Atatürk'ün Türk Gençliğine Bıraktığı Emanet ve Bekledikleri

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Vural GÜNDÜZ

Atatürk'ün Türk gençliğine duyduğu güvenin temelinde, gençlerin Milli Mücadele'nin ilk dönemlerinden itibaren kendisine verdikleri destek bulunmaktadır. Bununla birlikte Cumhuriyetin kuruluş yıllarında da gençler, Atatürk ilkelerinin korunup ayakta tutulmasında önemli roller üstlenmişlerdir. 

Tarihte hiçbir lider Atatürk kadar milletinin gençliğine güvenmemiş, O'nun kadar gençliğe değer vermemiş, O'nun kadar gençlik ile bütünleşmemiştir.

Atatürk Türk gençliğine verdiği önemi konuşmalarının çoğunda bu konuya değinerek belirtmektedir.

"Yeni Türkiye Devleti bütün Türklük karakterlerini, yani onun dinç, kararlı, erdemli etkinliklerini kendisinde toplamıştır. Gençler! Biz size geçmişten, geçmişin hurafelerinden, geçmişin olaylarından uzak bir yeni doğmuş çocuk çıkardık. Olaylardan, olayların zorunluğundan çıkan bu çocuk, sizin pek değerli katılımınızla, aydın yardımınızla çıktı. Bu çocuğu büyütüp yükseltmek bizlerden sizlere yönelir. Bu görevde başarılı olacağınıza, gördüğüm kanıtlar sayesinde pek çok kuvvetlerle iman edenlerdenim."

Mustafa Kemal Atatürk, her şeyden önce gençliğin dinamizm demek olduğunun bilincinde idi. İşte bu nedenledir ki, Millî Mücadele'deki kadrosunu seçerken, özellikle gençler üzerinde durmuş, kadrosunda gençlere ağırlık vermiştir. Mustafa Kemal , ülkenin içinde bulunduğu olumsuzluklara rağmen, Türk milletinin bağrından çıkan genç ordusuna ve genç aydınlarına güvenerek Millî Mücadele'yi başlatmış, sürdürmüş, başarıya ulaştırmıştır. Kurmuş olduğu Cumhuriyet'i de hiç tereddüt etmeden, sarsılmaz bir güven ve inanç beslediği Türk gençliğine emanet etmiştir.

"Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum. Buna gerçekten sevinmekteyim. Fakat beraber yaşadığımız sürece benim hedefime yürümenizi hepinizden istemek, geçerli bir hakkım olarak tanınmalıdır.

Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz! "

Atatürk bir konuşmasında gençlere şu şekilde seslenmektedir:

"Sayın gençler, yaşam mücadeleden ibarettir. Bundan dolayı yaşamda yalnız iki şey vardır. Galip olmak, mağlup olmak. Size, Türk gençliğine terk edip bıraktığımız vicdani emanet, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim daima galip olacaksınız. Milletin yükselme gerek ve şartları için yapılacak şeylerde, atılacak adımlarda kesinlikle tereddüt etmeyin. Milleti,o yükselme aşamasına götürmek için, dikilecek engelleri hep birlikte önleyeceğiz. Bunun için beyinlerinize, sezişlerinize, bilginize, gerekirse bileklerinize,pazılarınıza, bacaklarınıza başvuracak, fakat sonuçta ne olursa olsun kesinlikle o amaca varacağız. Bu millet, sizin gibi evlatlarıyla layık olduğu olgunluk derecesini bulacaktır."

Şeyh Sait isyanından sonra bir "Aydınlatma Kurulu" oluşturarak Anadolu'yu dolaşmaya karar veren İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği'nin telgrafına cevabı :

"Kurulunuzun oluşmasını memnuniyetle karşıladım. Memleketin aydın gençliğinin bağnazlık ve gericiliğe karşı mücadelesindeki yüksek görevini idrak ile girişim alanına geçmesi, takdire değerdir. Düzenleyeceğiniz kurulların memleket içinde seyahati, en büyük bilim ocağına, memleketimizi yakından inceleme fırsatını da vereceğinden ayrıca faydalıdır.''

Atatürk emanet cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençliğinin yetiştirilmesine de önem vermiş bir liderdir.

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir.

Gelecek için hazırlanan vatan evlâdına, hiçbir güçlük karşısında baş eğmeyerek tam sabır ve dayanma ile çalışmalarını ve öğrenimdeki çocuklarımızın anne ve babalarına da yavrularının öğrenimlerinin tamamlanması için her özveriyi göze almaktan çekinmemelerini tavsiye ederim. Büyük tehlikeler önünde uyanan milletlerin, ne kadar kararlı olduklarını tarih doğrulamaktadır. Silahıyla olduğu gibi kafasıyla da mücadele zorunluluğunda olan milletimizin, birincisinde gösterdiği gücü ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur.

Gençliğin çalışkan, duyarlı ve milliyetçi yetişmesi esas dileklerimizdendir. Gençlik, her türlü faaliyetlerinde cumhuriyet yasalarına ve cumhuriyet kuvvetlerinin usul ve kurallarına uymaya da dikkatli olmalıdır. Cumhuriyet Hükümeti'nin millî sorunlarda görevini bilir olduğuna ve yasaların ve adlî kuvvetlerin adaletine inanınız."


Vural GÜNDÜZ
iletisim@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Yeter be

bu asırda haala mı Atatürk ?
Atatürk ile milleti 80 yıldır Kandırdınız ve KÜPLERİNİZİ doldurdunuz yeter

Türk gencine ülkesine sahip

Türk gencine ülkesine sahip çıkmasını öğütlemek, Türk olmanin nasıl bir ayrıcalık olduğunu söylemek kandırmak mıdır? Büyük ihtimalle siz de Türksünüz, böyle büyük bir insanın sizin memleketinizde yetişmesinden gurur duymalısınız.

atatürk ve caniler ve saygısızlık

ya siz ne biçim insanlarsınız siz Atam'ızın kazandığı topraklarda yaşıyorsunuz lütfen biraz saygılı olun bu kadar da saygısızlık olmaz kendinize artık bir çeki düzen verin insaniyet namına

 

Atatürk asırlara sığmayacak

Atatürk asırlara sığmayacak büyük bir fikir adamı.Onu anlasaydın ya da anlasaydık bu ülke bugünkünden daha iyi yerlerde olurdu.Atatürk'ü seven her insanı onun üstünden para kazanıyor olarak görmenizde ayrıca ne kadar ön yargılı olduğunuzu gösteriyor.

ATATÜRK HEP GÖRKEMLİYDİ

Dün olduğu gibi bugün de ,
cumhuriyeti ve Atatürk ü beğenmiyenler olacaktır.
Mustafa Kemal Atatürk ismini çok uzun bulup ,
bundan rahatsız olanlar çıkmıştı.
İsmini kısalttılar.
Filmini yaptılar.
Manşetlere taşıdılar.
Kısaca MUSTAFA dediler.
Atatürk ü sıradan biri gibi gösterdiler.
Atatürk ü bir sarhoş ,
içki masalarından kalkmayan bir ayyaş gibi gösterdiler.
Etrafında kimselerin olmadığı , yalnız adam olarak tanıttılar.
Bir kadın düşmanı olarak görünmesini istediler.
Bir din düşmanı olarak göstermek istediler.
Atatürk ün çocukluğunu oynatacak ,
bir türk evladı çocuk aktör bulamadılar ya.
Gittiler yunanlı Aleksandr adlı bir artiz çocuğa ,
Atatürk ün rolünü verdiler.
Filmin 190 kopyasını çıkardılar,
tüm Türkiye , bütün dünya seyretsin diye.

Atatürk ü küçümseyenler,
ne derlerse desinler,
nasıl düşünürlerse düşünsünler.
Türk halkı , cumhuriyeti kuranlara her zaman ,
ama her zaman , minnettar olmaya devam edecektir.

O MUSTAFA’ YKEN DE
MUSTAFA KEMAL’KEN DE
GAZİ MUSTAFA KEMAL’KEN DE
ATATÜRK’KEN DE
HEP GÖRKEMLİYDİ
HEP DORUKTAYDI,
_____(üçbeş_köyün_tiriviri_yazarı)_______semerci_köylüüü.

geleceği gören adam

Büyük olmak için hiç kimseye dalkavukluk etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes sana karşı çıkacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır, fakat sen buna dayanıklı olacaksın. Önüne sonu gelmeyen engeller çıkacaktır. Kendini büyük değil; küçük, zayıf, kimsesiz ve araçsız kabul edecek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanmış olarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana “Büyüksün” derlerse bunu söyleyenlere güleceksin.

Mustafa Kemal ATATÜRK
 

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.