Mısır Darbesi ve Arap Sonbaharı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Koray KAMACI
Yazının Yazıldığı Tarih: 
03.07.2013

Küresel güçler maalesef yine derin bir darbe girişiminde bulundu. Bunun arkasında özellikle Derin güçler var hiç şüphesiz. Ancak başta Suudi Arabistan, İsrail ve ABD bu darbenin arkasındaki devletlerdir. Mursi'nin en son yaptığı açıklamalara bakmak lazım ne diyordu: ''Ben Filistin’deki kardeşlerimi görüyorum, gereğini en kısa zamanda yapacağım dedi'' olaylar daha da etkili oldu ve sonunda maalesef darbe oldu...

Evet, olan oldu perşembenin gelişi çarşambadan belliydi.  Sonunda Mısır’da darbe oldu ve Muhammed Mursi iktidardan indirildi. Bu darbe öyle bir darbe ki, televizyon başından bütün dünya canlı canlı seyredebildi. Bizim 28 Şubat Postmodern darbesinden sonra, bu canlı yayın darbesi trajikomik bir görüntü sergiledi. Ayrıca her ne kadar ABD Mursi lehine açıklamalar yapıyormuş gibi görünse de, bu darbede mutlaka yer aldı. Neticede Ordunun 1.3 Milyar dolarla finansörü ABD! Bunu unutmamak lazım. Açıkçası tipik bir ABD politikası (Kurnazlık Diplomasisi), bir tarafı iyice kışkırt olayları yönlendir, Hissettirmeden gerekli doneleri karşı tarafa ve yalandan da olsa savunduğun Mursi tarafına yansıt. Olaylar istenilen noktaya geldimi sütten çıkmış ak kaşık ol. İşte bu tipik bir ABD politikasıdır.

Ortadoğu’nun hiç şüphesiz iki merkez Ülkesi Mısır ve Türkiye’dir. Bu ülkeler eğer kendi başlarına bırakılırsa, Ortadoğu’da ki güç savaşları içinden çıkılmaz bir hal alır. Özellikle ABD ve İsrail bunu istemez. Bu konuda Batılı olmayan ama bu topraklarda olan bir ülke var ki o bu işlerin tamda ortasında ve organizasyonunu yapan bir Ülke! Bu Ülke Suudi Arabistan’dır. Suudi Arabistan neden terörün bir numaralı finansörüdür. Hanedan, petrolü kimseye kaptırmak istemiyor. İktidarına halel gelmesin diye buna mevzi almasınlar diye komünisti bile destekler. CIA'in kendisi itiraf eder, der ki: "Biz Usame bin Ladin'i çok tespit ettik ama vuramadık. Yanında her zaman Suudi petrol şeyhleriyle geziyordu". Aslında mesele gayet açık bana engel olacak veya ileride ayağıma dolanacak hangi oluşum varsa ben onun tasfiye olması için her şeyi yaparım mantığı var Suudi Arabistan’da. Ayrıca Mısır’da seküler muhalefet destekli askeri darbeyi ilk meşru gören Suudi Arabistan oldu. Bu da dikkate değer bir unsurdur diye düşünüyorum.

Genelde, şahsi kanaatim gereğince Mısır’daki son olaylarda Müslüman Kardeşlerle arası bozuk olan Suudi Arabistan bizzat var. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de bazı Mısır’a benzer senaryolar uygulanmaya konuldu, ancak Türkiye bunu zor da olsa bir nevi atlatmayı başardı. Her ne olursa olsun ABD bu topraklarda her oluşuma hükmetmek istemektedir. Ortadoğu’nun kilidi Türkiye ise açılan Kapısı Mısır’dır. Diğerleri basamaktan öteye geçmez. Belki İran’ı istisna gösterebiliriz. Zaten İran’ın Fars kökeni ve medeniyeti Araplardan çok eskiye dayanır. Onlarda bizim gibi devlet Teşkilatlanmasını iyi yapılandırmıştır.

Evet, hal böyle iken artık Mısır’da geri dönüşü olmayan yola girildi. Evet belki Mursi’nin de hataları oldu. Neticede bu insandır elbette hataları olacak. Ama demokrasinin önünde set oluşturan her kimse veya hangi güç ise kesinlikle tasvip edilemez. Mısır Ordusu maalesef bu yüzyılda olmayacak bir şey yaptı adı da bizim geçmişimizde çokça duyduğumuz ve başımıza gelen bir şeydi: ‘’Darbe’’! Çok garip! Devrimle özdeşleşen Tahrir`de darbe kutlaması yapılıyor. Yeni siyasi süreçte yer alan el-Baradey gibi şahsiyetler darbecilikle anılacaklardır

Bu arada ABD’den yani Obama’dan gelen: ‘’Ordunun Mursi’yi devirmesinden kaygılıyım, sivil yönetime dönülmeli’’ açıklaması gayet samimiyetsiz ve mesnetsiz bir açıklamadır. Atı alan Kahire’yi geçmiş, sen böyle açıklama yapıyorsun. Üstelik net ve kesin bir diplomatik dilde kullanılmamış bu açıklamada. Yani Üste de dediğim gibi ABD kurnazca politikasına devam ediyor. Mısır’da ileride ki süreçte umarım bir iç savaş çıkmaz. Neticede Ordu’da kendi içinde bölünmüş durumda. Hiç şüphesiz bu Darbe başta Ortadoğu olmak üzere birçok yerde siyasi ve ekonomik sıkıntı yaratacaktır. Ayrıca Mısır Ordusu ile alakalı şu bilgilerde önemlidir: Resmi kayıtlara göre ABD ordusunun 1987 yılından bu yana Mısır ordusuna çeşitli vesilelerle yaptığı yardımların miktarının yıllık 1,3 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Bu da toplamda 50 milyar dolardan fazla bir yardım anlamına geliyor.. Mısır'daki ABD Büyükelçiliği'ne ait Wikileaks belgelerinde bu miktar açık bir şekilde zikredilmişti. ABD'nin Mısır ordusuna yardım yapmasının sebebinin ise yine bu belgelerde Mısır ile stratejik işbirliği ve ilişkilerin sağlamlaştırılması olarak gösteriliyordu.. Geçtiğimiz Haziran ayında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise bu seneki yardımın onayını vermiş ve sebebini de "bölgesel çıkarlar" olarak açıklamıştı.

Unutmayalım ki burası Ortadoğu ve burada küresel güçlerin emelleri ve hedefleri hiçbir zaman bitmeyecektir. Ya Araplar kendi içinde artık birlik olmayı başaracaklar, ya da yarın çok ama çok geç olacak. Türkiye’de,  Mısır’da olanları görüp ders çıkarmalıdır. Her şerde bir hayır vardır. Türkiye’de dış güçlerin oyununa gelerek bu şekilde gösteri yapanlar, ülkeyi geri götürmek yerine ileriye götürmek için bir şeyler yaparsa devletimiz için daha hayırlı olacağı inancındayım. Netice itibarı ile nerede olursa olsun, hangi ülkede yapılırsa yapılsın ‘’darbe’’ iyi bir şey değildir.

Ve son söz: ‘’ Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını ''yaşanmaz''laştıranlardır’’

 

 

Koray KAMACI

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.