İsrail ve Şehitler

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Koray Canses

İsrail'in Mavi Marmara'ya yaptığı az uz bir vaka değildir. Önemlidir ve hatta savaş sebebidir. Fakat ülke politikası bağlamında bu olaya bakacak olursak, AKP hükümetinin bu olay karşısındakini durumunu analiz edecek olursak işin boyutunu daha kapsamlı ve doğru görmüş oluruz.

İlk soru, amaç nedir? Bölgede "yeni hami" imajı sergilemekle "görevlendirilen" Türkiye geçtiğimiz seneler boyunca İsrail'le çeşitli sürtüşmeler yaşadı. Bunu potansiyel Hamas'lı olmayı göze alarak hem de. Bu konuya az sonra değineceğiz.

Peki vahim olan nedir; bu amansız saldırı mı, yoksa devlet reflekslerinin basiretsizliğinin ortaya çıkması mı? Ne basiretsizliği, diyeceksiniz. Birincisi İskenderun'daki roketatarlı saldırı haberini ve şehit haberlerini gazetelerden ve ya televizyondan ne derecede haber aldınız. Şahsi olarak internette öğrendim ve haberin sonunda "Brezilya'da bulunan Başbakan şehitlere başsağlığı diledi" yazıyordu. Bu cümle koca bir trajedidir. Hele hele bu İsrail olayından sonra.

Peki İsrail haberleri çıktığında ne oldu? Yaygaralar koparıldı İsrail titretildi ve Yahudi düşmanlığı vurgulandı, bildiğimiz teraneler...

Erdoğan'ın ABD hatta İsrail tarafından yaratılmış olan “one minute” karizması iflas etmiştir!

Devlet olarak öncelik sıralarını acemice belirle ve yapılan yanlışı düzelteceğine başka yanlışlarla fanatikleş. Reel politika hele hele dış politika Erdoğan'ın sandığı gibi hiç de "pazarlama" işine benzemiyor.

 

Koray CANSES / Uludağ Üniversitesi
iletisim@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

Kusura bakmayın ama yüzeysel

Kusura bakmayın ama yüzeysel bir değerlendirme

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.