Hedef 1923 Cumhuriyeti mi ?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Alper Tekin
Yazının Yazıldığı Tarih: 
29 Ekim 2011

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Van Depremi bahanesiyle tüm İl ve ilçelerde düzenlenecek olan Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etti. Neymiş efendim Cumhuriyet Bayramı'nda eğlence oluyormuş. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Dolmabahçe’de ölüm döşeğinde iken iptal edilmedi, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk öldükten sonra iptal edilmedi, ikinci Dünya Savaşı yaşandı, Kıbrıs ve Kore Savaşları'na katıldık, ülkemiz darbeler ve muhtıralar gördü iptal edilmedi. Depremler ve çeşitli diğer doğal afetler yaşadık iptal edilmedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Van’a özel bir ilgi duyduğu için mi Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etti acaba?  Hayır. Van Depremi tamamen bahanedir. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet Bayramları'ndan rahatsızlık duymaktadır. Cumhuriyet Bayramı törenlerini bu yüzden iptal etti.

Cumhuriyet Bayramı törenlerini “eğlence” diye niteleyip iptal eden Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı programlarını iptal ettiği aynı günde tam tamına üç düğüne katılıp nikah şahidi oluyor. Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal eden bir Başbakan’ın düğünlere ve törenlere katılmasını kendisine hiç yakıştıramıyorum ve şiddetle kınıyorum. Recep Bey sanki Cumhuriyetçilerimizle alay ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Turgut Dibek, Başbakanlığın 29 Ekim Törenleri'nin iptal edilmesini “meydan okuma” diye niteledi ve şu açıklamalarda bulundu:

"Bunu kabul etmek mümkün değildir. Cumhuriyet Bayramı böyle bir genelge ile iktidarın kafasındaki Cumhuriyet düşmanlığını ortaya çıkaran düşüncelerle engellenecek bir bayram değildir. Savaş dahi çıksa biz bu bayramı kutlamak zorundayız. Geçit törenlerinde bu ülkede dansöz oynatılmıyor. Cumhuriyet Bayramı törenlerinde vatandaşlarımız o bütünlüklerini pekiştirerek mutlu oluyor. Bunun mutlaka düzeltilmesi gerekir. Bu genelge, törene iki saat kala yayınlandı. Bu bir denemedir. Bu bir meydan okumadır. AKP'nin kafasında bir tek şey vardır: Bu da Laik ve demokratik Cumhuriyetle hesaplaşmadır. Bunun zeminleri zaten yavaş yavaş hazırlandı ve görüyoruz."

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Turgut Dibek’in söylediklerine tamamen katılıyorum. Yeni anayasa konusunda Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç “Anayasanın değiştirilemez üç maddesi arasından sadece Türkiye Devleti bir Cumhuriyet'tir maddesi dışında diğer maddeler değiştirilebilir” açıklamasında bulunmuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin açıklamasında ki gibi “Yayınlanan bu genelgeyle Hükümetin hedefinin 2023 değil, 1923 olduğu ortaya çıkmıştır”. Hedef 1923 Türkiye Cumhuriyeti'ni unutturmaktır. Temeli 1923 olmayanın hedefi 2023 olmaz. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin temeli 1923 yılı olmadığına göre iktidarda uzun ömürlü kalmayacak 2023 yılında Atatürk Cumhuriyeti tekrar yeniden inşa edilerek kurulacak ve ilelebet yaşayacaktır.

Cumhuriyet bizim Cumhuriyetimizdir, Vatan bizim Vatanımızdır, Şehitler bizim şehitlerimizdir. Hükümet çıkmaz bir yola girmiştir ve derhal istifa etmelidir. Cumhuriyet Bayramı Törenlerini basit sebeplerle iptal eden, Cumhuriyetimizi çekemeyen gerici zihniyetleri şiddetle kınıyorum.

Kaygılarımla…

Alper Tekin

iletisim@PolitikaDergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.