Cemaat ve AKP Ergenekonun Neresinde?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Aziz KARAYEL

22 Temmuz 2007 seçimlerinde oylarını artırarak zaferle çıkınca ve ardından Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığıyla AKP artık sadece iktidar değil, muktedir olacağının da sinyallerini veriyordu ve oldu da. Ümraniye’deki evdeki bombalarla başlayan süreç bugün İlker Başbuğ'un tutuklanmasına kadar vardı. Peki bu Ergenekon dediğimiz operasyonun cemaat neresinde? AKP neresinde?

AKP’nin seçim zaferini müteakip operasyonlar başladı. Veli Küçük, Sedat Peker vb.. gibi isimler gözaltına alındı. Daha sonra Hurşit Tolon gibi isimlerin tutuklanmasıyla süreç devam etti. Buraya kadar AKP için her şey güzeldi. Ancak işin şirazesi ve operasyona yönelik entelektüel destek ilk Türkan Saylanın alınmasıyla kaydı. Daha sonra da bugünlere gelindi. Başta Erdoğan bu süreci kendi ağzıyla bizzat desteklediğinin sinyalini veriyor ve olan olayların arkasında durmaktan çekinmiyordu. Ancak son zamanlarda Erdoğan’ın operasyonlarla ilgili desteğini kamuoyunda açıkça göremiyoruz. Aslında bunun nedeni de bellidir. Süreç artık Erdoğan’ın ve AKP’nin elinde değil. Süreci artık cemaat yönlendirmektedir.

Türkan Saylan, Nedim Şener, Ahmet Şık vb… Saydığım bu isimler hükümetle çok barışık isimler değildi tabii ki. Ancak Türkan Saylan dışında cepheden bir muhalefet etmiyorlardır hükümete. Peki neden bu şahıslar bu operasyonun kurbanı oldu. Türkan Saylan eğitim alanında cemaatin en büyük rakibiydi. Ahmet Şık ve Nedim Şener de cemaatle ilgili kitap hazırlığındayken tutuklanıp içeri alındılar. Özellikle bu son iki isime yönelik operasyon entelektüel desteğin yitirilmesine ve hükümete tepki duyulmasına yol açtı. Erdoğan’ın bu son operasyonlar için ağzını açmamasının nedeni de budur işte.

AKP ve Erdoğan artık cemaat yüzünden zor durumda kalmak, onların yükünü taşımak istemiyor. 27 Nisan'da askere karşı yapılan ittifakla başlayan bu nişan cemaatin operasyonlarıyla artık bozulma noktasına geldi. Keza MİT-Emniyet gerilimi bunun açık bir ifadesidir.

Bugün gelinen noktada AKP artık bu operasyonda daha fazla ileri gitmek istemiyor. Çünkü AKP’nin sorunu kendisine karşı darbe hazırlığındaki subaylardı ve bu subaylar bugün tasfiye edildi. AKP için Ergenekon süreci aslında çoktan bitmişti. Ancak cemaat bununla yetinmeyeceğinin sinyalini şimdiden verdi. Suriye ve İran’a askeri müdahale konusunda ise Erdoğan’ın çekinceleri ve aksine cemaatin “şahinliği” yine bir gerilimi yakın zamanda doğuracaktır. Devlet artık başta Ergenekon olmak üzere bir çok kritik konuda bu iki muktedir gücün savaş alanına dönecektir. Önümüzdeki günlerde her şeyi daha net göreceğiz.

 

Aziz KARAYEL

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.