Açılım ve Obama

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Hakan TOĞA
Yazının Yazıldığı Tarih: 
28 Kasım 2009

 

Hatırlarsanız 2009 Nisanın’da Türkiye ABD’nin çiçeği burnunda başkanı Obama’yı ağırlamıştı. Obama Türkiye’ye neden geldi? Geldikten sonra neler değişti şimdi bunları inceleyeceğiz.

 

 Bildiğiniz üzere Obama Türkiye’de muhalefet liderleriyle de görüştü ve tabi ki DTP ile de görüştü. DTP yıllardır üstü kapalı söylemeye çalıştığı isteklerini Obama’ya açıkça anlattı ve karşılığında ekselanslarına hürmetlerini de sundu. Mesela PKK’lılara genel af en sonunda da Abdullah Öcalan’a af. Önce DTP hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Partinin görünürdeki amacı, Türkiye’de olmadığı halde dilden dile dolaştırılan Kürt sorununu çözmede siyasi bir araç olmak. Ancak var olduğu günden bu yana görüyoruz ki DTP bu amacından tamamen uzak bir politika izlemektedir.2007 genel seçimlerinden önce Kürt halkına ve Doğu bölgelerimize hizmeti götüreceklerini onların sorunlarına ilaç olacaklarını vaat edenler meclisin açıldığı ilk günden beri bu konuda hiçbir adım atmamışlardır. İzledikleri politika tamamen PKK’nın meşrulaştırılması, Kürt halkının ayrıştırılması ve teröristlere genel bir affın çıkartılması üzerinedir. Özellikle de Abdullah Öcalan’ın önce daha iyi şartlarda tutuklu kalması ardından da serbest bırakılmasıdır.

 

Genel seçim sonrasına gidecek olursak DTP li vekiller Abdullah Öcalan’ın sağlık şartlarının iyi olmadığını öne sürerek normal bir hapse konulması talebinde bulunmuşlardı daha sonra da yalnız kalmaması için belli sayıda mahkûmun İmralı’ya nakledilmesi gündeme geldi ve bu onaylandı. Milyon dolarlar harcanıp imralıya yeni odalar yapıldı Abdullah Öcalan’ın da kaldığı koğuş daha iyi bir hale getirildi. Meclis’te bunları yapanlar Doğu’da düzenledikleri parti mitinglerinde daha da hadlerini aşıp Türkiye’yi bölmeye yönelik sözler sarf etmişlerdir.

 

Bunlara en büyük örnek TRT Şeş’in açılmasından sonra Osman Baydemir’in yaptığı “Dilimizi aldık sıra topraklarımızda” açıklamasıdır. Yerel seçimler öncesi Leyla Zana’nın PKK’yı Kürtlerin partisi olarak göstermesini de unutmamak gerekir. Bu insanların hala nasıl vekil olabildiklerini kimisinin mecliste kimisinin dışarıda devlet görevlisi olabildiğini anlamak imkânsız.

 

Gelelim asıl meselemize en başta da söylediğim gibi DTP’nin asıl amacı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması partinin başına geçmesi ve bir sonraki seçimlerde meclise girip Abdullah Öcalan’ın siyasallaşması. Şimdi belki çok saçma geliyor bunlar belki bi komplo gibi geliyor ancak 10 sene önce DTP’nin ya da PKK savunucularının meclise gireceğini söylesek kim inanırdı? Hatta bugün Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması ne kadar komplo gibi geliyorsa o da öyle gelirdi. Ama gün geçtikçe bütün bunlar daha kolay hale geliyor ülkemiz gittikçe kötüye gidiyor, eskiden güvendiğimiz tek şey maneviyatımızdı, milliyetçi, savaşçı, kahraman Türk-İslam ruhuydu ama bugün o bile kayboluyor. İşte bütün bunlardan faydalanan hainler her yerde dilediklerini söyleyip bölücü propagandalara devam ediyorlar.

 

Obama’nın özellikle hükümetle görüşmelerinde konuştuğunu düşündüğüm hatta emin olduğum iki konu vardı: Birisi ABD’li askerlerin Irak’tan çekilme sürecinde transit olarak Türkiye’den yardım isteği ikincisi ise PKK sorunu. Birincisinde uzlaşma gayet kolay zaten kapılarımız müttefikimize(!) her zaman açık.

 

Gelelim ikinci meseleye yani PKK’ya. Ülkemizdeki ve K.Irak’ta ki PKK yandaşlarının sürekli dile getirdiği çözüm PKK’ya çıkacak bir genel af. Öcalan da dahil tüm teröristlere af çıkartılması onlara göre PKK terörüne kökten çözüm olacak. Ancak Uluslar arası destekli olan PKK’nın sonunun sadece teröristlere bağlı olması çok saçma bir çözümdür. Bu örgüt en fazla cana Öcalan dağdayken kıymadı mı o zaman her yeri yakıp yıkmadı mı? Hani tek mesele liderdi?

 

İşte buradan da anlıyoruz ki bu yandaşların tek amacı Öcalan’ı partinin başına geçirip meclise sokmak ve siyasallaştırmak.PKK ya karşı mücadelede Türkiye’ye silahlı ve istihbarı olarak hiç destek vermeyen ABD çözüm konusunda Türkiye’ye DTP’lilerin isteklerini nakletti ve açılımın temelini attı.Yerel seçimler sonunda Doğu bölgelerinde etkinliğini kaybeden AKP bu taleplere pek de karşı çıkamadı ancak hemen de evet diyemedi ve önce dağdaki teröristleri şov yaparak dağdan indirdi Sonra milli manevi değerlerimizi ırkçılık kılıfına sokup yok etmeye çalıştı halkın iradesini engelledi..İ

 

şte Obama’nın AKP’ye sunduğu ve bugün ülkemizde çok tartışılan açılım meselesi.Sonuçlarını hepimiz görüyoruz.Açılımda tek amaç özgürlük ve demokrasi adı altında kürt vatandaşlarımızın ayrıştırılması pkk nın bir şekilde siyasallaşması ve Öcalan’ın serbest kalması, şu anda bu ne kadar uzak görünse de zaman geçtikçe yaklaşan bir tehlikedir.

 

Sonuç olarak açılımın temelini hükümet kendi şahsi görüşüyle değil Obama'nın isteğiyle atmıştır.Uluslararası alanın maşaları da kendi çıkarlarına uygun düşen bu ihanet projesini onaylayıp uygulamaya koymuştu

 

Hakan TOĞA

 

iletisim@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Web siteleri her zaman şöyle veya diğer faydalıdır

Peki, kadınlara karşı şiddet gerçek bir sosyal oyuncak ve toplumda bir kadın satmak için ürünler için bir reklam gibi sembol olarak batı kültürünün nerede sadece kadınlar için kullanıyorsanız ve herhangi bir sosyal değerler, hiçbir saygınlık, onur hayır için kadın ve onlar sadece bilinç kaybı ve manevi yıkım bir yolda adam ayni yerleştirdiğimiz özgürlük adına, hayvanlar gibi orada uyku ve diğerleri ve ve için ilişki ve ardından hap arasında bir fark yoktur. insurance gerçekten Özgürlük ", ama yanlış yolda her durumda insanların bu dünyada küçük düşmek üzere olan kelime" yanlış kavramdır ve dünya bundan sonra. Creator bu evrenin kesinlikle için her biri ile adalet yapacak onun / onu tarafından yapılmıştır onun amellerini / onu.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.