İktidarın Tutarsız Ekonomi Politikası

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Alper TEKİN

23 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşen CHP Gençlik Kollarının düzenlediği “Gençlik ve siyasal katılımcılık” konulu 1.Gençlik Sempozyumuna açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu AKP’nin ekonomik tutarsızlığını konuşması dikkatimi çekti.Peki bu konu hakkında neler söyledi ? Konuşma metnini buraya aktarıyorum:

“Bir ekonomik krizden söz ediliyor. Şimdi ekonomik krizden biraz mizahı boyutu da olan birkaç açıklama yapmak isterim.

26 Haziran 2011, Sayın Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisinde konuşuyor. Bende o meclisteydim. Orada bende bulunuyordum. Şöyle diyor Sayın Başbakan, arkadaşlar geçin bu işleri. Ekonomik krizden söz ediyor. Arkadaşlar geçin bu işleri, Türkiye şuanda sağlam zeminde yürüyor. Krizle mirizle işi yok.

8 Temmuz 2011, Sayın Erdoğan devam ediyor. Ekonomi soğutulmaya devam edecek. Hükümet programını okurken. Sanki ekonomi soğutulmuşta soğutulmaya devam edecek. Oysa ekonominin soğutulmadığını herkes biliyor.

15 Temmuz 2011, Sayın Ali Babacan. Yine ekonomik krizle ilgili soruyorlar. Sayın Başbakan demişti ki ne krizi kardeşim. Krizle, mirizle falan işimiz yok Türkiye sağlam zeminde. Ama bakın ekonomiden sorumlu bir bakan şunu söylüyor. İlgili kurumlara 3 ay önce her türlü kötü senaryoya hazır olmaları talimatını verdik. Açıkça Sayın Başbakanı yalanlıyor. Sen yok diyorsun ama biz talimatı verdik diyor.

Geçiyorum 8 Temmuz 2011. Sayın Başbakan konuşuyor. Dalgalı kur rejimi devam edecek. Doğru öteden beri devam ediyor. Devam edecek diyor. Sayın Ali Babacan’da benzer bir açıklama yapıyor 14 Temmuz 2011’de. Dalgalı kur rejimi yine bizim ekonomi programımızın vazgeçilmez unsurlarından birisi diyor.

Ama 13 Temmuz bir gün öncede Sayın Zafer Çağlayan şu açıklamayı yapıyor. Cari açığın problem olmasının en önemli nedenlerinden birisi TL’nin yani Türk lirasının aşırı değerli olması. Yani kurlara müdahale edilmesi lazım diyor. Aşırı değerli Türk lirası, dolayısıyla cari açık ve bu da Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi diyor. Hangisine inanacağız? Sayın Babacan’a, Sayın Başbakana mı, yoksa Sayın Zafer Çağlayan’a mı?

Geçiyorum, cari açık Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi. Sayın Mehmet Şimşek o da ekonomiden sorumlu. Cari açığı sıkı para politikası uygulayarak çözeceğiz diyor. 12 Temmuz’da Sayın Zafer Çağlayan bir açıklama daha yapıyor. Cari açık Türkiye için bir tehlike oluşturmuyor diyor. Birisi tehlike diyor, biri ekonomik kriz diyor. Ekonomik krizin nedeni olarak cari açığa bağlıyor. Sonunda birisi noktayı koyuyor, diyor ki cari açık Türkiye için bir tehlike oluşturmuyor.

Tabi işin garip tarafı şu değerli arkadaşlarım, değerli genç arkadaşlarım. Bir ekonomik koordinasyon kurulu var. Ekonomi koordinasyon kurulu. Yani bunlar oturuyorlar, oturacaklar, oturmaları gerekiyor ve tek bir söylemde anlaşacaklar ve onu halka anlatacaklar. Bunları niye anlattım biliyor musunuz? Bunlar bütün gazetelerde üç aşağı beş yukarı yer aldı. Kazaen bunlar CHP’li olsaydı düşünün ne olurdu? Kazaen bir CHP’li bunu dedi, öbürü bunu dedi vay efendim kıyamet kopacaktı. Kim yapacaktı, kim söyleyecekti bunları? AKP medyası, yandaş medya.

Siz hiç gazetelerde şöyle bir köşe yazısı okudunuz mu? Ya bu hükümet ekonomi konusunda bir karar versin Allah aşkına. Cari açık tehlikemi, değil mi? Ekonomik kriz geliyor mu, gelmiyor mu? Biriniz var diyorsunuz, biriniz yok diyorsunuz. Biriniz cari açık tehlikedir diyorsunuz, biriniz cari açık tehlike değil diyorsunuz. Biriniz dalgalı kura devam edeceğiz, biriniz Türk lirası aşırı değerlendi müdahale edelim diyorsunuz. Hanginiz neyi doğru söylüyorsunuz?”

Kemal Başkan haklı.Bende ileriki makale yazılarımda AKP’nin tutarsız ekonomi politikasına değinecektim.Sempozyuma katılmam çok iyi oldu.Bu konuyu çok iyi izlediği açılış konuşmasında tamamen belli etti.AKP’nin ekonomik tutarsızlıklarını dile getiren CHP Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben hayatımda böyle bir tutarsız bir ekonomi politikası görmedim.Ne yazık ki şu anki iktidar partisi tutarsız ekonomi politikalarına devam ediyor.Buradan AKP iktidarına sesleniyorum Kemal Başkanında dediği gibi ekonomi politikalarınızda “Hanginiz neyi doğru söylüyorsunuz?”

Dostça kalın…

 

Alper TEKİN

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Siz şimdi bu içeriğe yazı mı

Siz şimdi bu içeriğe yazı mı diyorsunuz?
Yazıda tarafsızlık yok (Genel Başkanım) ibaresinden belli. Genel Başkanı'nın söyledikleri dışında hemen hemen hiçbir şey yok. Politika Dergisi bu tarz yazıları daha özenle seçmeli.

yorumunuz için teşekkür

yorumunuz için teşekkür ederim

Ben hala , ancak ben kendimi

Ben hala , ancak ben kendimi geliştirmeye , okuyorum . Kesinlikle blog.Hold hikayeleri geliyor yazılmış tüm parçalarını okuyan seviyorum. Ben aziz !

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.