Yok Kanun, Yap Kanun

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Biliyorsunuz, şu an ülkenin başında bulunanlar, yıllarca iktidar olmak için mücadele verdiler. Şimdi hapiste olan kişiler de yıllarca bu kişileri iktidar yapmamaya çalıştılar. Ancak kullandıkları argümanlar çağın gerisinde kalarak ve iktidarlarını pekiştirecek kanunlar çıkarmamış olmalarından ötürü, ilk dalgada halk bunları iktidardan indirip mazlumu iktidar yaptı.

Eskinin mazlumu, şimdinin zalimi bu iktidar, eski zalimin başarılarını tekrarlıyor ancak hatalarını tekrarlamıyor. Eski zalim gibi kamuoyu oluşturmak için kontrollü krizler çıkartıyor ancak bu krizler sayesinde düşmanı aleyhine kamuoyu oluşturmakla kalmıyor, bu hamlesini yasalarla pekiştiriyor.

"MİT Yasası" da son yaşananlardan sonra, bana kontrollü krizmiş gibi gelmeye başladı.

Operasyonel özelliği olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın kozmik odası uyduruk bir Arınç’a suikast iddiasıyla iğdiş edilirken, aynı şekilde operasyonel özelliği olan MİT için dokunulmama yasaları çıkartılabiliyor. Önceki HSYK'da da görev yapan Ali Suat Ertosun'a göre; “kozmik odalarda yapılan aramalar kanunsuzdu. Çünkü, kozmik odada arama soruşturma aşamasında değil, ancak kovuşturma aşamasında yapılmalıydı. Aradan 2 yılı geçmesine rağmen o odadan ne çıktı, Arınç'a suikast olayı ne oldu, soruşturmanın bitmesi için ne bekleniyor?” diye soruyor. Demokrasinin bir velinimeti olsa gerek Askere karşı hukuksuzluk… Askere, var olan kanunu uygulama, MİT’e kanun çıkar. Bu bana Enver Paşa’yı hatırlattı; Enver Paşa’ya bir konuda kanun yok, dedikleri zaman, “yok kanun yap kanun” dermiş.

Ancak hükümetin bu adımı çok tehlikeli!

Başbakan sanıyormu ki ebediyen iktidar kalacak. Ya (Allah uzun ömür versin) yarın öbürgün hakkın rahmetine kavuşursa ne olacak?

Ben size söyleyeyim; Taht kavgaları başlayacak. Eğer Abdullah Gül, duruma el koymazsa AKP dağılıp gidecek. Tarihte bu gibi saltanatlıkların bu şekilde yıkıldığına dair çok örnek var.

İşte zurnanın zırt dediği yer burası. Ebediyen iktidarda kalınacakmış gibi çıkartılan yasalar, kötü niyetli bir kişi (bunların deyimiyle Ergenekoncu) Başbakan olursa, O’na çok büyük bir yetki tanınmış olacak. Elinde ki operasyonel güç ile istediği şeyleri yapabilecek. Belki özel yetkili mahkemelerle uğraşmayacak ve elinde ki operasyonel güç ile muhaliflerini istediği anda yok edebilecek. Sonra da kamuoyuna şu demeci verecek; “Bana kimse devlet cinayet işletiyor dedirtemez…!”

Sonra da ABD, ülkeye demokrasi getirmek için başımıza füze yağdırmak ister herhalde.

Ümit Minel

Umit.Minel@PolitikaDergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.