ETÖ ile FETO Kapışması

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
 
Yazımın başlığımı bu şekilde koymam, mahkeme kararıyla kesinleşmemiş olmasına rağmen cemaat medyasının, yayınlarında özellikle Ergenekon Operasyonları için ETÖ kelimesini kullanmasıdır. Bende buna istinaden bu yazımda cemaatin patronuna, FETO (Fethullah Terör Örgütü) diyeceğim.
 
Tabii ki böyle yazacak olmam, bu iki gücün de terör örgütü olduğunu düşündüğüm anlamına gelmez… Bunlar, derin devleti ele geçirmeye çalışan, bunun için de global derin güçlerden yardım alan statükocu güçler…
 
Sokaktaki vatandaş bile artık bu Ergenekon Operasyonlarının, ülkeyi çetelerden arındırmak değil de eski derin devleti tasfiye operasyonu olduğunun farkında… Daha doğrusu başka bir gücün, eski derin devletin yerine geçme kavgası…
 
Eski derin devletin, yani Ergenekon’un son kalesi TSK… Bu yüzden TSK’nin üzerine yoğun bir şekilde gidilmeye başlandı.
 
Derin devlet denilen şey, devletin kurumlarını ele geçirerek, devlete hükümet eden iktidardan bağımsız hareket eden, illegal yapılanmalardır.
 
Peki, FETO derin devleti hangi kurumları elinde tutuyor dersiniz?
 
FETO’nun elinde tuttuğu veya eline geçirdiği kurumların başında Emniyet Genel Müdürlüğü gelmektedir. FETO’nun karargahı ya da kalesi Emniyet Genel Müdürlüğü’dür. Zaten 10 yıl önce bile Fethullah Gülen’in Emniyet Genel Müdürlüğü’nü ele geçirmeye çalıştığına dair istihbarat bilgileri vardı.
 
Türkiye’de hiçbir kuvvet arkasında başka derin global örgütler olmadan derin devlet olamaz… Türkiye’de derin devleti kuran ya da destekleyen en büyük derin örgüt de CIA’dır.
 
CIA, Kenan Evren’e 1980 darbesini yaptırdıktan hemen sonra Türkiye’nin derin devletini kurdu. Bu derin devlet 2000’li yıllara kadar Türkiye’nin siyasi ve stratejik konumuna yön verdi… Bu zamana kadar hükümette olanları da bu derin devlet yönlendirdi. Ancak 2000’li yıllara gelindiğinde CIA’nın kurduğu bu derin devlet, ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Belki de buna 1 Mart Tezkeresinin Meclisten geçmemesiyle karar verdi. CIA bu eskimiş ve kontrolünden çıkmış derin devletin yerine başka bir derin devlet kurmak için düğmeye bastı. Türkiye’de bunu yapabilecek en büyük yapılanma da FETO’dur. Ancak FETO’nun elinde bunu yapabilecek teçhizat ve eleman yoktu. Bu sorunu da CIA, FETO ajanlarını en son teknolojik dinleme aygıtlarıyla donatarak çözdü.
Peki, tüm bunlar olurken asıl devlet ne yaptı?
 
Asıl devlet, aslında masaya yumruğunu vurarak, asıl devletin kendisi olduğunu hatırlatması gerekirken, daha derinlerdeki kavgaya göz yumuyor. Hatta yeni derin devletin yaptıklarını meşru gösterecek yasalar çıkartarak, bir nevi yeni derin devletin yanında yer alıyor. Ancak iktidar unutmamalıdır ki, derin devlet denen şey, bir nevi CIA’nın Türkiye’nin içine yerleştirdiği uzaktan kumada mekanizmasıdır…
 
iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.