TSK'da ki İntiharlar

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF


Son günlerin meselelerinden birisi, ‘Ordumuzda ki intiharlar’..

“Ordudaki intiharlar şehit sayısından fazla” şeklinde dile getirilen bu sorun elbette önemli.

Bu sorun sadece bizim ordumuza ait bir sorun da değil. Bu sene sadece yılın ilk 155 gününde ABD Ordusunda da 154 askerin intihar ettiğini biliyoruz. Ancak bu sorunu bizim ülkemizde salt askeri koşullarla ilgili olarak değerlendirirsek hata yaparız. Özellikle son 10 yıllık AKP döneminde hangi sorunsal istatiksel veri artmamış ki?

Şehit sayımız mı artmamış?
İş kazaları mı artmamış?
İş kazalarında ölen sayısı mı artmamış?
Kadına şiddet, taciz, tecavüz mü artmamış?
Fuhuş yapan kadın sayısı mı artmamış?
Çocuk çalışan sayısı mı artmamış?
Çocuk yaşta evlilikler mi artmamış?
Adliye binalarımız, mapushane sayılarımız mı artmamış?
Dava ve mahkum sayılarımız mı artmamış?
Zengin yoksul arasında ki eşitsizlik mi artmamış?

Dolayısıyla bu tarz özellikle insan psikolojisine dayalı sorunları toplumsal sorunlardan soyutlayarak değerlendirmek bizlere doğru sonuçlar vermez. Askerliğin doğal olarak zor şartları ve elbette askerlik yapan her Türk insanının bildiği gibi sıkı disiplin, komuta hiyerarşisi, tertipçilik vb etkenler askerlik yapan gençlerimizin psikolojisini bozmakta.

Ancak bu saydığımız etkenler yeni mi ortaya çıktı?..Hayır..Peki bugün neden böyle bir sorunla karşı karşıyayız?

Şöyle özetleyelim:
Paralı askerlik çıkaracaksınız, zenginin, ünlünün, mevki makam sahibinin çocuğu hiç ölmeyecek ya da doğu'da askerlik yapmayacak, toplumda her türlü eşitsizlik, adaletsizlik, gemisini kurtaran kaptan, kolay yoldan köşeyi dönme anlayışı hakim olacak;
bu manzarayı, bu hayatları laubalice o eşitsizliğe adaletsizliğe maruz kalanların gözüne sokacaksınız,
her devirde bu elit ve zenginleşen tabaka(yağ tabakası da diyebiliriz) ülkenin saygın kişileri imiş gibi kamuoyuna sunulacak, yaptıkları dalavereler yanlarına kar kalacak, daha da ünlenecek ve zenginleşecekler,
ondan sonra evini, ailesini geçindirmekten, çocuklarını yetiştirmek, okutmaktan başka dertleri olmayan ailelerin çocukları doğası gereği şartları zor ortamlarda ve bunların üstüne normal hayatta karşılaştığı haksızlıklarla askerde de karşılaşıp intihar ettiğinde bu saydığımız sebeplerden oluşan manzarayı görmezden gelecek, birkaç kişiye ya da kuruma yükleneceksiniz..!

Biz bunları söylerken eğitim zayiatı olarak adlandırılan, güvenlik zafiyetlerinden ölen askerlerin varlığını, TSK’nın hatalarını inkar etmiyoruz, ama bir kuruma yüklenmek için intihar eden asker sayılarını gündeme getirenler bizim bu özetlediğimiz manzarayı tıpkı iktidarlarında artan şehit sayısını görmezden geldikleri gibi inkar ediyorlar..Fark bu..!


 

Oğuz Kemal Özkan

oguzkemal.ozkan@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.