Savcılar Ne Kadar Masum?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Darbe planları birbiri ardından servis edilip kamuoyu oluşturulmaya çalışılırken bir yandan da savcılar “gereğini yapıyoruz” diyerek her duydukları ismi gözaltına alıyor bu isimlerden kimileri tutuklanıyor.

Bütün bunlar normal mi? Medyanın büyük bir kısmı -ki onlar, suratlarına tükürülenlerdir- alkışlıyor, normalleşiyoruz, diyor. Tıpkı suratlarına tükürüldüğünde mutlu oldukları gibi… Biraz sesli düşünelim: Balyoz, sakal, çarşaf daha kim bilir ne kadar sözde darbe planı var. Sözde diyoruz; çünkü Türk askerinin geri zekâlı olduğunu asla kabul etmiyoruz. Türk askeri daha önce darbe yapmıştır. Bu konuda yeterli deneyime sahiptir. Eğer isterse, istediği anda darbe yapabilir. Kimse de engelleyemez. Türk askerine onlarca darbe planı yapmış; ama gerçekleştirememiş, demek hakarettir ve kimsenin buna hakkı yoktur.

Varsayalım ki, balyoz dedikleri plan, bir darbe planı idi. Bu nedenle dönemin ordu komutanları sorgulandı ve “kaçmayacaklarına emin olunduğu için” serbest bırakıldı. Onlarca emekli ve muvazzaf subay tutuklandı. Yani bu plan Türk Ordusunun üst kademesinin tamamı tarafından yapılmış bir plan. Böyle bir plan yapılıyorsa Genelkurmay Başkanı’nın haberi olmayabilir mi? Tabii ki olamaz. O zaman 28 Ağustos 2002 – 28 Ağustos 2006 arası görev yapan Hilmi Özkök nerede? Neden sorgulanmaz? Eğer bir suç varsa baş zanlı o değil midir? Aynı şekilde 28 Ağustos 2006 – 28 Ağustos 2008 arası görev yapan Yaşar Büyükanıt hükümete e-muhtıra verdi; öyle hayali plan falan değil. Büyükanıt neden sorgulanmaz?

Anlaşılıyor ki, AKP ve ABD yanlısı değilseniz bağımsız yargının dişleri ensenize geçer. Bir de konunun başka yönü var: Deneyimli subaylar bu planların yüzlercesinin askeri olası tehlikelere karşı uyarmak için yapıldığını ve bundan sonra da yapılıp gerekli harp taktiklerinin geliştirilmeye devam edileceğini söylüyor. Tabii böyle bir plan savcının önüne hükümeti devirme amaçlı diye sürüldü mü, gelsin tutuklamalar. Oysa karşısına böyle bir iddia çıkan savcı, kılıcı çekip “Allah Allah” nidaları ile saldırıya geçeceğine, ordudan bilirkişi istese ve olayların askeri yönünü öğrense belki de bu gerilimlere hiç gerek kalmayacak. Bir de yabancı basının iddiaları var ki gerçekten acilen yanıt bekliyor. Avrupa basını, şeriatçı savcıların işi abarttığını, bu yüzden Tayyip Erdoğan’ın sıkıntılı olduğunu, ancak orduyu dize getirmek için onlara ihtiyaç duyduğunu yazıyor. Yoksa giderek, Erdoğan inisiyatifi kayıp mı ediyor? Hatırlanacaktır, yapılan üçlü zirve sonunda emekli komutanlar serbest, astlar tutuklu… Bunun ne anlama geldiği gerçekten tartışılır.

Hukuk diyoruz, bağımsız yargı diyoruz, gerçekten savcılar ne kadar masum?

 

Cem.Tamturk@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.