Devrimler ve Sivil Darbeler (3): Sırbistan’dan Gürcistan’a Sivil Darbeler

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar Adı: 
F.William ENGDAHL

Sırbistan’ın azimli başkanı Slobodan Miloseviç’i ABD’nin 2000’de Başkanlıktan indirmesi ABD Dış İşleri Bakanlığı’na ve istihbarat câmiasına şunu gösterdi: Yeni buldukları şiddet içermeyen darbe aracılığıyla örtülü iktidar değişikliği modeli işe yaramıştı. ABD siyasetine karşı olan iktidarların ortadan kaldırılması için mükemmel bir model gibi görünüyordu. Bir iktidarın halk tarafından sevilmesi ya da demokratik yollarla gelmiş olması önemli değildi. Pentagon’un bu yeni savaş yöntemi, yani RAND’ın “Sivil Darbe” ve “Renkli Devrim” teknikleri herhangi bir rejimi devirebilirdi.

ABD’nin Belgrad büyükelçisi Richard Miles Sırp Otpor! Devrimini başarıyla idare ettikten birkaç ay sonra bir sonraki görevi için Orta Asya’nın Kafkas dağlarındaki küçük Gürcistan Cumhuriyeti’ne gönderildi.(1)

Sovyet dönemi kıdemlilerinden Edvard Şevardnadze tarafından yönetilen Karadeniz’deki küçük bir ülke olan Gürcistan’a gönderilmek, Dışişleri Bakanlığı kariyerinde normalde geri bir adım olarak algılanırdı. Ama Miles için değil. Görevi Belgrad’da yaptığı devrimi Gürcistan Tiflis’te tekrarlamaktı.(2) Miles, Tiflis’te Gürcü öğrencisi ve “yıldızı” Mikhail Sakaşvili ile tanıştırıldı. Sakaşvili ABD’nin Kolombiya ve George Vaşington Hukuk Fakülteleri’nin bir ürünüydü ve ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın dostuydu. Sakaşvili o dönemde, 2002’de, Başkan Edvard Şevardnadze altında Adalet Bakanıydı.  Miles, Sakaşvili’ye patronunu nasıl indireceğini gösterecekti.(3)

Miles, ABD hükümeti ile bağlantılı ya da ABD hükümetinden akçelendirilen Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK) büyük destek aldı. Bunların arasında 1980’lerden bu yana başlıca bütün ABD darbelerinde ya da iktidar devirme operasyonlarında boy gösteren Demokrasi için Ulusal Yardım (NED) da bulunmaktaydı.(4) Mowat’a göre, Gürcistan’da önce çıkan kuruluşlardan biri de Amerikalı milyarder George Soros tarafından yönetilen Açık Toplum Vakfı ile 1940’larda bir NATO propaganda aracı olarak kurulan ve 2001’de eski CIA başkanı James Woolsey tarafından yönetilen Özgürlük Evi idi.

ABD Dış İşleri Bakanlığı yıllar içinde darbe sisteminde Sivil Toplum Kuruluşlarını kullandı: Filipinler’de Başkan Fernando Marcos’un devrilmesi ya da 1989’da Çin’de Tiananmen Meydanı’ndaki istikrarsızlaştırma hareketi ve Vaclav Havel’in 1989’daki “Kadife Devrimi”. Şimdi daha önceki on yıllarda kullanılan kaba yöntemler RAND’ın rafine edilmiş “Toplaşma” teknikleri, SMS mesajlaşma, mobil telefonlar ve Gene Sharp’ın araştırmalarında “Bir savaş yöntemi olarak şiddetsiz direniş” dediği tekniklerle güçlendirilmişti.(5)

1989’da Tiananmen Meydanı’nda ve çevresindeki şiddet içermeyen öğrenci ayaklanmasında hem Gene Sharp’ın Albert Einstein Enstitüsü, hem de George Soros’un Çin’de Reform ve Açılım Vakfı rol oynadı. Gene Sharp Tiananmen Meydanı’ndaki şiddet içermeyen öğrenci ayaklanması patlak vermeden kısa bir süre önce Pekin’de olduğunu kabul etti.(6) Dönemin Çin Hükümeti Soros Vakfını, CIA ile bağlantısı olduğu için açıkça suçlayarak ülkeyi terk etmeye zorladı.(7)

Sharp’ın Albert Einstein Enstitüsü eski Varşova Paktı ülkeleri ve Asya’daki gençlik ayaklanmalarının tâlim ve terbiyesinde anahtar rol oynadı.(8) Araştırmacı Jonathan Mowat’a göre,  Sharp’ın organizasyonu kısmen Soros Vakıfları ile ABD Hükümetinin Demokrasi için Ulusal Yardım’ı ve diğer örgütleri tarafından fonlanıyordu.(9)

Sharp’ın enstitüsü kendi web sitesinde Burma, Tayland, Tibet, Letonya, Litvanya, Estonya, Beyaz Rusya ve Sırbistan’ın içinde bulunduğu bir gurup ülkede “demokrasi taraftarı” muhalif guruplar ile birlikte çalıştıklarını kabul etti. (10) Bu ülkeler ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın rejim değişikliği için aynı zaman diliminde hedef aldığı ülkelerle aynı idi. Kadim Yunan oligarklarının çok iyi bildiği gibi  “demokrasi” iki ucu keskin bir kılıçtı. Kişinin siyasi muhaliflerine karşı şiddet uygulaması amacıyla, öfkeli bir çete kurmak için de kullanılabilirdi.

Sırbistan Otpor! Operasyonunda Sharp Enstitüsü’ne danışmanlık yapan kişiler arasında Albay Helvey’e ek olarak üst düzey bir Amerikan istihbarat uzmanı olan [emekli] Tümgeneral Edward B. Atkeson bulunmaktaydı. Eski Genel Kurmay Avrupa İstihbarat Dairesi Başkan Vekili olan ve CIA’ya bağlı Ulusal İstihbarat Konseyi’nin üyesi olan General Atkenson Dış İşleri Bakanlığı, Siyasi-Askeri İlişkiler Bürosu’nda da hizmet etti. Sharp’ın Albert Einstein Enstitüsü’ne danışmanlık yapan bir diğer isim ise, Savunma Bilgi Merkezi Başkanı emekli Amiral Gene R. La Rocqua idi.

Albert Einstein Enstitüsü’nün rol oynadığı Gürcistan’da olaylar ısınırken eski Sovyetler Birliği’nin bir diğer hayatî parçası âniden Vaşington’un “vurulacaklar listesine” eklendi. Etnik Rusya’nın merkezindeki Ukrayna da ABD destekli bir renkli devrimin hedefiydi artık.

 

iletisim@PolitikaDergisi.com

______

1 Mark Ames, Gürcistan Güncellemesi: Çok Büyük Olmayan Oyun, http://www.mail-archive.com/srpskainformativnam-reza@yahoogroups.com/msg07366.html.

2 ae

3 Jonathan Mowat, yazarın ae.

4 ae

5 ae

6 Amitabh Pal, Gene Sharp: İlerici Mülâkatlar, İlerici, 1 Mart, 2007.

7 ae

8 SourceWatch, Açık Toplum Enstitüsü, http://www.sorce-watch.org/index.php?title=Soros_Foundation.

9 Jonathan Mowat, yazarın ae.

10 Albert Einstein Enstitüsü, Faaliyet Raporu, 1993-1999, http://www.aeinstein.org/index.php?title=Albert_Einstein_Institution#Advisros_281993-1999.29.

İngilizceden çeviren: Levent KARTAL

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.