Tünelin Ucundaki Işık…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Hemen her kurumla kavgalı olan hükümetin Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarında da mızıkçılık yapması bekleniyordu. Önümüzdeki dönem için ordumuzun üst kademesi belirleniyorken gerek hükümet tarafının, gerek askeri tarafın yüzlerine baktığınızda ne tür bir toplantı olduğu hemen anlaşılıyordu. Hepsinin yüzü sanki istiklal savaşımızda Türklere yenilmiş Yunan kumandanının yüzü gibi idi. Bu halet-i ruhiye içinde yapılan düzenleme ne kadar yararlı olacak onu zaman gösterecektir.

Burhan Kuzu geçtiğimiz günlerde “umarım asker
ramazan sonuna kadar bir darbe yapmaz” derken belli ki AKPlilerin aklında hep darbe var. Denebilir ki, bu kadar darbeden korkuyorlar da neden askerin üzerine bu kadar gidiyorlar? Bana öyle geliyor ki bunun tam yanıtını onlarda bilmiyor. Başlangıçta tamamen AKP güdümlü askeri küçük düşürme operasyonları sanki el değiştirdi gibi. Bu günkü operasyonları AKP nin kendi aklınla yapabileceği şüphe götürür. Bu kadar gözü kara biçimde askere saldırması hiç de normal değil. Sanırım asker de bunun farkında, oyuna gelmemek için her yola başvuruyor.
Gerek CHP, gerek MHP iktidara geldiklerinde Recep bey ve etrafındakileri yüce divana göndermeye yemin etmişler. Eğer iktidara gelirlerse ki durum öyle görünüyor, Recep bey ve arkadaşları soluğu yüce divanda alacaklar. Başlarına öyle çorap örülecektir ki, ömür boyu çıkaramayacaklar. Hatta İmralı’daki özel malikânenin biraz daha büyütülmesi gerekebilecektir.
Belki de Recep Bey ve arkadaşları bir askeri darbeyi daha yararlı görüyor olabilirler. Kim bilir, ABD yanlısı bir ordu, bilenmiş sivillerden daha müsamahalı olabilir.
Geçmişe baktığımızda, hep darbe önceleri CHPnin çıkışta olduğunu, seçimlerde iktidara gelebilecek durumda olduğunu görüyoruz. Günümüzde de kamuoyu yoklamaları CHPyi birinci parti gösteriyor.
Öyle görünüyor ki asker darbe yapmayacak ve CHP önümüzdeki seçimlerde iktidar olacak. Orgeneral İlker Başbuğ, Büyükanıt gibi onlara seçim hediye etmedi. Umarım yerine gelecek olan da etmeyecektir.
Bu da demek oluyor ki, önümüzdeki seçimlere kadar Türkiye çok garip, çok saçma olaylara gebe. Başta asker olmak üzere AKP yi mağdur gösterecek çeşitli olaylar yaratılacak, tetiklenecektir. İnsanların sabrı sürekli test edilecektir. Bu tahriklere kapılıp AKP nin değirmenine su taşımazsak tünelin ucunda ışık görünüyor.
 
Cem.Tamturk@PolitikaDergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.