Yeşil Kartlar Yeşerdi…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

AKP hükümetinin mümbit topraklarına ekilen yeşil kartlar yeşerdi.

Türkiye’de yeşil kart kullananların sayıları abartılı olduğu düşünülüyordu.

Aslında bu düşüncede olanlar haksız da değildi. Yaklaşık dokuz milyon insan yeşil kart sahibi idi. Türkiye gibi dünyanın on yedinci büyük ekonomisine sahip bir ülkede yaklaşık sekiz kişiden birinin “benim sağlığımı koruyacağım gelirim yok” demesi gerçekten mantıksızdı. Gazeteler çarşaf çarşaf yazmamış mıydı? AB krizden inliyor, biz ise büyüyoruz, diye. Sizin anlayacağınız bizim ülkemiz refah ülkesiydi. Hal böyle oluca da dokuz milyon yeşil kartlı büyük bir yanlıştı. Hem ortalık “hem yeşil kartı var, hem mercedese biniyor lafları ile kaynamıyor muydu? Bu rezaletin ortadan kaldırılması için hükümetimiz harekete geçmişti.

Tabii ülke olarak buna çok sevindik. Cennet bahçesinin ortasında duran bu hayvan tersi görünümündeki yanlış kaldırılacak, Vergi verenlerin, sigorta ödeyenlerin sırtındaki yük hafifleyecekti. Sonuçta bu bedava hizmet alanların ücretleri haberi bile olmadan bordrosundan kesinti yapılanlar tarafından ödeniyordu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın Gelir Testi Sonuç Web Servis Hizmeti üzerinden yaptığı bildirimlere göre, 6 Mart 2013 itibarıyla 15 milyon 282 bin 11 kişi gelir testi yaptırdı. Gelir testi yaptıranların büyük bölümünün yaklaşık 4’te üçünün kişi başına aylık gelirinin brüt asgari ücretin altında olduğu tespit edildi. Bu kapsama giren 11 milyon 63 bin 92 kişinin daha önce Yeşil Kart uygulamasında olduğu gibi prim ödemeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanması gerektiği belirlendi.

Görüldüğü üzere hükümet Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da oldu. O şahane ekonominin döneminde, o dindar hükümetin hakça bölüştürdüğü düzen döneminde kendini bakamayanların sayısı dokuz milyondan onbir milyona çıkmış.

Kafanız karıştı değimli? Nasıl oluyor da bunca övülen, yere göğe sığdırılamayan kalkınma döneminde daha evvel sekiz kişiden biri kendi sağlığına bakamıyorken bu rakam şimdi bu rakam beş kişiden birine çıkmış. Yok, yok bu hesapta muhakkak bir yanlışlık olmalı. Değilse AKP hükümetinin attığı tüm refah nutuklarının gerçekle ilgisinin olmadığı noktasına geleceğiz. Hoş büyük bölümüne pek inanmıyorduk ama bu kadarına da pes denir.

Bakın aklıma ne geliyor. Sakın birileri bir dahaki seçimlere yönelik bir şeyler yapmış olmasın?

İzmir

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Dört sene önce Yeşilkart

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.