Samanyolu Haber'in Mustafa Yurtkuran Haberi

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

  

   Geçtiğimiz günlerde, kaçan kurbanlık haberlerinden sıkılarak, Ergenekon sanıklarından başka haber yapamayan, bu yüzden haber kabızlığı çeken malum Örgütün kanalını açtım yanlışlıkla... Aslında yanlışlıkla açmadım. Kaçan Kurbanlık haberlerinden sıkılarak televizyonumun kanal listesinin en arkalarına kadar gitmişim...

 

   Ergenekon sanıkları için ipe sapa gelmez iddiaları ve sanıkları bıkmadan usanmadan haber yaptığına inandığım bu kanal, en sonunda, üniversitesinde büyük başarılara imza atmış, peşpeşe iki kez "yılın en iyi  rektörü" seçilen, Abdullah Gül'ün kızını mahkemeye veren, Sayın Mustafa Yurtkuran hakkında da iddiaları haber yapmıştı... Haber Sayıştay’ın Yurtkuran hakkında vardığı karar üzerine yapılmıştı ancak, haber sanki Yurtkuran’ın Ergenekoncu olduğu için suçluymuş izlenimi veriliyordu...

 

   Haberde ki iddialar şunlar;

 

   Uludağ Üniversitesi’nin personelinin maaşlarının yatırıldığı banka promosyonunda 6 milyon tl. olduğu ancak; bu paradan sadece 40 bin tl'nin kaldığı...

(Açıkçası bunun nasıl bir suç olduğunu anlamadım... Çoğu çalışanın maaşını aldığı bankadan promosyon alabileceğine dair bilgisi olmadığını, belki de çoğu işyerinin işçilerinin haberi bile olmadan bankalarla promosyon anlaşması yapıp, bu parayı kendi cebine indirebileceğini biliyor muydunuz? Acaba Sayıştay, tüm işyerlerini bu konuda denetliyor mudur ? )

 

   Haber şöyle devam ediyor;

 

   Personelin hakkı olan fakat dağıtılmayan bu paranın bir kısmı 2007 yılındaki Cumhuriyet mitinglerinde gelişi güzel bir şekilde harcandı. Yurtkuran yönetimi o dönemde mitingler için otobüsler kiraladı. İlgili firmalara da tam 681 bin tl ödeme yaptı.

(Bu habere yorum bile yapmaya gerek yok. Çünkü Malum Öergüt’ün haber kanalına göre zaten Cumhuriyet Mitingi yapmak başlı başına bir suç...)

 

   İşte bu kadar... Haberde başka bir suçlama yok. Promosyon paralarının personele dağıtılmaması ve Cumhuriyet Mitingi yapmak... Ancak haberi seyretmiş olsaydınız sanırdınız ki Sayın Mustafa Yurtkuran, asılması gereken azılı bir suçlu...!

 

   Sayın Mustafa Yurtkuran, Sayıştay’ın geçen yıl başlattığı bu denetleme için o günlerde şunları söylemişti ancak Yurtkuran’ın bu açıklamaları kanalın güttüğü ideoloji dolayısıyla normal olarak haberde yer almadı;

 

   "Sayıştay her yıl denetleme yapar.Bu normal ve doğal bir prosedürdür. Bu denetlemede 6 aylık süreç benim, 6 aylık süreç de yeni yönetimindir. Bizlere soru sorarlar, biz de yanıtlarız.”

 

   Bu haber bittikten sonra da sırada ki haber, tüm oyuncular ve yapımcıların amatör olduğu, yeni yılda vizyona girecek yerli yapım, “Kayıp Özgürlük” filminin tanıtımı... Tahmin edin filmin konusu ne?

 

   Evet... Filmin konusunu duyunca ağzımda kabak tadı hissettim...

 

   Kaçan kurbanlıkları izlemek daha heyecanlı...

Ümit MİNEL

umit.minel@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.