Türkiye'de Terörü Protesto Etmek Yasaktır!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

İstanbul Üniversitesinin Beyazıt Kampüsü'nden, Reyhanlı'daki bombalı saldırıları protesto etmek için yürüyüşe geçen bir grup, Dolmabahçe'de, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinden oluşan grupla buluştu.

Burada güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri, yürüyüşe devam etmek isteyen gruba dağılmaları uyarısında bulundu. Polis, dağılmamakta ısrar eden gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

***

İzmit Belediye İş Merkezi önünde biraraya gelen yaklaşık 150 kişiden oluşan Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Reyhanlı'daki patlamayı protesto etmek amacıyla Sabri Yalım Parkı'na yürümek istedi.

Polis, yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle izin vermeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine protestocular ile polis arasında arbede yaşandı.

 

Polis, tazyikli su sıkınca eylemcilerde çevreden bulduğu parke taşlarını polise fırlattı. Tazyikli su nedeniyle dengesini kaybedip yere düşen Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Güner Kizir başından hafif şekilde yaralandı. Daha sonra çevik kuvvet polisi Fethiye Caddesi'nin ara sokaklarında protestocuları kovaladı. Bu sırada kent esnafıda polise ıslık çalarak ve alkışlayarak destek verdi. Emek ve Demokrasi Platformu üyesi 16 kişi Çevik Kuvvet Ekiplerince yaka paça gözaltına alındı.

***

REYHANLI - Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 51 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıları protesto etmek için ilçe girişinde toplanan bin 500 kişilik grubu polis barikatlar kurarak engellemek istedi. Barikatları aşan göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis yoğun olarak gaz bombası kulandı.


Halkevleri'nin öncülüğünde ilçe girişinde saat 12.00'de toplanan grup, gösteriye izin verilmeyince, polis barikatını aşarak, ara sokaklardan ilçe merkezine yürüdü. Atatürk Caddesi'nde yeniden toplanan grubu durdurmak için kurulan polisin ikinci barikat da göstericiler tarafından aşıldı.

 
Bunun üzerine başlayan müdahalede aralarında CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl'ün de bulunduğu gruptakiler gazdan etkilendi. Polis Atatürk Caddesi'nde yeniden toplanan ve 'Hükümet istifa' sloganı atan göstericilere tekrar müdahalede bulundu. 


Müdahalede, 1’i polis 4 kişi gazdan etkilenerek, Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Polis, araçlardan yaptığı anonslarla, "Sayın Reyhanlılar evinize ve işyerize dönünüz" çağrısı yaptı.

***

Anakara'da Reyhanlı patlamaları sebebiyle hükümeti protesto etmek isteyen Halkevleri mensubu bir grup Karanfil Sokak’ta protestosu yaptıkları esnada polis saldırısına uğradı. Polis, eylemcilere biber gazı ile müdahale etti.

Yaşanan olaylarda 1 polis memuru ve 3 kişi yaralanırken, biber gazından çevredeki vatandaşlar da etkilendi. Kafasından yaralanan polis memuruna ilk müdahale olay yerine gelen ambulansta yapıldı. Polis, bazı göstericileri gözaltına aldı.

 

Hafta sonu nedeniyle kalabalık olan olayların yaşandığı Karanfil Sokak’ta, biber gazından etkilenen vatandaşlar çevredeki işyerlerine sığınırken, esnaflar biber gazından etkilenenlere limon dağıttı.

....................................

Teröre karşı protesto yapanların, bu ülkeyi yönetenlerin gözünde teröristlerden daha tehlikeli gözüktüğüne dair haberleri okudunuz. Türk medyasında size gösterilmemiş olabilir. Vereceğim linkte ki videonun sonunda Türk! Polisinin dev Türk Bayrağına bir paçavraya sıkıyormuşcasına su sıkmasına diyecek birşey bulamıyorum bile...

Link: http://www.euronews.com/2013/05/18/protestors-and-police-clash-in-turkey-syria-border-town/

 

 

Ümit MİNEL

 

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.