Şimdi Ergenekon Ne Olacak?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Açıkçası çok şaşırdım! Yüzlerinde çıkan sivilceyi bile “Ergenekon yaptı” diyebilecek kadar Ergenekon yapılanmasına inanan savcı, hakim, avukat, milletvekili ve yazarlar da şaşırdı. Büyük ihtimalle STV’de şaşırmıştır! Çünkü Dink öldürüldüğünde çoktan bu cinayeti Ergenekon’un yaptığına hükmetmiş, hatta Veli Küçük’ü hedef göstermişti.

Hatta Savcı Hikmet Usta: "Eylemlerin salt milliyetçilik duyguları kabaran gençlerce işlenmesinin ötesinde, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal yönetiminde, Ergenekon'un Trabzon'da faaliyet gösteren bir hücresi tarafından işlenmiş olduğunu değerlendirdiğini dile getirdi.

2007 yılında Hrant Dink öldürüldüğünden neredeyse tam bir sene sonra Veli Küçük tutuklanacaktı. İddialara göre Hrant Dink'in 301'den yargılanmasında baş rolü oynayan Kemal Kerinçsiz ile birçok defa görüntülenen Küçük, Dink'in avukatı Erdal Doğan'ın iddialarına göre Dink'i telefonla tehdit etmişti.

Veli Küçük, bu iddialar karşısında duruşmada kendisini şu şekilde savundu;

"Ben Hrant Dink'i hiç tanımam. Ne aracılarla ne de doğrudan bir görüşmem vardır. Kendisini tehdit etmedim, kendisini sevmiyorum. Sevmek mecburiyetinde değilim. Ancak başına gelenleri de kesinlikle kabul etmiyorum. Böyle beynine kurşun sıkılarak öldürülmesi onun cezası değildir. Zaten mahkemeye verilmişti. Varsa cezası çekerdi. Evet, Hrant Dink'in davasına müdahil oldum. Şişli Adliyesi'ne gidip müdahillik dilekçesini imzalayıp 4 dakika bile durmadan çıktım. Duruşma salonuna bile girmedim. 'Hrant Dink Veli Küçük'ün ekibi tarafından öldürüldü.' denildi. Dink cinayeti örtbas ediliyor. Asıl araştırılması gereken konular araştırılmıyor."

İşte böyle… Artık Dink davası sonuçlandığına ve arkasında Ergenekon’un olmadığı ispatlandığına göre, Veli Küçük için de mahkeme bir karar verir herhalde…

Ancak Dink davasının arkasında Ergenekon arayanların, Dink davasının sonucuna verilen karara yaygara koparmalarına bakılırsa, Ergenekon sanıklarının da, olur da bir gün tahliye edilmelerine karar verildiğinde yaygaranın daha büyük olacağını tahmin etmek zor değil. Şimdilerde tutuklamalar için: “Hukukun üstünlüğü, yargı doğru kararı verecektir,dava sonucunu beklemeliyiz,mahkemelerin kararına saygı duymalıyız." safsatalarını dile getiren yazarların, Ergenekon davasında tahliyeler başladığında ne diyeceklerini, şimdi Dink davasının sonucuna yazdıkları yazılardan görebilirsiniz.

Dink davasından terör örgütü hükmü çıkması gerektiğini de nereden çıkardıklarını anlamıyorum. Hangi terör örgütü? Daha Ergenekon’un terör örgütü olduğu ispatlan(a)mamışken… Hizbullah’ın bile terör örgütü olduğu ispatlanamamışken, siz sanıyormusunuz ki Ergenekon ispatlanacak.

Aslında herkes biliyor, hissediyor… Bir örgüt var: Devlet! Ama onu suçlu gösterebilmek Güven, Özveri ve Tecrübe istiyor…

Ümit MİNEL

ümit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.