Kantarın Topuzu

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
İzzet Kütükoğlu

Güzel ülkemde sorular sorulur, fakat cevap vermek serbestliği yoktur. Verilecek cevap mutlaka soru soranın istediği biçimde olmak zorundadır! 

Bu memleket nasıl bu hale geldi? 

Ben bu soruya cevap veriyim diyorum; ama ne mümkün? imkan yok!

Kimseye cevap beğendiremiyorsun bu memlekette! 

Atatürk falan demeye kalkıyorsun, Allah yarattı demeden başına taşlar yağdırılıyor. Oysa yakın bir zamana kadar bismillah demeden önce Atatürk denirdi. Kim haklı, kim haksız belli değil. objektif, tarafsız olanın işi yedi kapıya kadar kaka. Böyle olunca dört bir yandan taşlanıyorsun!

En iyisi zamana uymak galiba? rüzgar ne taraftan eserse rügarı arkana almak en geçerli yol.

Bu yolu tutanların başı ağrımıyor. Zeki türk milleti bunu bildiği için, bir o yana bir bu yana savruluyor. Bir zamanlar insanlar Atatürk'e hakaretten hapse düşerdi, şimdilerde Atatürk demek tehlikeli bir hale gelmekte. Şu kesin ki, bunu unutmamak lazım. ortada durmanın kârı yok! Ortada olsan bile, ortada görünmeyeceksin. Rüzgara karşıda asla işemeyeceksin! ne zamanki rüzgar terse dönerse, sende yönünü değiştireceksin.

Bu millet bunu hep yapmıştır. Çünkü bu millet böyle olmaya zorlanmıştır.

Bir zaman padişahım çok yaşa, bir zaman kemal paşa çok yaşa.

1989 da idi yanılmıyorsam, iktidarda Turgut özal. Turgut Özal 1987seçimlerinde %10 seçim barajı iktidarda kalmasına yetmeyeceğini anlayınca birde bölge barajı icat ederek, %30 oy alarak Mecliste % 65 çoğunluk elde ederek iktidar olmuş vaziyette. İşte o iktidar döneminde yerel seçimler yapılıyor. Erdal İnönü SHP genel başkan. Erdal İnönü bir çalı süpürgessi ile probakanda yapıyor. Seçim sonuçları şöyle, Özal Malatya dışındaki bütün il belediyelerini kaybediyor.

Özal bunun üzerine, "Milletimiz kantarın topuzunu kaçırdı." diyor. Bu kadarını hak etmediğini söylemeye çalışıyor.

Asıl söyleyeceklerimi söylemek istemiyorum. Birileri kantarın topuzunu kaçırıyor. Bunlar yarın demesin ki, millet kantarın topuzunu kaçırdı. Sen kantarı doğru tutmaz isen, kantar eline geçince millette kantarı senin gibi tutacaktır. 

Velhasıl 90 yıldır bu millet kantarı doğru tutana rastlamadı! 

Bu kantarın topuzu neden denge noktasında durmuyor? 

Çünkü düzeni kuranlar, düzenin başında olanlar lehine hile yaptıkları için millet kantarın topzunu ayarlayamıyor.  Seçim barajı varken ayarlanması mümkün de görünmüyor. Bir zamanlar ağzı olan güçlü iktidarın gerekli olduğunu söylerdi. Güçlü iktidar oluncada bu günkü manzara oluyor. Ben kantarı nasıl tutuyorum asıl benim düşünmem gereken budur.

Ben oy kullanırken çok ezilirim. Bütün memleketin bütün sorunları tepeme binmiş gibi olur.

Bir tek oyumla memlekette denge sağlamaya çalışırım. Bu yüzden, iktidarda olmasını istediğim partiye oy vermemem gerekebilir. zaten hak ettiğinden fazla oy alacak ise, benim oyum topuzu kaçımasın diye iktidar olmasını istediğim partiye oy vermem.

Buna dikkat etmek gerekiyor. Buna herkes de dikkat etse, bu ülkede kantarın topuzu kaçmaz. 

Ha seksen dokuz seçimlerinden sonra ne oldu? Millet topuzu SHPden tarafa kaçırmıştı. 

SHP belediyelerde iktidardı. Belediyelerde iktidar olan SHP de topuzu kaçırınca Bütün belediyeler elden kaçmıştı. belkide kaçan belediyelerdeki iktidar değil, Sosyal demokratların iktidarıydı! 

Velhasıl kantarın "topuzu" önemli.

 

İzzet KÜTÜKOĞLU

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.