Yurtta Barış Dünyada Barış!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Geçen hafta Suriye'den gelen top mermisinin Urfa Akçakale'de beş vatandaşın ölümüne yol açması ve ardından Türkiye'den Suriye'ye top ateşi açılması tüm günlük gazetelerin manşetlerini oluşturdu. Özellikle holdinci büyük basın ve AKP hükümet yandaşı gazeteler büyük manşetlerde savaş çığırtanlığı yaptılar.

Arkasından AKP ve MHP milletvekillerinin desteği ile meclisten hükümete özellikle Suriye göz önüne alınarak dış ülkelere askeri müdahale için hükümete tam yetki veren Başbakanlık tezkeresi geçti.

Suriye sınırında incelemelerde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Suriye’den gelen top mermisiyle 5 kişinin hayatını kaybettiği Akçakale’de de denetlemelerde bulundu. Bu arada TSK Suriye sınırına askeri yığınak yapmılmaya devam edilmektedir.

Moskova'dan kalkan Suriye havayollarına ait bir yolcu uçağı, Türk hava sahası üzerindeyken, Türk F-16 uçaklarının eşliğinde Ankara Esenboğa Havalimanı'na inmek zorunda bırakıldı.

Türk yetkililerce uçakta mühürlü koliler açılarak inceledi. İlk incelemede kolilerde askeri amaçlı iletişim cihazlarının bulunduğu iddia edildi. Dışişleri Bakanlığı, Suriye hava sahasının emniyetsiz hale gelmesi ve iki ülke arasında gerginleşen ilişkiler sebebi ile Türk sivil uçaklarının bu bölgedeki uçuşlarını durdurdu.

Bu haftasonu Türkiye’ye gelmesi beklenen Rus devlet başkanı Putin Türkiye ziyaretini erteledi. Rus Yetkililer tarafından yapılan yeni bir açıklamada ise;  ''İndirilen uçakta silah ya da mühimmat bulunmadığı'' ileri sürüldü.,

Genç Turizmciler tarafından düzenlenen zirvenin açılışında Kılıçdaroğlu konuşmasında Suriye meselesine de değinen Kılıçdaroğlu "Turizmin büyümesini istiyorsak savaştan uzak durmalıyız" dedi Kılıçdaroğlu bu toplantıda son olarak savaşla ilgili Atatürk'ün sözünü hatırlattı. “Mustafa Kemal zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir demiştir." dedi.

***

Bir buçuk yıldan fazla devam eden komşumuz Suriye’deki iç çatışmalara paralel olarak Türkiye hükümeti nin Suriye‘deki Esad rejimine olan baskısı ve savaş hazırlıkları bütün hızıyla devam etmektedir.

Türkiye hükümeti bütün riskleri göze alarak tansiyonu yükseltirken, bütün komşularımızla olan iyi komşuluk ilişkileri ise tamamen bozulmaktadır. Bu duruma  ana muhalefet partisinin tepkisi çok zayıf kalırken, milliyetçi MHP ise açıkca AKP’nin Büyük Ortadoğu Projesindeki rolünü desteklemektedir.

Yabancı, özellikle emperyalist basında Türkiye ile Suriye arasındaki olası bir savaş açıkca kışkırtılırken, AKP hükümetinin bakanları Suriye’yi küçümseyerek Suriye’nin „üç günlük“ bir mesele olduğu iddiası ile bu yangına körükle gitmektedirler.

Geçmişte 80’li yılların başında emperyalizm Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak’ı Humeyni yönetimindeki Iran’a karşı kışkırtmış, Irak-İran savaşı sekizbuçuk yıl sürmüş ve savaşta her iki islam ülkesinden bir milyona yakın insan ölmüş bir o kadar insan sakat kalmıştı. Fakat hiç bir taraf savaştan karlı çıkamamış, sadece aptalca karşılıklı birbirlerini hırpalamışlardı. Hatta savaş öncesi dış ödemeler dengesinde 80 milyar fazlası olan Irak, savaş sonunda ABD’den aldığı silah ve uçaklar nedeniyle 120 milyar dolar borçlanmıştı.

ABD emperyalizmi Büyük Ortadoğu Projesini gerçekleştirme amacıyla şimdi de aynı oyunu Türkiye-Suriye ve İran arasında oynamaya çalışmaktadır. Suriye ile İran arasında stratejik oraklık antlaşması bulunmaktadır. Yani Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı bir askeri müdahalede Türkiye karşısında İran’ı bulacaktır. Türkiye ile İranı bir savaşta karşı karşıya getirmek ise emperyalizmin istediği asıl amaçtır.

İslam ülkeleri arasında haçlıların çıkarına olacak kanlı bir savaş bölgeye ağır bir darbe vuracaktır. Böyle bir savaş bölgede kanlı iç savaşları da tetikleyeceği gibi, aralarında Türkiye dahil güçlü bölgesel ulus devletlerin parçalanma riski çok büyüktür.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Mustafa kemal Atatürk, bu devletin savaşla ilgili politikasını „Yurtta Barış Dünyada Barış“ sloganıyla formüle etmiştir. Savaşın her açıdan büyük bir felaket ve yıkım olduğu ortadadır! Emperyalistlerin çıkarı uğruna AKP’nin bölgede neden olacağı bir  savaş, AKP‘nin 10 senelik iktidar döneminde inşaa ettiğinin yüzlerce misli yıkıma uğrayacaktır. Türkiye en az 20-30 yıl geriye gidecektir.

Bu nedenle Türkiye bir kez daha büyük önder Atatürk’ün şiarı „Yurtta Barış Dünyada Barış“ sloganını gür sesiyle haykırmalıdır!   

 

Mehmet ÇAĞIRICI

mehmet.cagirici@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.