Suriyeli Sığınmacılar Bölge Üniversitelerine Sınavsız Girecek...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Evet işte size muhteşem bir haber. İnsan ayrımının nerelere kadar geldiğini bir kez daha ibretle görüyoruz.

 

Suriyeli mültecilere üniversitelerin de kapısı açıldı.

 

 

 

 Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) yayınladığı genelgeyle, Suriye sınırındaki illerindeki üniversitelerin, Suriyeli mültecileri özel öğrenci statüsünde üniversitelere kayıt edilmelerine olanak tanıdı. Mülteciler hiçbir belge göstermeden “beyanla” üniversitelere kayıt olabilecekler.


“Suriye’den gelen ve kim olduğu belli olmayan bu kişilerin hiçbir para talep etmeden, belge istemeden sadece beyanla üniversitelerimize kayıt edilmeleri, üniversiteye girebilmek için dershanelere giden, emek ve para harcayan, bu uğurda psikolojileri bozulan öğrencilerimize ve ailelerine yapılan büyük bir haksızlıktır.


Kaldı ki, bu insanlar öğrenci mi? terörist mi? El Kaide militanı mı? PKK militanı mı? sırf beyanla bu kişileri üniversitelerimize sokmak ne mantıklı ne de doğru bir yaklaşımdır. YÖK, biran önce aldığı bu yanlış kararı gözden geçirmelidir” (*)

 

Bu kararı YÖK ün kendibaşına aldığını düşünecek kadar saf insan varmıdır bilemeyiz. Ancak Türk gencinin okumaması için elinden geleni yapanlar aldıkları bu karardan dolayı sanırım çok memnundurlar. Umarım efendileri sırrtlarını bile sıvazlayıp aferin der.

 

(*) : gaziantephaberler.com

 

İzmir 2012

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.