PKK'nın Son Eylemleri Üzerine

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Helin DEMİR

Terör örgütü PKK’nın Mayıs ayı ile birlikte eylemlerini hızlandıracağının anlaşılması üzerine Doğu ve Güneydoğu’da güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bildiriliyor. Terör uzmanları “Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki özgürlüğü devam ettikçe bu saldırıların süreceği” değerlendirmesinde bulunuyor. Örgüt ile iletişimi aksamayan, avukatları ve akrabaları ile rahatça görüşebilen, onları kurye olarak kullanan Abdullah Öcalan, hem siyasette etkili oluyor, hem de örgütün eylemlerine yön veriyor. Uzmanlar, her hafta yayınladığı tebliğlerin anında yayın organlarına ulaştırılıp kitleleri etkilemesi sağlanırken, AB’den gelen baskılar nedeniyle Öcalan’ın engellenmediğini düşünüyor. Avrupa Birliği İmralı sakinini sahipleniyor. Öcalan’ın mahkûmiyeti AB’nin merceği altında tutuluyor ve heyetlerle İmralı’ya gelinerek rapor düzenleniyor kısacası AB yoluna Öcalan şartları konuluyor.

Demokratik açılıma yönelik olarak Kürt kökenli vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmek için atılan önemli adımların da önüne çıkan Abdullah Öcalan, Kürt meselesinin “Öcalan meselesi” olarak ele alınmasını, kendisini serbest bıraktıracak bir yol açılmasını dayatıyor ve bu şartlarının kabulü için PKK’yı kullanıyor. Öcalan dolaylı olarak BDP üzerinden iktidara bazı dayatmalarda bulunuyor. İktidar bu isteklere boyun eğmeyince de Öcalan sonuç alamayacağını anlıyor. PKK’nın son saldırılarında bu görüşlerin de izlerinin bulunduğu söylenebiliyor.

Son terör saldırılarının örgütün yerel unsurlarının inisiyatifiyle gerçekleştirilemeyeceği, eylemlerin talimatının Kandil’den verildiği belirtiliyor. Örgütün strateji değişikliği mesajının Abdullah Öcalan ve Kandil’den verildiği söyleniyor. Murat Karayılan’ın da örgüt birimlerine “Saldırı için hazırlanın” mesajı gönderdiği vurgulanıyor. Kapatılan DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk’e yapılan saldırının ardından Kandil’den yapılan “Bu saldırı yanıtsız kalmayacak” açıklaması da eylemlerin talimatının nereye dayandığını belli ediyor.

Yeniden eylem kararının Cemil Bayık ve Duran Kalkan gibi örgüt yöneticilerinin baskısıyla alındığı kaydediliyor. Seçimlere kadar hükümeti yıpratma stratejisi uygulayacak olan örgütün, anayasa teklifinin referanduma sunulması halinde bölgede halkın sandığa gitmesini önleyeceği iddia ediliyor.

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ’un, terör olaylarının Karadeniz ve Tunceli’de yoğunlaştığını ifade ederek, “Bu olayların Tunceli’deki eşkıya başı tarafından yönetildiği” yönündeki sözlerinin dikkatlerin Tunceli’ye yoğunlaşmasına yol açtığı belirtiliyor.

Bölgede Süleyman Şahin, örgüt mensuplarına komuta ediyor. Şahin’in altında Tokat’taki saldırıyı da gerçekleştiren Mahir Başkale bulunuyor. “Şeyhmus” kod adlı bir terörist de Başkale’nin yardımcısı olarak karşımıza çıkıyor.

Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla en son şunu yaydığı da dikkatlerden kaçmıyor: “Orta yoğunluklu bir savaşa hazır olun!

İşte bütün bunlar PKK’nın son eylemleri ile ilgili değerlendirmeler. PKK hiçbir zaman verdiği sözleri tutacağa benzemiyor. Artık barış istiyoruz söylemlerinin samimi olmadığı bir kez daha anlaşılıyor. PKK’ya güvenmek imkânsız gibi görünüyor.

Helin DEMİR
iletisim@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.