Seviyeli Beraberlik

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Cemaatle iktidarın seviyeli beraberliği bitti anlaşılan. İkisi de birbirinin kuyusunu kazıyor. Ne kadar kirli çamaşır varsa ortaya dökülüyor. İktidar en akıldışı yöntemlerle kendini kurtarmaya çalışsa da giderek batıyor. Alınan önlemler artık yandaşları bile isyan ettirmeye, olayın dışındaki büyük çoğunluğu güldürmeye başladı. Nasıl güldürmesin ki?

Başbakan daha düne kadar Ergenekon’u oluşturan delilleri üreten, komik iddialar sergileyen, gezi olaylarında kendi halkına düşmana yapılmayacak muameleyi yapan, ölümlere neden olan polisi “kahraman” ilan etmiş, ödüllendirmişti. Ne oldu şimdi?

Birden bire o polis “devlet içine odaklanmış çete” oluverdi. Gerçi başbakan doğrudan “polis çetedir” demedi ama o bu sözleri söyler söylemez adeta polis teşkilatının kafası kopartıldı. Sayısını sayamadığımız kadar emniyet amiri, müdürü görevden alındı. Yırtılmış kâğıt parçaları gibi etrafa saçıldı. Peki, kimdi bu polisler? Biz cemaat mensupları olduğunu düşünüyoruz. Zaten bir iktidar milletvekili de “polisi cemaate bıraktık” dememiş mi idi?

Sevgili okur;

İktidarın bu çırpınışları maalesef bir kara mizahtan başka bir şey değil. Bu serüvenin en büyük faydası da gelecek iktidarların cemaate güvendikleri anda başlarına neler geleceğini görmeleri için iyi bir örnek teşkil edeceğidir. İktidar, soruşturmayı başlatanları görevden alarak bu konunun üzerini örteceğini düşünüyor ama yanılıyor. Deniz fenerinin üzerini “ak” çarşaf ile örttüler. Arkasında cemaat olduğu için sorun çıkmadı. Ama o cemaat bu sefer karşılarında. Böyle bir hamleyi muhakkak ki düşünmüşler ve “b” planlarını hazırlamışlardır. Zaten daha evvel sürülen Fatih emniyet müdür yardımcısının avukatının beyanı da bu patlamış ve ortaya saçılmış pisliklerin “Ak” çarşaf ile örtülemeyeceğini ortaya koyuyor.

İktidarın bu kıyımı şimdi birçok kesimi harekete geçirecektir. Basına baktığımızda hareket sinyallerini görüyoruz.

Başbakan bu olayı bir çetenin yaptığını amacın iktidarı yıpratmak olduğunu anlatır demeçler veriyor. Çeteyi temizleme harekâtı da herkesin gözü önünde devam ediyor. Hadi isterseniz bir an için haklı olabileceğini varsayalım. O zaman ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

1) Bu iktidarın döneminde polisin ve malum savcıların, hâkimlerin yürüttüğü bütün davalar çete işidir, dolayısı ile de geçersizdir.

2) Bu iktidar bunca yıldır siyasi bir çeteyi oluşturmaktan, onlara görev vermekten, yardım ve yataklık yapmaktan suçludur.

3) Nasıl bunca yıldır insanları bu suçtan yargı önüne çıkardılarsa, şimdi de kendileri yargı karşısına çıkmalıdır.

Tabii iktidar gücü ellerinde oldukça böyle bir şey asla olamaz. Poliste estirilen kasırga da bunun göstergesidir. Ancak deniz bitmiş kara görünmüştür. En geç önümüzdeki seçimlerde iktidar bitecek ve hesap verme dönemi başlayacaktır. İşin kötü tarafı cemaatle çatıştıkları için Pensilivanya da da bir çiftlik edinme şansları zayıftır.

Kısa vadede olmak kaydı ile tek bir kurtuluş yolu görünmektedir. O da bütün bu ortaya yayılmış pisliğe rağmen halkın bunları seçimlerde yeniden seçmesidir ki, o zamanda bütün bu ortaya yayılanlar oy verenlere helal olsun diyebiliriz.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.