Politika Dergisi Sayı 19

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Yorumlar

Hrant Meselesi

Hrant Dink,içinde bulunduğu ülkede insan psikolojisini iyi bilen,sadece Türkiye değil diğer Orta Doğu Ülkelerinin de halklarını yakından tanıyan biridir.

Doğrusu derginin giriş makalesinde bu konuyu görünce üzüntüyle birlikte sevinç yaşadım.Birincisi böyle acı ve elem dolu Türk tarihine yakışmayan bir suikasti hatırlamak beni üzdü.

Ama derginiz vasıtasıyla 2007 de çıkan "TÜRKİYE'NİN KARANLIK PENCERESİ" adlı kitabımda Hrant Dink olayının perde arkasını aralama fırsatı bulmuştum bir nebze.

Neyse konunun özüne dönecek olursak, Hrant Dink, derin devletim diyen ve yıllarca devlet içinde yapılanmış olan bir örğüt tarafından öldürülmüştür.

Bu olayı dergide yer alan makaleye de göz attıktan sonra şu mantıkta görmek doğru olcaktır.

1-Ergenekoncular ya da başka bir tabirle ABD ve AB uşaklarının yer aldığı (Gladio).Rusyanın yıkılmasına kadar milliyetçilerden oluşurken,şimdi solcusu, milliyetçisi, dincisi ve tarikatçısı ya da kürtçüsü hepsi iç içe.

2-Emniyet,jandarma ve siyaset içindeki derin ve karanlık güçler.Subaylar, siyasi parti başkanları, il ve ilçe başkanları.

3-Hrant'ın Türkiye'de sevilen bir Ermeni olması ve onun Diaspora ve destekçilerine boyun eğmemesinden kaynaklanan bahsi geçenler için tehdit oluşturması ihtimalleri üzerinde durulabilir.

Ama ben diyorum ki her kim yaptı ya da malum şahıslara yaptırdıysa hedefine ulaşmıştır. Böyle ciddi bir meselede Devletin başındaki adamlar ve özellikle İçişleri Bakanın kellesi gitmiyorsa, hala Başbakan yerindeyse diasporadan pek farklı değildir iktidar partisi diyorum.

Çünkü baştaki heriflerin Hrant ya da ülkenin ensesine sıkılmış kurşuna tepkisi yoksa, hala kendini birşey zandedip bürokrat koltuklarında göbeklerini kaşıyan heriflerin derin yapılanmalar içinde olmasına şaşmamak lazım.

Sormamalıyız neden filan adam yargılanmıyor diye. Aslında gitmemeliyiz mahkeme kapılarına. Hrant'a yapılanın kaç misli sahipsiz Anadolu evlatlarına nerdeyse hergün yapılıyor.Bu ülkede akbabalar başımızın üstünden gitmedikçe ne Hrant'a ne Mehmet'e nede Şivan'a yahut İshak'a yaşama imkanı vardır.

Mesele bu kadar açık ve net kardeşim, son otuz yılda 300'den fazla aydın, gazeteci, gayrimüslim, ya da önemli görevlerdeki namuslu insanlar katledilmiştir. Hangisinde bir Başbakan,bir İçişleri Bakanı, ya da üst düzey bir bürokrat istifa etmiştir.Koskocaman bir Hiç...

O zaman sefil ve yoksul Hrant ve onun gibi düşünen ve dinimiz farklı da olsa mazlumun yanında oluşumuzla bizlere Allah yardım etsin. Bizi Akbabalardan korusun...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.