Vicdan, İnsanla Hayvan Arasındaki En Önemli Farktır

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Bu konu hakkında yazmayacaktım ama, Türkiye’de ve çevremde gördüklerim içimde konu hakkında yazmaya dair güçlü bir istek uyandırdı. O kadar sinirlendim ki, Sait Faik'in dediği gibi, "yazmasam çıldıracaktım."

Bu yazıda iğrenç bir zihniyeti eleştireceğim, dostlar.

Sosyal medyada o kadar saçma sapan, insanlık dışı yorumlar görüyorum ki… İnsanların fanatizmlerinin onları nasıl kör ettiği, bu zavallı insanların cehaletlerini  mumaileyh fanatizmle örtmeye çalışmaları, ırkçılıkları.

Tamamen yeniliğe, diyaloga kapalı bir insan yapısı. Kafasında neyin daha üstte, neyin daha altta olduğunun sınıflamasını yapamayan, empati kurmaktan aciz nefes alan yığınlar.

Üstelik bir de bu tiplere sorsanız, kendilerini genel halk seviyesinden üstte görürler. Efendim, ondan sonra kimseyi beğenmezler, en doğru bunların bildikleri. Sağdan soldan duydukları yalan yanlış kavramlarla da olayları, olguları yorumlarlar.

Hrant Dink davası… Bütün siyasi tartışmalar bir yana, burada öncelikle fikirleri yüzünden öldürülen bir insandan bahsediyoruz. Bu bırakın ırkını, düşüncelerini her şeyden önce bir insan. Kimseye bir zarar vermemiş birisinin, böyle hunharca katlettirilmesi iğrenç, bu ölüme de –fikrini benimse, benimseme hatta o kişiyi hiç sevme- sevinmek, iyi oldu demek ya da göstermelik bir dostlar alışverişte gördün üzüntüsüyle : “Ben Ermenileri çok severim, çok Ermeni arkadaşım var ama Hrant böyle yaptı,  sen Türklere hakaret edersen öldürürler,  işte bu yürüyenler hep aynı kafa , aynı tip solcular” demek daha da bir iğrenç.  Ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir ki? Kimi öldürdükten sonra tekrar hayata geri kazandırabilirsiniz? Kendinizi nasıl o öldürülen insanın yerine, onun ailesinin, annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun yerine koyamazsınız? Nasıl vicdanınız bu kadar körelebilir?

Türkiye’de bu tip insan çok var. Tamamen Amerika’daki abuk subuk  çay hareketindeki  idiyot tiplerden hiç farkları yok bu tiplerin maalesef. Mantıklarını kullanamıyorlar. Olaylara o kadar sığ bakıyorlar ki ve sizin söylediğiniz o kadar anlamsızlaşıyor ki… Somutlaştırmak gerekirse, siz uydu ile HD yayın gönderiyorsunuz ama adamda dipol anten var, algılayamıyor o mesajı, dekod edemiyor kafasında. Kafası basmıyor daha amiyane tabirle.

Irkçıları zaten bir kenara, onlara ne denilebilir ki? Kendi kendilerini tatmin ederek yaşasın o psikopatlar, o yüzden üzerlerine kelam dahi etmeyeceğim.

Bir kere şu mantığı oturtamıyorlar kafalarında : “ Yahu, 1990 doğumlu küçük bir çocuk,  o kadar insan varken görece olarak az tanınan Hrant Dink’i tanıyacak, onu da geçtim takip edecek yazılarını ve dediklerini bulacak,  sonra ta Trabzonlardan kalkıp İstanbul’a öldürmeye gidecek.” Bu basit mantığı dahi kuramayan IQ’su 90 altı insanlar var Türkiye’de maalesef evet.

Diyorlar ki daha ne ceza verilsin?!  Çünkü kendileri dışında herkes cahil, bunu anlayamıyor tabi… Meselenin, isyan edilenin bu olmadığını anlayamıyorlar. Mesele öldürenin aldığı ceza değil, öldürtenlerin örtbas edilmesi. Davanın savcısı kalkıp diyor ki örgüt var,  sanıklar kendileri itiraf edecek neredeyse ama, Ergenekon adı altında müthiş kararlar(!) veren,  inciğine ciciğine kadar bakan yargıçlar, bu davada nedense “ Aa, iki tane çocuk her şeyi tasarlamış uygulamış.” Diyecek.

Sayın okurlar, bu mesele fikir yüzünden insan öldürülmesi, insanların sindirilmesi meselesidir. Bunu Ermeni diasporası da yapıyor , evet doğru. Prof. Mc Carhty’nin Ermeni soykırımı yoktur dediği için uğramadığı kötü muamele kalmamıştır ama bu başka konudur. Hrant Dink midir yani diasporanın sorumlusu? Kaldı ki, Hrant Dink bu “Ermeni soykırımı yoktur diyene cezai yaptırım” gündeme geldiğinde daha önce Fransa ve İsviçre’de, bunu ilk protesto eden, fikir hürriyetini savunan insanlardan birisiydi, hatırlayınız.

Velhasılıkelam bu çok zeki arkadaşlarımız, kendilerinden başka kimseyi beğenmeyen haspalar, bu basit mantık zincirini kurmaktan yoksunlar ve maalesef şairin deyimiyle, “beş değil, on eğil yüz milyonlarca” .  Sözde Ermeni soykırımı bence de yok evet, bunun için bir özür dilenmemesi gerektiğini düşünüyorum ama, en az kendinizi düşündüğünüz kadar başka insanları da düşünmezseniz, kendi hürriyetiniz kadar başkalarının da hürriyetine saygı duymazsanız, vicdansız bir insan olur çıkarsınız.

Ve unutmayalım; vicdan insanla hayvan arasındaki en önemli farktır.

Asım US

asim.us@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.