Mustafa Kemal ATATÜRK, Müslüman Değildir!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Onur ŞİMŞEK (onur23g1@hotmail.com)
Yazının Yazıldığı Tarih: 
15.06.2009

Her yıl bu tartışma olur.
“Mustafa Kemal Dindar mı? Değil mi?”
Dindarlığı bırakalım. Mustafa Kemal “dinsizdir.”
Dinsiz yazısını okuyunca çoğu kişinin yüzünün ekşidiğini şimdiden hissediyorum.
Ama bu gerçektir.
Dinsiz demek, Allah’a inanmamak değildir ki.
Pek tabi Allah’a da inanıyordu.
Yaverinin anılarına bakarsak, “Mustafa Kemal” geceleri gökyüzüne bakarak “Allah” diyordu.(1)
***
Bu tartışmaların kaynağı genelde “din kitaplarında Atatürk rolü” üstüne olur.
Köşe yazarlarının aynı konuları yazmaktan sıkıldığı bir anda bu konunun yeniden önlerine gelmesi, onların can sıkıntısını bir nebze olsun gideriyor.
İki taraf da başlıyorlar hikâyeler anlatmaya, “yaşanmış-yaşanmamış” olayları tekrar tekrar gündeme getirmeye…
***
Ben dindar değildi diyenlerin de ilerisine giderek “dinsizdi” diyorum.
Karşı tarafın (dindardı diyenlerin) birkaç argümanı var.  Mustafa Kemal’in “Kuran’la ve kurban keserek Meclis’i açtırmasını”, daha ılımlılar ise “laikliği getirmesi ve Kuran’ın Türkçe’ye çevrilmesini örnek gösteriyorlar.
Bir kere kimse Mustafa Kemal’in dua ile kurban keserek Meclis’i açtırmasını dindarlık sembolü olarak gösteremez.
Biliniyordu ki millet Ankara’dan soğusun diye, Meclis hakkında dinsizlik fermanı çıkarılmış, bu sayede 30 bin asker ordudan kaçırtılmışlardı. (2)
Mustafa Kemal bunu önlemek için bu yönteme başvurmuş, Mecliste “şarkı derslerinin” adının “İlahi ders” olarak değiştirilmesine de laf etmemişti…(3)
Devam eden tartışmalarda da, yine bu dönemde söylediği demeçleri, önümüze pişirip pişirip getirmişlerdir.
Unutulmaması gerekiyor ki Mustafa Kemal çok zeki bir politikacı ve askerdi.
Söyleyeceği sözü ve zamanını çok iyi biliyordu.
Zamanında ‘Komünist yoldaşlarla”, Müslümanlar bir olur’ diye demeç bile vermişti…
Mustafa Kemal’i ve onun ideolojisini kavramak için siyaseten söylemek zorunda olduğu laflara değil, Cumhuriyet’in ilanından sonraki söz ve eylemlerine, el yazmalarına bakmamız gerekir.
İlk işi ve ılımlıların bel bağladığı “Kuran’ı Türkçe’ye çevirmeyi ele alırsak:
“Mustafa Kemal’in en büyük dindarlık örneğinden biridir. O Milleti ve dini için en iyisini yaptı’ diye gösterilen bu eylem için Mustafa Kemal aslında ne diyordu?
“…Arapoğlunun yaverlerini Türk oğullarına öğretmek için, Kuranı, Türkçe’ye tercüme ettireceğim ve böylece de okutturacağım, ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler…” (4)
***
Mustafa Kemal, “Müslümanlık” için Arap dini diyor iken (5), bu dinin kurucusunun da Muhammed olduğunu söylüyordu.(5) Kurandan ve ayetlerden, gökten indiği sanılan kitap ve dogmalar olarak bahsediyordu.(6)
En önemlisi de “Meclis’e girerken dua edilmeden girilmez” diye, önünde duran bir imama “Bu yurt Mehmetçiğin süngüsü ile kurtuldu senin duaların ile değil” diyerek itelemesidir.(7)
Bu dinin etkisi Türkler üzerinden o kadar etkiliydi ki, benliklerini unutmuş ve bir Arap ümmeti haline gelmişlerdi.(5)
Mustafa Kemal, sürgün anılarında söyle diyordu:
“…Araplara burada Muhammed’in soyundan geldiği için imtiyazlı davranıyorlar.” Mustafa Kemal, kendisine en fazla zarar verecek olan “Arap milliyetçiliğini” de bitirmek istiyordu.
Onun için Kuran’ı Türkçe’ye çevirtmiş, ezan’ı Türkçe okutuyordu. Çünkü burası bir “Türk Devleti” idi. Arapçaya yer yoktu.
Mustafa Kemal el yazmalarında bu durum’u şöyle izah ediyor:
“Türkler, Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi… Bilakis “İslamlık”, Türk Milleti’nin milli rabıtalarını gevşetti, milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu.”(8)
“Bu pek tabii idi çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir “Arab milliyeti” siyasetine muncer oluyordu. Bu Arab fikri, ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasretmeye mecburdurlar. Bununla beraber, Allah’a kendi milli lisanında değil, Allah’ın Arab kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe, Allah’a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk milleti birçok asırlar ne yaptığını ne yapacağını bilmeksizin adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler...” (9)
***
Mustafa Kemal’in bu yönü hiçbir zaman anlatılmadı.
Din kitaplarına da gireceğini zannetmiyorum. Sadece şu saçma tartışmalara birkaç katkım olsun diye yazdım.
Kaynaklar
1. Atatürk’ün Uşağı Cemal Granda Anlatıyor/ 25 Eylül 2007 Güneri Civaoğlu “Atatürk ve Oruç” Adlı makalesinden.
2. Şu Çılgın Türkler - Turgut Özakman Sayfa 190–216
3. Ergenekon - Y.Kadri Osmanoğlu Sayfa 107
4. Kazım Karabekir Anılarından.
5. Atatürk’ün el yazıları Sayfa 364
6. Son Meclis Konuşmasından
7.Kemal Arıburnu - Anılar.
8.El yazmaları Sayfa 365
9.El yazmaları Sayfa 366

Yorumlar

Neden Gerçekler Anlatılmıyor?

Daha bilinmeyen veyahut kesinleşmeyen onlarca bilgi var.Bizim yıllarca doğru bildiğimiz herşey gün geçtikçe yalan çıkıyor.. Daha koskoca atamın dedesını nınesını tanımıyorum. Babasının resmının kara harp okulunda subayın bırının resmının oldugunu bılıyorum.. Ve her sınıfıma gırdıgımde karsımda onu goruyorum.. Annemden ve babamdan çok baktıgım bır ınsanı neden tanıma fırsatımız olmuyor? Neden gerçekler anlatılmıyor?

Ne Farkeder Dinsizse...

sitedeki bir kaç yazıyı ve konudaki yorumları okuyunca nereye geldim acaba diye sordum kendime...

Kimisi yukarıda hilafeti kaldırdığı için kafir demişki 4 halifelik dönemi de dahil halifeliğin dinsel olarak değilde siyasi bir araç olarak kullanıldığını farkedememiş.

Kaldiki Atatürk dinsizse ne olmuş.. Sana Cumhuriyeti vermiş, kadınlara seçme seçilme hakkı, yeni alfabe vermiş... hangi birini sayıyım(!) sana özgürlüğünü vermiş ama sen kalk Atatürk dinsiz diye onu hor gör. Dünyada kimilerinin önünde saygıyla kimilerinin de korkuyla eğildiği son yüzyılın en büyük liderine sahip ol ama yine de onu hor gör. Pes doğrusu(!) Bağımsızlık savaşımızın liderinden Türkiye Cumhuriyetinin kurucusundan bahsediyoruz unutanlara hatırlatılır...

Unutmayınki bu ülkede dinsiz olduğu gibi sizin gibi milliyetçi vatanını toprağını seven insanlarda var. Yani dinsiz olunca da insan milliyetçi olur vatanı için ölür cumhuriyetini savunur vs... Tabi çoğunuz bunun tam aksi şekilde büyütüldüğünüz için Türklük ile islamcılığı bir bütün olarak görüyorsunuz. Ancak bu iki kavram birbirinden farklıdır.

Öte yandan başka bir yorumda ise resimlerini ayaklar altına alınıcağını belirtilmiş. Kısmen doğrudur. İnsanımız ona bağımsızlığını bahşeden devrimci bir liderine nankörlük edebilir. Lakin bunun engellemesi yine eğitimle mümkündür. Bir insanın inancının farklı olması onun insanlandığından birşey götürmeyeceği gibi sizden daha da insancıl olabilir.

Tahmin edebileceğiniz üzere bende dinsizim. Peki Atatürk'ün müslüman olduğu ispatlansaydı? Emin olun onu yine bugünkü kadar severdim. Nihayetinde O'nun hep müslüman olduğu söylendi ve O'nu ilk müslüman olarak tanıdık çocukken. İnanç farklıdır bu konular farklıdır.

yorumları okuyunca yazdıklarımın boş belkide onaylanmayacağını düşünüyorum ama yinede yazmadan edemeyeceğim. İnsanların değerlerini inanışına göre değil karakterine göre değerlendirin.

Saygılar.

Mustafa Kemal

Yazdğını çok beğendim benim dikkatimi çekti çok haklısın ki insan ne dinine bakılarak nede taptığı şeye bakılarak yorumlanmamalı ama herşey bu ülkede yanlış yorumlandığı için bizi eleştirecek çok kişi çıkacaktır

kemal tek kazandiya bu ulkeyi

kemal tek kazandiya bu ulkeyi 3 kitayi parcaladi sana vadetigi toprak al hala satyorsunuz amerikaya onun kurdugu ulke alfabeye ihtiyacimiz yoktuki rahmetli mehmet akif ersoyu 15 yil nicin surdu cezayire bilgisi olan varmi olsada yok yalan diyenlerede yaziklar olsun çanakkale zaferini kazanan mehmetcigimize bedirin aslanlari dedigi icin kemal efendiyi cok rqhqtsiz wtmis sanirim bedir kelimesi qllahin dedigi olur sonu ölüm olan bu dunyada tek kurtulus yaradana siginmak gec olmadan allah yoluna gelin firqnlqrin pesinden degil

Sorun Atatürk'ün dini değil zaten

Sorun zaten onun neye inandığında ya da neye inanacağında değil. İstediği dine inanabilir.

Fakat bizim dinimize zarar vermesi bizi ilgilendiren bölüm oluyor. Onca hocaları, mollaları katleden Atatürk'ü hatasız olarak kabul etmeyin lütfen. Atatürk Rizeyi şapka kanununa uymadığı için 2 gün boyunca denizden bombalamıştır. Ayrıca şunuda eklemek isterim. Ezanı Türkçe okutmasıda bizim dinimizle resmen dalga geçmesidir. Başka birşeyle yorumlayamazsın. Eğer burası türk yurdu, türkçe ezan okunmalı diyorsan ne yazık sana.

Atatürk'e karşı bir kimse değilim, yaptığı şeylerin hakkını veremeyiz. Ama o da bir insandı, tıpkı peygamber efendimiz (SAV) gibi. Lütfen onunda hataları olduğunu kabul edelim. Bir kimse Birini Allah(C.C)tan fazla severse cennete giremez. Bunu unutmayın.

Paylaşım için teşekkür

Paylaşım için teşekkür ederim, belirtilen kaynakları alıp okuyup inceleyeceğim, hiç bir tarafta değilim şu an. Ancak şunu biliyorum ki sevilse de sevilmese de Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin çimentosu, varlığımızı ona borçluyuz. Ayrıca hilafet kaldırılmamıştır. 3 Mart 1924'te hilafet makamlıktan kaldırılıp meclise verilmiştir. Şu an hilafet meclistedir, İstese onu kullanır veya makam haline getirir.

Atatürk Müslüman mıdır?

Ben Müslüman olduğunu düşünüyorum. Fakat, O bunun bilinmesini istememiştir.
Bunun nedeni; imparatorluğun son dönemlerinde, din tamamen aslından farklı hale dönüşmüştür. Atatürk, bu anlayışın değişmesini istiyordu. Bu anlayışın değişmesi dinin arka plana itilmesini gerektiriyordu. Bu nedenle Atatürk, dinsiz denilebilecek bir yaşam sergilemiştir. Harf devriminin nedeni de gerçekte budur.
"Arapçayı okuyup yazmak zormuş da harf devrimi bu nedenle yapılmıştır." söylemi gerçekle alakası olmayan bir söylemdir. Atatürk, ün inancı üzerine yazılmış ne varsa, bana göre bunların bir kıymeti yoktur!
Bu ülkede din adamı nasıl gerçekle alakasız bir din üretmiş ise, birileride gerçekle alakasız bir Atatürk üretmiştir. üretilen bu gerçek dışı Atatürk Müslüman değildir. Bunu kimse bilemez! Müslüman mı değil mi, bunu Allah bilir.
Müslümansa büyük önder, değilse hain olur mu? olmaz. O, BÜYÜK ÖNDERDİR.
Atatürk ebediyete göçmüştür. Müslüman mı değil mi? bunu düşünmek bize de düşmez.
Biz onun gösterdiği hedeflere kilitlenelim bu yeter.
Hedef: Büyük, her bakımdan güçlü, bağımsız Türkiyedir.
Atatürk'ün hedeflerine kilitlenmek ilericiliktir. Atatürk idealidir. Atatürk'ü tartışıp durmak gericilikten başka bir şey değildir!
Saygılarımla.

kardeş

kardeş allah bilir diyosun adam mecliste en son konuşmasında ne diyor videoyu izlemdin senherhalde ve o bölüm can dündarın mustafa kemal adlı belgeselinden alıntır...al izle

http://www.youtube.com/watch?v=mJQydA9ePzw

atatürk müslüman veya değil hiçbir önemi yoj hani bir mısrasında bir şiirin ''aynası iştir kişinin lafa bakılmaz'' aynen öyle ben atatrükün gizli örgütlerle bir bağlantısının olduğunu düşünüyorum ve attürk masondur..bu gün TBBM de yerdeki taşları ve duvardaki çizili semboller masonluuk simgeleridsir.....bu adam bu ülkeyi ve türk milletini gerçekten çok seviyor olabilir ama hiç iyi şeyler yapmadı.bence

Mutsafa Kemal ATATÜRK

senin adın varsa Mutsafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının sayesindedir lütfen hiç bir sey yapmadı demeyin ayıptır yoksa adın bir ingiliz adı olacaktı yazık size sana örnek KURTULUŞ SAVAŞI GERİYE BİR DÖN BAK bu ülkeyi senmi canlandırdın ne yaptın bu ülke için ne içat ettin ne yararın oldu söyle ayıptır. sen dini vecibelerini yerine getiriyorsan Mutsafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarA BİR FATİHA OKU

Mustafa Kemal ATATÜRK

Selamün Aleyküm Kardeşim sen kendi düşüncelerine bak asıl bu ülkeyi kurtaran hepimizdik bu millet olmasaydı bu ülkeyi Atatürk mü kurtaracaktı tek başına Atatürk olmasa yerinde başkası olurdu diyenler var başkası olsaydı atatürk gibi mi olacaktı acaba en iyisi eskileri bırakıp bizi yaradan Allahın dediği gibi yaşamaktır müslüman gibi

Atatürk ün aklı sayesinde de

Atatürk ün aklı sayesinde de kurtuldu yıkılış dönemindeki osamanlı da da sen vardın neden yıkıldı.sadece silahi güç ile para ile olmaz bu işler kardeşim.ben körü körüne bağlanmayada(taasupa)da karşıyım ama böyle zeki ve dahiyane birisini de es geçme ayıptır günahtır.dinsizse dinsizdir bu ATATİRK le ALLAH arasında oloan bişeydir kimseyi ilgilendirmez.ATATÜRK dinsiz olsada dindar olsada minnnetarız.saygılarımla.

 

KARDEŞ

sen iyi şeyler yapmadı diyon da sen şuan rahatça uyuyabiliyosan bu Atatürk sayesinde de keşke kurmasaydı bu ülkeyi sizin gibi adamlara değmez böyle ülke yazıklar olsun

Atatürk Dindar değildi. Dinsiz de değildi

Atatürk Dini Dar olarak anlayan, Kuranı anlamamış zümreden değil di. Atatürk müslümanı günah ve sebap işlemekte hür olan fert olarak almakta. Dini, tarikatların meshepçiliğn tahakümünden kurtarmak için tekkeleri ve zaviyeleri kapatmaktadır. Atatürk pan islamislerin Türklüğü eritme politikalarına set çekerek Türklüğü ön plana çıkardı. Atatürk Türkçüydü aynı zamanda müslümandı ama bağnaz değildi .

Şapka kanunu halen yürürlükte mi?

Şapka kanunu halen yürürlükte mi?

Neden TBMM üyeleri ve kamu kurumlarında çalışanlar ve müstahdemler şapka takmıyor?

Ataturk!

Ataturk, Allah inaniyordu ama dindar birisi degildi ama dindar okula gitmis. Ataturk tum turk Yunan falan degil ve onun hep izindeyiz o bizim kalbimizde!

atatürk

Gazi Mustafa Kemal Uşak'ta Ordu komutanları ve yerel liderlerle birlikte dua ederken. (18.02.1923)

 

 

 

 

 

Atatürk'ün bu resmi herşeyi açıklıyor.bence Atatürk Müslüman.

bu  fotonun hangi tarihte

bu  fotonun hangi tarihte çekildiği önemli yazıda da anlatıldığı gibi içinde bulunulan şartlara göre davranmış 

Ataturk muslumanmi

Bu herseyi yanitlamaz. Ataturkun hic namaz klidimi, unun fotarafi varmi.

İSTERSEN ABDEST ALIRKENDE

İSTERSEN ABDEST ALIRKENDE FOTORAFINI BULALIM

beynini kullan

eger orda ataturk o kadar insanin icinde herkes elini acip dua ederken sadece o acmasa idi, orda onu asdsfbjdsf

Harf Devrimi:

 

Atatürk Müslüman mıdır?

Mart 25, 2010 Gönderen: İzzet Kütükoğlu2 yıl 8 hafta önce
Yorum No:2033

Ben Müslüman olduğunu düşünüyorum. Fakat, O bunun bilinmesini istememiştir.
Bunun nedeni; imparatorluğun son dönemlerinde, din tamamen aslından farklı hale dönüşmüştür. Atatürk, bu anlayışın değişmesini istiyordu. Bu anlayışın değişmesi dinin arka plana itilmesini gerektiriyordu. Bu nedenle Atatürk, dinsiz denilebilecek bir yaşam sergilemiştir. Harf devriminin nedeni de gerçekte budur.
"Arapçayı okuyup yazmak zormuş da harf devrimi bu nedenle yapılmıştır." söylemi gerçekle alakası olmayan bir söylemdir. Atatürk, ün inancı üzerine yazılmış ne varsa, bana göre bunların bir kıymeti yoktur!

********

Ne derseniz deyin...

Hatta böyle söylediğim için de ne söylerseniz söyleyin ama bence Atatürk harf devrimini insanları Ku-an'da uzaklaştırmak için yaptı.Eğer harf devrimini yapmasaydı ve harfler arapça kalsaydı belki binlerce kişi Kur-an üzerinden hayatlarını devam ettireceklerdi ve zaten o da (Atatürk'te) bundan korkuyordu.Asırlarca kendi kuralları-kanunları yürüsün ve uygulansın istiyordu.Ve bu da Müsüman olmadığını AÇIKLAR!!!!!!!!!!!!!!...

 

 Atatürk hakkında bir çok

 

Atatürk hakkında bir çok söylentiler etrafta dolaşmakta.Kimine göre Müslümandı kimine göre ise kafirin önde gideniydi.Peki hangisi doğruydu.Bunu bende bilmiyorum.Fakat şunu bir açıklığa kavuşturalım Atatürk batı hayranıydı ve yaptığı bir çok şeyde onun Müslümanlara karşı olduğunu gösteriyordu.Neyse ne Müslümanların atatürkten nefret etmesinin en büyük nedeni şu andaki yaşantımızda insanların tutumu.Kendini Atatürkçü olarak ifade eden Kemalist tayfası Müslümanlara sen Atatürkçülüğe,laikliğe karşısın baş örtüsüyle buraya giremezsin,burada namaz kılamazsın vs demeleridir.Ve atatürkü putlaştırmalarıdır,onun eleştirilemez muhteşem bir varlık olduğunu düşünmeleridir.Evet çok iyi bir komutandı buna hiçbir şey diyemem fakat iş Müslümanlığa gelince o konuda tereddütteyim.Kimse ona hayran olmak zorunda değil kimileri sever,kimileri sevmez bu böyledir.En yüce insan olan Peygamberimizi bile sevmeyenler yok mu,Atatürk kim oluyor Allah aşkına?O olmazsa başka biri olacaktı sonuçta yada hayatımız ona göre şekillenecekti.Şu anda imam hatiplere,üniversiteye huzur içinde baş örtülü girebiliyorsam bunu Atatürk değil,Erdoğan yaptı.Peki şu Kemalist hayranları neden Müslümanlığa karşı olmayı Atatürkçülüğe bağlıyorlar,hani o Müslümandı??Bir dediği bir dediğiyle uyuşmayan bu insanlarla muhatap olmaktansa bırakın kim neye inanıyorsa inansın...Atatürk olmasaydı babanız belli olmayacaktı diyen iğrenç insanlara sesleniyorum,niye senin annene Atatürk mü sahip çıktı,baban yoksa o muydu bilmiyorduk...O olmazsa hiçmişiz öyle mi?Bunu açıklayın lütfen!

Kimileri bize yobaz diyor kimileri gerici bir söz vardı hoşuma giden 'Siz uzaya mekik gönderdinizde,baş örtüsünemi takıldı?'Atatürk yobazlığa karşıymış falanda filanda böyle bir saçmalık yok dünya üzerinde.İbadet yapmak,Kuran'ı ezberlemek,baş örüsü takmak yobazlıkmıydı?Sizin gibi dini bilgisi yarım kişilerle gerçekten tartışılmaz.Lütfen gidip önce bir dinimizin gereklerini öğrenin sonra burda atıp tutun,sözde müslümanlara anlatıcak laf yok bizde.Bilirsiniz cahillerle tartışılmaz,hadi selametle

 müslüman değilse ve gerçekten müslümalara karşıysa eminim mezarında baya bir dönüyordur.Dediğiniz gibi Müslümansa ki inşallah ben yanılıyorumdur o zaman Allah günahlarını affetsin ve huzur içinde yatsın diyeceğim bu.

komedi

MÜSLÜMANSA NE MÜSLÜMAN DEĞİLSE NE 

O OLMASAYDI BURDAMIYDIK:HAYIR BELKİ BURDAYDIK AMA İNLİGİLİZLERN VEYA BASKA ÜLKELERİN MADENİNE KAZMA KÜREK SALLIYODUK HALA ATATÜRK KÖTÜ ATATÜRK YAHUDİ YETER BE

 

ben hiç öyle

ben hiç öyle düşünmüyorum.savaşan yanlız atatürk değildi.atatürk sadece önderdi.savaşan osmanlı askeriydi.zaten onların imanı ile kurtarıldı.onlar namaz kılarak allahu ekber nara ları ile kurtardı bu ülkeyi.attaürkte önderlik etti.o olmasaydı bir başkasıda önder olabilirdi.siz bilmiyorsunuz ama savaştığımız milletler bunu çok iyi bilir.onlar bilirler ve bizim allahımızdan korkarlar.zaten bu yüzden islamiyete savaş açtılar yaa .yani merak etmeyin ananda belli olurdu babanda.ayrıca sizin beğenmediğiniz osmanlı varya  şimdi aynı sizin yaptığınız gibi bir zamanlar osmanlıya özenirlerdi.sizi zavallılar sizin geçmişinizi unutmuşsunuz.örfünüz yok geleceğiniz yok.siz kaybolmuşsunuz.

Yazık sizlere çok yazık

Eeeeee Atatürk Atatürk yeter bee başka işsiziniz yokum sizin Atatürk'e Tabmakdan bu ne ya yatıp kalkıp Atatürk basınıza Atatürk kadar tas tussun hemi Atatürk'ü düşündüğünüz kadar Allah'ı ve peygamber efendimizi düşünseniz bu dünya ve ahiretiniz için iyi olur bence sizleri( ataturkculeri laikçileri ve cumhuriyetcliyi) ahirette kurtarır. Kuran'ı Kerim okumadığınız her sözünüzden ve hareketinizden belli yazık çok yazık. Bir yandan sizlere katılıyorum hiçbirimizin bilmesine öğrenmesine gerek yok Atatürk Müslüman mı deyilm mı diye eğer Müslüman değil idi ise güzelecek Allah'a hesap veriyordur ona (Atatürk'e ) tapanlar kendi hallerini düşsünler. Haşa Atatürk mu bize Kuran'ı verdi o da bir Allah'ın kulu aynı bizler gibi tek Türkiye'yi kurtardı diye onun heykellerini yapmanıza gerek yok o olmasaydı bile kusuruma bakmayın yüce Allah c.c bizleri yanlız birakmazdi ne oluyor sizlere biz habibim dediği gönderdiği onun için " sen olmasaydın alemi yaratmadım dedi " peygamberin ummetiyiz. O öyle peygamber ki bizler ümmetleri için göz yası döken peygamberin ummetleriyiz daha da gurur duymamız gerektiği yerde Atatürk'ü yüceltiyorsunuz onun yerine peygamber efendimizi yüceltseniz yemin ederim hiçbir şey kaybetmemediniz hatta kazanırsınız sanık Atatürk sizlere ahirete yardım edebilecek çok yazık ama çok sizlere acıyorum ve benim bu yazdıklarıma gülen veya dalga gecen biri olursa ona tavsiyem bi Camii'ye git ve bir Kur'an alıp bir oku bakalım neler yazıyor sonra gel bana senin yazdiklarin yanlis veya doğru değil diye yaz ama merak etmeyin sizin durumunuzu ben simdi goremesemde ahiret gorusceyiz ve o gün o gün geldiginde diyecekseniz ki ah ah o kadar uyarıldık ama bir kulağımızda girdi öbür kulağımızdan cıkdı diyib Atatürk Atatürk nerdesin gelde bizi kurtar ama o kendisi diyecek ki benim günahım yok siz kendiniz bana tapdiniz ben demedim bana gelin diye eğer peygamber efendimizin hayatını bilen varsa ya da Kuran'ı okumuş ise bu example örneği bilir Buda herkese cevap olsun ve düşünsünler biraz o beyni Atatürk Atatürk diye yemesinler birazda bu tarafdan lütfen ahiretinize yararlı olan seyden kaç mayınız lütfen

cevap

Küçüklüğümüzden beri bize Kainatın Efendisi Hz. Muhammed ( s.a.v.) neden öğretilmedi de  bu  kişi öğretildi sizce bu yeter li değil mi?

Atatürk' ün dinsiz olduğunu

Atatürk' ün dinsiz olduğunu savunanlar ve Atatürk' ü itibarsızlaştırmak için her türlü karalamayı mübah görenler; üşenmeyip Atatürk' ün kendi not defterleri ve günlüklerini kitap yaptılar yıllar önce hiçbir harfine dokunmadan, bi zahmet o notları okusunlar. Bel ki okudukları zaman o notlarda Atatürk' ün kendine özel hafızları olduğunu, haftada 2 kere muhakkak kuran okuttuğunu, manevi çocuklarına sürekli dini bilgiler aşıladığını ve peygamber efendimizi bir çok yerde övdüğünü görünce susarlar. Ayrıca Atatürk' ün en yakınında olanlara ait de sağlam kaynaklar ve kitaplat var. Bu kitaplar alelade yazarlar tarafından değil devlet destekli çıkarılmış kitaplar. Bu kitapların basılması ve doğru bilgiler paylaşılması için devlet gizli arşivleri paylaşmıştır. Bu yayınları bulsunlar en yakınları bile sürekli Aşşah inançlarında bahsediyor. Merak etmeyin kim olursa olsun Atatürk' ü asla itibarsızlatamayacaklar, tüm dünyanın kabul ettiği bir lideri 3 - 5 kendini bilmez asla bu itibarı yok edemez. Atatürk aileden gelen geniş bir iman terbiyesine, allah vergisi askeri ve siyasi zekaya sahipti. Ve bu yaptıklarını şu şekilde açıkladı, ben Allah' ın sevdiği bir kuluymuşum, o nasip etmeseydi planladığım hiçbirşeyi başaramazdım.

merak

bir sorum olacak.atatürk iyi hoş vatanı kurtarmak için güzel şeyler yapmış peki niye islamiyeti insanlara türkiye için yanlış bir şey gibi göstermiş.hiç bu insanlar düşünmüyorlarmı.atatürk sadece savaşı yönetti.orada savaşan şimdi beğenmedikleri osmanlının askeriydi.onlar namaz kılarak allahu ekber nara ları ile savaştıda vatan kurtuldu.orada savaşan mehmetçikler olmasaydı acaba atatürk kendi başına vatanımı kurtacaktı.şimdi sorarım size bu ülkenin evlatları kendi ecdatlarını beğenmiyor.tarihlerini unutmuşlar.oysa geçmişini unutan hiç bir milletin geleceği olamaz.ülkeyi kurtarmak bumu bir ülkenin örf adet gelenegini ondan alarak bir başka millete özendirerek onu öylece bırakmak mı kurtarmak.ben şimdi bakıyorum.her ülkenin bir geleneği var örfü var.ama bizde yokkk.ve gençler utanıyorlar.adetlerinden örflerinden ingilizler gibi almanlar gibi yaşıyorlar.tamamen özentiler.kendileri yok.kimlikleri yok.sadece ondan bundan ne görürlerse ooo.söylecek cümle bulamıyorum.ama bravo amacına ulaşılmış.ve şu da unutulmamalı bir zamanlar beğenmedikleri osmanlının devamıdır türkiye öyle başka bir milletin değil.ve o beğenilmeyen osmanlı yı bir zamanlar bir başka ülkeler örnek alıyormuş.vayy be nereden nereyee

siz hala anlayamadınız.sorun

siz hala anlayamadınız.sorun atatürkün müslüman yada müslüman olmaması değil.sorun bir zihniyetti.bir ülkeyi içten fethetmekti.ve başarıldı da.ülke kurtarıldı.ama ne kurtarıldı.ülkenin gençliğinin dini yok.örfü yok.adeti yok.adam kendi atasını beğenmiyor.sadece türkiye diyor.ve atatürk diyor.başka ecdadı yok.osmanlıyı sevmiyor.geçmişini beğenmiyor.başka milletlere özeniyor.oysa bir zamanlar  diğer milletler osmanlıya özenirdi.geçmişini unuttu.geçmişini unutn bir milletin geleceği olamaz.hala anlamadınızmı siz içten fethedildiniz.

Niçenin dediğini diyelim hemen

Atatürk Müslüman isi ise utanın bir Müzlümanın kurduğu ülkeyi İslam ile çiğneterek sömürdünüz ve ayaklar alıtna aldınız özgürlüklerimizi. 

 

Atatürk Müslüman değilse hepten utanın Kafir dediğiniz adamın kurduğu ülkeyi müslümanız diye sata sata bitirdiniz bu ocakların halini 

Ataturk musluman diyenler

Bu tartismada kör bir nokta var.

  • Ataturk'un musluman olmadigini iddia edenler onun soylemlerini gostererek "bunu soyleyen birisi musluman olamaz" diyor. Ve bu iddialar dogrudur. Bu konuyu cok arastirdim, Ataturk'un el yazmasi olan birtakim sozlerini soyleyen musluman olamaz. (Atilla Oral'in sansurlenen mektuplar kitabi bunlardan birisi) Bunu azicik itikadi bilgisi olanlar, ve olaya siyasi bakmayanlar acikca soyler. 
  • Ataturk'un musluman oldugunu iddia edenler, Onun okuttugu Kur'an'dan, ettigi duadan bahsederler. Ama Ataturk'e gore din bir siyasi unsurdur:

"İşte, hayvanlardan ve tabiatın küvetlerinden yuzlerce allahlara insanları taptırmanın maskaralık olduğunu anlayan papazlar, bellibaşlı allardan, üçe indirmislerdir : Baba (Osiris), Oğul (Horus), Ana (İsis). Teslis denilen itikadın esası budur. Masum ve cahil insanları, yüzlerce allaha taptırmak veya allatılan, muayyen gruplarda toplamak ve en nihayet bir allah kabul ettirmek, siyasetin doğurduğu neticelerdir." (Ataturk'un yazdirdigi Turk Tarihinin Ana Hatlari kitabinin 220 s.).

Yukardaki yazidan da bunu anlarsiniz.

Kor nokta surda. Ataturk'un musluman oldugunu iddia edenler Onun ibadetlerini gosteriyor. Oysa munafik Kur'an da okur, Cami de yaptirir, namaz da kilar.... Yani ben namaz kilsam ama Kur'an'in bir ayetini inkar etsem ben kafir olurum. Aciktan reddedersem kafir olurum, gizli yaparsam munafik olurum. 

Ataturk acikca dini siyasi bir oge olarak goruyor. Islamiyeti arap milliyetciliginin bir unsuru olarak goruyor.

Bu nedenle lutfen, Ataturk'un musluman oldugunu iddia edenler onun dini hareketlerinden bahsetmesinler. Bunlar onun musluman olmadiginin delillerini curutmez, musluman oldugunu ispatlamaz.

Atatürk ateistti

aksini iddia eden varsa kanıt getirsin

evet kemal ataistir allaha

evet kemal ataistir allaha inanmayqn benim atam olamaz

atatürk müslüman olmasa bile

atatürk müslüman olmasa bile kaafir değildi. İstiklal marşımızı yazan Mehmet Akif Ersoy bir müslümandı peki Atatürk kafir olsaydı neden bir müslümanın yazdığı marşı kabul etti .Atatürk olmasaydı bile şuan okullarda Atatürkü öğrenmeyi değil Hz. Muhammed ( s.a.v.) ile ilgili bişi öğrenemezdiniz çünkü Atatürk devrim yaratmasaydı siz şuan başka yerlerde amele olarak çalıştırılacaktınız okul yüzü göremeyecektiniz. Bazı arkadaşlarımız diyorki Atatürk  olmasaydı bile biz bu kurtuluş savaşını başlatıp kazanırdık . cevabımda şu öyle bişi olsa şu an ki İrandan başka bir milete benzemezdik suan bu siteye bile giriş yapamazdık .  Atatürke kafir dıyenler siz sadece ceheneme gitme korkusu olduğu için sevap işliyorsunuz

Tabiatın her şeyden büyük ve

Tabiatın her şeyden büyük ve her şey olduğu anlaşıldıkça tabiatın çocuğu olan insan kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı ( m kemal a.g.e)

 

http://yuzde100osmanli.blogspot.com.tr/2011/06/mustafa-kemal-pasadan-inc...

iğreniyorum

Ben atatürkün bu türkiyeyi kurtardiğina hic sevinmiyorum aksine o dha cok mahfetti dinimizi imanimiZi cökelti  osmanliğı devrini istemeyen kabul etmeyen ve 1  dünya savaşni o başlatti o gelince aksine dunyayi birbirine gecirdi ve hala türkiye sırtı bükük geziyor 

yazık

Hakikatten çok yazık nelerle uğraşıyorsunuz Atatürk dinsiz olsa size ne dinine bağlı olsa size ne faydası olacak Allahaşkına bırakın bu işleri sevmeyebilirsiniz Atatürk'ü ama saygı göstereceksiniz buna mecbursunuz.Türkiye cumhuriyeti varsa onun ve silah arkadaşlarının sayesinde var.O dinine bağlı olan AKP senelerdir memleketi satıyor yediceddini zengin ediyor ama müslüman ya helal olsun dersiniz siz.

Mustafa Kemalin 3 tane oglu mu var?

Türkiye de, Mustafa Kemal'in ayri hanimlardan olan 2 oglu miras almak istiyorlar. Ogullarindan Birisi halen hayatta DNA testi ve miras istiyor, digerinin oglu yani Mustafa Kemalin torunu DNA testi miras istiyor.   ikiside bbalarini isbat etmek icin DNA testi istiyorlar...     Merak ediyorum;  25 sene önce Nokta Dergisin de okudugum italya da bir italyan hanimdan olan  3. oglundan hic bahsedilmiyor.  italyan hanimin resmi ve  Mustafa Kemal'den olan oglunun resmi vardi.  Nokta Dergisinin arsivlernden bu sayisi temin edilebilir mi?    Muzaffer Alev  Kopenhag  

Atatürk Müslüman mı ?

Atatürk gerçek müslüman idı. Atatürk  indirilmiş ola kurana değil uydurulmuş rivayet hadis adı altında havadislerele oluşturulmuş sahte din algısına karşıydı.  Kurandan önceki kitapların aslı değiştirilmiş Kuranın ise  anlamı değiştirlip çok sayıda meshep tarikat  çıkartılmış ve din devletleştirimiş ve din yoluyla dini diktanın yolu açılmıştı. İşte Atatürk dini diktatörlüğün en belirgin ve hakim Dinde emevileşme  diyebileceğimiz olguya karşıydı. Müspet bilimi( pozitif bilimi )

rehber olarak belirtirkende  müspet ilim olmadan  kuranın  anlaşılır olmayacağını , nüspet bilim geliştikçe Tanrının kutsal kitabının içeriğinin daha iyi anlaşılacağığını biliyordu. Bilim evrensel aklın Tanrının evrendeki koymuş olduğu kanunları ve kabiliyetleri öğrenme yolu olduğu için  , bilimden yola çıkılarak  Tanrının elçisi  aracılığı ile aktarılan kutsal kuranın evrene ve dünya  ya ilişkin  açıklamalarını daha iyi anlayacağımızı  Atatürk  esas rehberin  kuranı daha iyi anlamamıza  yol açacağı için  pozitif bilim olduğunu söylemektedir.  İnsanlığın oluşturduğu ister sosyal bilim olsun isterse pozitif bilim olsun , tanrının izniyle ortaya çıkmıştır. Yani düşünce biçiminin ve yaşama bakışın felsefesi anlatik olmadığı sürece müslüman Türklerin ve islam dünyasının medeniyete katkı sunması mümkün değildir. yani batının fiziki üretimlerini alacaksın  fakat sosyal düşünme biçimini öteleyeceksen batının medniyet ardılı olmaktan ve onların ekonomik ve siyasal sömürü unsuru olmaktan kurtulmayacağız demektir. Atatürk'ün  Türkçe  Kuran düşüncesinde de her ortalama zekaya sahip olan  Türk insanın  kutsal kitabın içinde ne olduğunu bilmeden değil , bilerek okuyarak gerçek dini öğreterek. Ülkenin şeyhlerin ,devrişlerin , kurak mollalarının , kendilerini mesih ve mehdi ilan eden meczupların ülkesi olmaktan kurtarmak istemektedir. Atatürk'ün  mevcut uydurularak oluşturulmuş kuran ve akıl dışı  islami analayışa  açmış olduğu bu aydınlık yol , geleneksel islamı anlayış sahiplerini ürküttüğü için Atatürk!ü dinsizlikle suçlamışlardır. Bu akıl dışı düşünce biçiminin sahipleri geçmişte de  İbni Sinaya , Hallaçı mansura ve daha çok sayıda bilim ve düşünce insanına kendi inanış biçimine uymadığı için kafir damagası vurmuşlardır. Kimsinin  de hunharca katled,lmesine sebebp olmuşlardır. Bu gün mezhep kavgasının aşırı selefi düşüncelerin kaynağında gayri bilimsel , akıl ve kuıran dışı olan düşünce biçimi yatmaktadır. Kuran'ın ilk  Türkçe meali Çağatay Türkçesi ile yazıldığında içinde bu gün kutsal terim olarak kabul ettiğimiz , Peygamber/farsca) Nebi (Arapça) Cami (Farsça) Mescit arapça ) HZ.  (arapça)  Cennet( (arapça,) Cehennem (Arapça ) Efendimiz (Yunanca ) Allah( Arapça) , Hüda (Farsça) yerine Allah yerine  Tengri ,Tanrı , Yalvaç , İnana , cennet yerine Uçmağa, cehennem yerine Tuma  Peygamber yerine elçi öz  Türkçe  karşılığı  kullanılmıştır. 

 

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.