Ustalık Dönemi

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Sayın başbakan ve hükümeti ve de iktidarı kendi deyimleri ile ustalık dönemlerini yaşıyor. Üç “Y” dedikleri (Yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklar) Dönemini ortadan kaldırdılar. Artık ülkemizde yoksul diye bir kesim kalmadı. Arada tek tük çıksa bile onlar da başbakanın bütün çabalarına ve iktidarın canı gönülden çalışmasına rağmen yoksul kalmayı seçmiş olanlardır.

Yolsuzluk denen kelimeyi genç kuşaklar unuttu bile. İddia ediyoruz “Kim beş yüz bin ister” yarışmasında sorulsa gençlerin hiç biri bilmez. Dindar ve ahlaklı iktidarımız sayesinde gelişmemizi engelleyen o hastalık yok edildi. Yolsuzluklarla hortumlanan devlet gelirleri artık başkalarına değil, devlete gidiyor. Bu yüzden de ülkemizin dış borçları kapandığı gibi üstelik fazla verdiğimiz için parayı ne yapacağımızı bilemez olduk. Herkes istediği gibi bol bol harcıyor. Yapılan bunca yeni konut, ülkede onyedi milyonu bulan araba sayısı, atmış milyona dayanan cep telefonu hep bunların göstergesi değimlidir.

Yasaklar konusu da artık adı bile edilmeyen eski konular arasına karışmış durumda. Demokratikleşme ileri aşamasına geçmiş, ifade özgürlüğü; eleştiri özgürlüğü bu gün en gelişmiş ülkeleri bile kıskandıracak duruma gelmiştir. Artık hiç kimse yazdığı kitaplar yüzünden hapse girmiyor. Hükümet protestoları bile yerel yönetimlerin ve valiliklerin katkısı ile müzikli halaylı toplantılar haline gelmiş. Hatta duyduğumuza göre polisin silah taşımasına gerek kalmadığı için artık bazı ülkelerde olduğu gibi sadece cop taşıması kararı yoldaymış.

Çok şükür iktidarın ustalık döneminde rahat, huzur içinde,  gelecek endişesi olmayan bir ülke haline geldik.

Bana “Ruya mı görüyorsun” diye bağırdığınızı duyar gibiyim. Gazetelerde, televizyonlarda, internette başbakanın oğlu ile olduğu iddia edilen konuşmasını duyup bir kez daha ülkem ve insanları adına kahrolduktan, nerede yanlış yaptık diye kafamı duvardan duvara vurduktan sonra nasıl geçtiğimi hatırlamadığım bir uyku âleminde bu rüyayı gördüm. Haklısınız.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.