Biber Gazı, Yalnızca İnsanları mı Etkiler?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
FAİK ERYAŞAR
Yazının Yazıldığı Tarih: 
06.06.2012

Sağlık Emekçileri Sendikası(SES)  Biber gazının kullanımının yol açtığı;

- Astımın bir çeşit alt grubuna yol açma

- Astım tanısı olan hastalarda ölüme neden olma

- Kapalı alanda kullanıldığında daha da ölümcül olabilme,

- Biber gazının yoğun kullanımla açık alanda da ölümcül olabilme .

gibi sonuçları bilimsel verileri baz alarak kamuoyuyla paylaşmıştır.

Polisin toplumsal olaylara müdahale ediş yöntemine  baktığımızda mitingler , grevler , basın açıklamaları gibi toplumsal  olaylarda biber gazının fütursuzca kullanıldığı görülmektedir. Yakın dönemlerde  ‘’ Hopa’da Metin Lokumcu Hoca’nın biber gazı yüzünden hayatını kaybetmesi , EĞİTİMSEN ‘in 4*3 mitinglerinde eğitim emekçilerine biber gazı sıkılması , Astım hastası olan Çayan Birben’ in biber gazı yüzünden hayatını kaybetmesi,Polisin tartışma yaşadığı bir grup gence biber gazı sıkması’’ gibi olaylar uzun bir liste ile örneklenebilecek somut olaylardan  sadece birkaç tanesi. Bu somut olaylar bağlamında değerlendirildiğinde polise biber gazını kullanma yetkisini veren üst makamların biber gazı kullanımını zararı olmayan bir şeymiş gibi göstermeye çalışmaları kan dondurucu bir durumdur.

Çayan Birben’ in biber gazı yüzünden hayatını kaybettiği haberinin hemen arkasından okuduğum ‘’  Sivas’ta jandarmanın elindeki tarihi geçmiş biber gazlarını imha etmesi sonucunda Çöken köyündeki tavuklar “strese girdi”. Bazı tavukların, biber gazına maruz kaldıktan sonra misket kadar yumurtlamaya başladıkları gözlemlenirken, gaz bombalarının imha edildiği yere 1 kilometre uzaklıktaki köyde yaşayan 15 kişi de fenalaşarak hastaneye kaldırıldı’’.haberi ise biber gazı kullanımının kötülüklerinin canlı varlıkları topyekün tehdit ettiğinin anlamlı bir göstergesidir.    

Biber gazı kullanımının tahribatlarının önlenmesi  için üst yönetim mekanizmalarının yada polisin daha duyarlı davranmasını istemek , somut durumlara ilişkin toplumsal tepkiler ortaya koymak  bir şeydir ama   sorunun nihai çözüme kavuşmasını sağlayacak bunlar değildir. Biber gazı kullanımı yüzünden insanların ölmemesi  ,  insan hayatına verilen değerinin artması , toplumun daha çok çürümemesi , polisin halkın yanında olması , 68 ‘in , 78’in ruhunun   canlandırılması için , kalbimizi ve beynimizi  yormak ,  biriktirdiğimiz  düşünceleri açık bir biçimde diğer insanlarla paylaşmak-tartışmak insanlığımızın temel  parçalarından biri olursa  daha güler yüzlü bir dünyaya uyanmak şansımız artabilir…

 

Faik ERYAŞAR

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.