İmamın Oyuncaklarındaki İmam Bayıldı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Burak CANLI

Ah imamım ah. Başlıktaki İmama takılmayın. Ben takılmıyorum. Takılmayacağımda.

Hikâyemiz belirsiz bir coğrafyada ki belirsiz bir zaman da geçmekte. Dedim ya belirsizlikler içerisinde bulunan bu yerde çok büyük bir Buda heykeline benzer bir yapıt bulunmaktaymış.

Ve bu yapıta her bir kişi tapmaktaymış. Bu heykel yapıtının üzerinde beş küçük cümle yazarmış. Beş küçük cümle.

Birincisi çalışın. Evet. Bu kadar. Çalışın. Ne hikmetse oranın ahalisi bir türlü çalışmaz ve devamlı olarak heykelin karşısına geçip, ibadet ederlermiş.

İkinci cümle ise çalışmayı ibadet olarak bilip de çalışınmış.

İşte oranın halkı gene de ikinci cümleyi yüz binlerce kez okumalarına rağmen gene de çalışmazlarmış. Çalışmamak ve durmadan heykelin karşısında eğilip durmak yemek yiyip sohbet etmek çok daha çok hoşlarına gitmekteymiş.

Gel zaman git zaman içerisinde bu coğrafyanın yani bu halkın bağlı bulunduğu teşkilatların yanına komşu yerde başka bir medeniyet kurulmuş. Bunlar da çalışır, çalışır ve olmadı bir daha çalışırlarmış.

Üçüncü yazı ise Cennet için Cehennem için değil ilim için bilim için çalışınmış.Sizinde tahminin edeceğiniz üzere batıllığın esareti altına girmiş bu ahali çalışmaz ve çalışmazmış.

Dördüncü cümle ise olmadı ibadette etmeyin ama çalışınmış. Ama bilindiği üzere bu ahali çalışmaz ve çalışmazmış.

Beşinci cümle ye tabii ki geleceğim. Ama ondan önce oranın başına bir cengâver babasının ölümüyle geçivermiş. Cengâver demiş ki olmadı Heykeli yıkalım. Onun önünde devamlı ibadet edip durmaktan bu insanlar çalışmaz olmuş demiş. Amanın da aman... Bunu duyan ahali hemen ayaklanmış. Ve cengâveri öldürüvermişler.

Bunu duyan komşu medeniyet vahim olayı da bahane ederek demokrasi getireceğim ayağıyla saldırmış bu heykelcilerin üstüne. Vurmuş kırmış. Yıkmış yıkmış.

İşte tam o an da cengâveri yağlı kazığa oturtanlardan bazıları beşinci cümleyle bakıvermiş.

İşte beşinci cümle eskilerden beri anlatılan rivayetlere göre çalışın dedim çalışmadınız. Çalışmayı ibadet bilerek çalışın dedim sizler gene çalışmadınız. Cennet ve cehennem için değil ilim bilim için çalışın dedim sizler gene çalışmadınız. Sonunda da ibadette etmeyin çalışın dedim sizler gene çalışmadınız. Gayri artık bundan sonra bende size yardım edemem.

Bu açıdan ve çerçeveden işe bir göz atınız. Hata ve kusur inandıklarımızda değil inancımızdadır. Yani bizlerde. Yani olayları algılama biçimimizdedir. Dost ve arkadaşlarını doğru seçin. İlim ve bilime yelken açacak kişilerle arkadaşlık edinin. Ufkunuzu açın. Çalışmayanların peşlerinden değil ilimin ve bilimin peşinden gidin.

Bir göz atın medeniyetlere. Bin bir çeşit medeniyet. Birisi ilerde birisi uzayda... Diğer birisi de binlerce fersah suların altında. İnancımız her ne olursa olsun. Çalışın demeyen hiçbir inanış bulunmamaktadır. İlim bilimi işaret etmeyeni olmadığı gibi. Ya birilerin oyuncakları oluruz ya da bu kâinatın çalışan ve çalışan kulları.

 

Burak CANLI

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.