Son Hamle Tayyip'den

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

İlker Başbuğ'un tutuklanması, Genelkurmay ile "şiir gibi" çalışan Tayyip Erdoğan'ı zor durumda bırakan bir hamle olarak tarihe geçti.

Tayyip Erdoğan benzer bir hamleyle, Aziz Yıldırım tutuklandığında karşı karşıya kalmıştı.

Fetullah İlker Başbuğ tutuklanması  ile Tayyip Erdoğan'a yargı üzerinden vurduğu hamleyi ikiledi.

Bu hamlelere Tayyip Erdoğan'ın yine yargı üzerinden cevap vermemesi beklenemez. Bu savaşta "bağımsız yargımız" karşılıklı hamleler için ideal zemin.

Ve işte…

Poyrazköy davasının görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görevli üye hakim Mehmet Karababa'nın da özel yetkileri kaldırıldı. Kararda, Karababa'nın özel yetkilerinin kaldırıldığı ve Adalet Komisyonu'na atandığı belirtildi. Karababa, son olarak Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutukluluğuna yapılan itiraza ret kararı veren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde görev almıştı. (DHA)

Aslında;

Fetullah'a karşı açıkca cephe almış ve bu alandaki tavırları sembolleşmış isimlerin yargılandığı (Hanefi Avcı, Ahmet Şık, Nedim Şener)  OdaTV davası üzerinden bir hamle şaşırtıcı olmazdı.

İlker Başbuğ'u tutuklatanlara karşı Hanefi Avcı'nın  serbest bırakılması, Tayyip Erdoğan'ın cemaate karşı bir hamlesi olarak kayda geçerdi. 

Bunun üzerine bir de Nedim Şener, Ahmet Şık gibi isimlerin bırakılması ile  otoriterleşmekle suçlanan Tayyip Erdoğan medyanın ağzına bir parmak bal çalma imkanına kavuşacaktı.

Fakat bu hamle Nazlı Ilıcak tarafından boşa çıkartıldı.

Nazlı Ilıcak'ın kulağına bir şeylerler  fısıldandı ve Nazlı Ilıcak , OdaTV davasında serbest bırakılacakları konu alan  bir yazı yayınladı.

Bu yazıda Nazlı Ilıcak, Ahmet Şık, Nedim Şener ve Müyesser Yıldız'ın da aralarında bulunduğu isimlerin serbest bırakılacağını yazdı.

Fethullah-Tayyip satranç oyununda, Tayyip’in piyonları Nazlı Ilıcak taşı ile hareket edemez duruma gelince, Tayyip’de, filini yiyen piyonu yemekle yetindi…

Bakalım Fethullah’ın bundan sonra ki hamlesi ne olacak?

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.