Ortadoğu Kilidinde ABD’nin Anahtar Rolü

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Koray Kamacı
Yazının Yazıldığı Tarih: 
30.06.2013

                 ABD, İsrail, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin’in yanı sıra birçok ülkenin taraf olacağı bir kıyamet provası yakındır. Burası Ortadoğu ve Allah bütün Peygamberlerini bu coğrafyaya göndermiştir. Dünyayı şekillendiren tüm medeniyetler ise yine bu coğrafyada ve çevresinde kurulmuştur. Ortada bin yıllık bir Osmanlı… Yani zengin kültürü ile Anadolu… Yani Türkiye… Kuzeyinde Rus, doğusunda Acem, Güneyinde Arap (Abbasi Irak ve Emevi Suriye) ve batısında Grek ve Roma (Şimdi AB) medeniyetleri… Amerikalılar işte bu nedenle bu coğrafyayı kıskanıyor ve bizim coğrafyamızdaki herkesten nefret ediyor. Bir düşünün Amerikalı bir Tarih hocası lise öğrencilerine ne anlatabilir? Çocuklar bizim atalarımız İtalyan mafyası, İrlanda çapkınları, İngiliz Homoseksüelleri, Fransız fahişeleri ve İspanyol kabadayıları buralara gelip devlet kurduk.

İlk geldiğimizde önce bu toprakların sahibi Kızılderilileri kestik sonra da filmlerini herkese göstererek övündük. Bu yetmedi Afrika’dan milyonlarca köle getirdik ve bunların yarısı gelirken gemilerde havasızlık, açlık ve hastalıktan öldü. Bu yetmedi Kuzey-Güney savaşında birbirimizi boğazladık. Bu da yetmedi genetik bir hastalık haline gelen öldürme zevkimizi Hiroşima ve Nagazaki’de 600 bin insanı yakarak tatmin ettik.

Böyle bir Tarihe sahip ve daha 240 yıl önce olmayan bir Ülke olarak ABD doğal olarak bizim coğrafyamız için O kıyamet senaryolarını yazıyor ve Hollywood’ta değil gerçek yaşamda oynuyor. Ona doğal olarak onun gibi olan ve 65 yıl önce kendisinin kurduğu İsrail yardım ediyor. Başta Türkiye olmak üzere bu coğrafyanın son 50-60 yıllık geçmişine bakanlar ABD’nin buralarda neler neler yaptığını ya da yaptırdığını çok kolay göreceklerdir. İşte size ABD’nin dolaylı-dolaysız taraf olduğu bazı büyük savaşlar:

1) İsrail’in 1947’de ABD tarafından BM’de kurulmasından sonra 1948 Arap-İsrail savaşı.

2) 1956’da İsrail, Fransa ve İngiltere’nin Mısır’a saldırması.

3) 1967 İsrail’in Mısır, Suriye ve Filistin’e saldırması.

4) 1973 üçüncü Arap-İsrail savaşı.

5) 1975 Lübnan iç savaşı.

6) 1982 İsrail’in Lübnan işgali ile Sabra Şatilla katliamları.

7) 1980-1988 Irak-İran savaşı.

8) 1991 Irak-Kuveyt savaşı.

9) 1993 Somali’nin işgali.

10) 2008 İsrail’in Gazze saldırısı.

11) 2006 İsrail’in Lübnan’a saldırması.

12) 2011 Sudan’ın ikiye parçalanması ve son olarak Irak,Afganistan,Somali ve Libya’nın işgali.

 

Küçük çaplı saldırıları, iç savaşları, küçük kavgaları ve bölge Ülkeleri arasındaki provokasyon  ve sürtüşmeleri burada saymaya gerek yok. Çünkü hepsinde ‘’ABD’’ parmağı, rolü ve etkisi var. Yok diyenler 1946-2012 yılları arasında en ince ve karanlık detayları ile ABD’nin Türkiye sevdasına bakar ve renk körlüğü yoksa her şeyi çok net görebilir.

Son zamanlarda özellikle Suriye ve Türkiye üzerinde korkunç bir Psikolojik Harekat yapılmaktadır. Suriye’deki olayları ve son gelişmeleri değerlendirmek için bugün (Yani Cumartesi) Türkiye'de Suriye toplantısı yapılacak. ÖSO Lideri Salim İdris'te toplantıya katılacak. Bu toplantıya Batılı bazı önemli kişiler de katılacak ve acaba nasıl bir yol haritası çizilecek. Toplantının gündemi bildiğim kadarıyla, ortayolcu isyancılara yeni bir destek dalgası sağlama ve El Nusra Cephesi gibi radikal isyancı grupların yükselişini önleme amacı taşıyor. Maalesef bu toplantıya basın nedense gereken ilgiyi göstermiyor. Belkide birileri tarafından bu olayın göz önünde olması istenmiyor. Bu toplantıdan çıkacak bir karar Suriye’de ki politikamızı daha da belirginleştirecek ve Suriyeli muhaliflere daha değişik desteklerde yolda olabilecek.

 

Geçtiğimiz günlerde İsrail İstihbaratı MOSSAD’ın başkanı Tamir Pardo Ankara’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Hakan Fidan ve Ankara’da ki önemli yetkililerle görüştü. Acaba  Tamir Pardo’nun, Türkiye’de yapılan Suriye toplantısının olduğu zamana yakın bir zamanda Ankara’ya gelmesi tesadüf mü? Yoksa bu toplantıya Tamir Pardo’da mı katılıyor? El-Kaide ve El-Nusra gibi kendileri üzerinde yani İsrail üzerinde tehlike olarak gördükleri için bu Radikal İslamcı örgütleri dağıtmak ve Suriye’den uzaklaştırmak için işbirliği mi yapacak? Bu noktaya Türkiye’de değinen kimse yok maalesef. Türkiye halen Taksim’de GEZİ’yor. Bu noktaya dikkat edilmeli diye düşünüyorum. İleride Suriye’de olması muhtemel saldırılarda MOSSAD Yani İsrail önemli bir rol oynayabilir.

 

Bu arada İran’da da önemli bir seçim yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi gayet önem arz etmektedir. Malum seçimlerde Reformcuların desteklediği Hasan Ruhani oyların yüzde ellisinin üzerinde bir destek buldu. Bu İran açısından önemli bir gelişme. Fakat İran'da seçimi kim önde götürürse götürsün en önde her zaman rehber Ali Hamaney Olacaktır.. Değişim beklentisini yükseltmemek gerekir. Aynı zamanda Hasan Ruhani seçilmesi halinde ABD ile diplomatik ilişki kuracağını açıklayan Ruhani, 5 dil biliyor. Bu söylem bile İran için gayet önemli. Acaba yeni dönem İran-ABD ilişkileri nasıl bir hal alacaktır.

Netice itibari ile Bölgede son derece önemli olaylar yaşanıyor. Ancak biz ülke olarak Taksim’de Gezi yapmaya devam ediyoruz.  Atı alan Taksim’i geçemedi hala. Bu kadar önemli olaylar yaşanırken bunların yeterince gündeme getirilip konuşulmaması da üzerinde durulması gereken bir husustur. Birileri her zaman ki gibi basını gayet güzel yönlendiriyor. Maksat; insanımız sınırlarını aşmasın sınırları çerçevesinde düşünsün, bölgedeki olaylardan bihaber olsun! Dışarıda bir girdap var. Herkesi bu girdabın içine sokmaya çalışıyorlar. At izinin it izine karıştığı bir dönemden geçiyoruz.

Ve Son Söz:‘’ Büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler ise kişileri konuşur’’

 

 

 

Koray KAMACI

iletisim@politikadergisi.com 

                

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.