Suriye, Demokrasi, Terör ve Hukuk Devleti

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Yabancı basın Suriye’ye Türkiye’den silah aktığını yazıyor.

Adana’daki Amerikan üssünde Suriyeli “muhalifler”in eğitildiğini, silahlı talim yaptırıldığını da ekliyor.

Muhalif kimdir?

Bir ülkenin yönetimin biçimini beğenmeyip, bunu demokrasi içinde ve o ülkenin hukuk kuralları içinde kalarak dile getiren kişilerdir.

Eğer yönetime karşı silahlanıyorsanız ve zorla ve şiddet kullanarak yönetimi devirmeye kalkıştıysanız sizin adınız muhalif değil, teröristtir.

Altını çizdiğimiz evrensel kuralları tanımıyorsanız, o zaman PKK’ya yapılan silah desteğine, para yardımına ses çıkartamazsızın.

Her şeyden önce ülkelerin bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerekir.

Bu ilke basittir, ama son derece önemlidir.

Her ülke kendi iç sorunları kendisi çözme hakkına sahiptir. Bu hak o ülkenin bağımsız olmasının zorunlu bir sonucudur.

Türkiye’den Suriye’de hükümete karı silahlı mücadeleye girişen güçlere silah yardımı yapmak teröre arka çıkmakla eş anlamlıdır.

Türkiye Suriye’de terörü destekleyen devlet ama kendi ülke sınırları içinde ve Irak’ta teröre karşı mücadele eden devlet olamaz…

Devlet ciddiyeti bu iki politikanın aynı anda ve aynı coğrafyada uygulanmasına izin veremez.

Suriye sınırları içinde meşru hükümeti devirmek için harekete geçen güçler, o ülkenin hukuku içinde terör suçunu işleyen anarşistlerdir.

Suriye’de demokrasi eksik uygulanıyormuş…

Bu Suriye halkının sorunudur.

İlan edilen seçim takvimine göre Suriye halkı Şubat ayında sandığa gidecek ve sorununu demokratik bir biçimde çözecektir.

Türkiye, Suriye halkının demokrasi sürecinde bulunduğu seviyeyi yeterli görmüyormuş…

Böyle bir değerlendirmeyi yapmaya Türk hükümetinin hakkı var mıdır?

Bizce vardır.

Ama bu hakkın kullanımı demokratik bir platformda dile getirilecek bir eleştiri yolu ile olabilir. Hükümeti devirmek için silaha sarılan güçlere lojistik destek sağlayarak değil…

Her ülke, “kendi kaderini tayin hakkı”na sahiptir.

Suriye halkı, içinde yaşayacağı demokrasinin kaç okka çekeceğine karar verme hakkına sahiptir.

Türkiye niçin Suudi Arabistan’daki demokratik uygulamalara kaşığını daldırmamaktadır?..

Niçin, Suriye’ye demokrasi taşımaya kalkışan Arap Birliği içinde yer alan devletlerin ne ölçüde demokrasi ile yönetildiklerini sorgulamamaktadır?

Bırakalım uzaklara gitmeyi… Türkiye hükümeti niçin kendi ülkesinde uygulanmakta olan hukuk sistemini masanın üzerine koyup, gerçek anlamda bağımsız bir yargı sisteminin inşası için kollarını sıvamamaktadır?

Sanıyoruz yaşadığımız süreçte hukukun ana ilkeleri de, demokrasinin temel esasları da vitrini süsleyen birer süs olarak kullanılmaktadır.

Yürütülen uygulamaların üzerini örten basit birer propaganda aracı olarak değerlendirilmektedir.

Faruk HAKSAL

faruk.haksal@politikadergisi.com

Yorumlar

Direnişçiler Oyuna getirildiler

 birileri Direnişçileri dolduruşa getirdi ve ortada bıraktılar yani Direnişçileri oyuna getirenlerde AB veya İsraildir çünkü Direnişçilere siz Ayaklanın Türkiye size Destek verecek dediler ve insanları Aldatarak HEDER ettiler ve Türkiyeyi de Güvenilmez kıldılar 1 taşla 2 kuş vurdular....

Türkiyenin Ordusu mu varki Savaşabilsin ? 30 senedir 4 pkk lıyı bitiremeyen Ordu Suriyeye girse Türkiye de elden gider...

 Türkiye gücünü Ordusundan değil Hükümetinden alıyor ,, birde Ordusu olsa  Ortalığın dumanını atattırır ve Suriye Halkını da BAASÇI Canilerin Katliamlarından Kurtarır ama neylesin ki Savaşacak Ordusu yok..

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.