Stratejiyi IŞID'dinimiz mi?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
SADULLAH BAKIRTAŞ
Yazının Yazıldığı Tarih: 
25.09.2014

Kaynayan ve kanayan Ortadoğu’da strateji savaşları aslında ABD’nin Irak işgaliyle başlamıştır. İzlenen yol, asker ve mühimmat lojistiği ve taktiği aslında kimsenin bilmediği yollarla ilerletiliyordu. Amerika’nın Ortadoğu’da savaşmaya askeri yeterlimiydi? Asker takviyesi nasıl gerçekleştirildi?  Kaçımız bilgi sahibi. İşte bunu konuşalım ama perdenin önünde ki sesi IŞİD’ diniz hepiniz; Ya arkası!

ABD Irak işgalinde kısa süreli bir taktikle çok da çatışma yaşamadan bölgeyi teslim almayı düşünüyordu. Ancak bir yıl bile olsa bölgede operasyon düzenleyecek askeri yoktu. Nasıl yoktu diyorsunuz şuan; Amerikan askeri iklimi Ortadoğu iklimi ile uyuşmuyordu. Uzun vadede bir operasyon yapabilmek iklimsel olarak zordu.

Bölgede bulunan askerin durumu geride kalan paralı askerleri geri çekilmeye itebilirdi. Bunun için ki Amerika işgale başlamadan vuracağı noktadaki sivillerin tahliyesi ile ilgilendi ve Iraklı çocuklar hemen Türkiye sınırından Amerikan ordusuna ait skorskylere konulup eğitilmek ve bölgede savaştırılmak üzere Pentagonun eğitim tesislerine getirildiler. Çocuklar derken kundak da sarılı olandan 18 yaşına kadar olan erkek ve kızların tümü ve genç kadınların hepsini Amerika’ya götürdüler. Yetişen ve savaşa hazır olanlar bölgeye tekrar geri gönderildiler. Kendi topraklarında Amerikan üniformasıyla kendi vatandaşlarını öldürdüler bilmeden. Kazanan karanlık güç ittifakları olurken kaybeden Ortadoğu ve İslam Coğrafyası oldu. 

Şimdi aynı oyunu Işid’de oynamayı düşünüyor belikli ABD. Suriyeli kamplarından çocukları alabilmek için Türkiye’yi de ateşe çekmenin derdinde bir politika güdüyorlar. Işid finansmanı İngiltere tarafından sağlanan, yönetimi İsrail’de olan ve tıpkı 11 Eylül saldırı gibi olan bir ORTA oyunudur. Amaç açık ve net bölgede Büyük İsrail için alan açmak. Bölgenin rezervlerini tek elde toplayım ekonomik buhran ile yıllar önce oynanan Marshall oyunu gibi bir oyunu tatbik edebilmek ve beş seçkin ülkeye yönetimi İngiltere de olup idaresi Yahudilerde olan bir yapı oluşturmak. Koz Işid olarak bilinen terör örgütüdür. Bir anda peyda olmuş bir karanlık güç örgütüdür. Sözde İslamcı gösterilerek İslama küresel bir tepki oluşturmak ve İslam coğrafyasını parçalamak adına eylemler planlanması istenmektedir.

ABD’nin yer almadığı kara harekatına Türkiye’nin ısrarla girmesini isteyenler oyunun ne denli kirli olduğunu gözler önüne sermektedir. Türkiye olarak İslam Coğrafyasında birleştirici güç olursak Yeni Türkiye’ye ulaşabiliriz.

 

Sadullah BAKIRTAŞ

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.