TGB Üyelerine Açık Mektup!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Samed KOCADEMİR

Sevgili TGB üyesi;

Bu satırlarımı artniyet aramadan, samimiyetime inanarak okumanızı rica ediyorum. Kuruluş çalışmalarının başladığı andan bugüne kadar sizleri yakından takip ettim. Türkiye Gençlik Birliği kurulduğu günlerde aranıza katılmak üzere başvuruda bulunmuştum. Ancak TGB içindeki çoğunlukla aynı görüşleri paylaşmadığımı anladığımda vazgeçtim. İsterdim ki yanılmış olayım. Ama siz ne yazıkki her seferinde beni haklı çıkarttınız. Artık bu yanlıştan döneceğinizi umarak eleştirdiğim bazı noktaları dile getirmek istiyorum.
 
Kürtçe pankart taşımanız büyük bir hataydı. Atatürkçü, ulusalcı, anti emperyalist, anti kapitalist duruşunuza açıkça zarar verdiniz. BOP kapsamında hükümetin açılım adıya öne sürdüğü safsata kapsamında yapmak istediklerine hizmet ettiniz.
19 Mayıs yaklaşırken ”İnti-İllimani” adlı Şilili bir müzik gurubunun ”VİVA 19 MAYIS” etkinliğiniz kapsamında sahne alacağını öğrendim. Bu gurup için sol bazı fraksyonlar kampanya başlatmış. Mail yağmuruna tutmuşlar grubu. TGB gibi bir faşist örgütle ne işiniz var demişler… Asıl Atatürkçü/Kemalist gençliğin TGB’ye sorması gereken bir soru var; ”PKK destekçisi bir müzik gurubuyla sizin ne işiniz var ?” Kendi sayfanızda o gurubun açıklamasını yayınlamışsınız. O açıklamada satır aralarında PKK’ya verilen selam gözünüzden mi kaçtı ? VİVA gibi İspanyolca bir kelime kullanmanızdan dolayı Ulusalcı çevrelerce zaten eleştiriliyorken birde bu saçmalığa nasıl imza atarsınız ?
 
İşte o mektup:
 
Sevgili Türkiye halklarına…
 
Bundan 6 ay önce bize ulaşan bir çağrı, 19 Mayıs 2012 günü bizi Türkiye’de TGB’nin
düzenleyeceği bir konsere davet ediyordu. Uzun bir aradan sonra yeniden Türkiye’de olma düşüncesinin mutluluğuyla, bu teklife olumlu yanıt verdik. Ancak bundan bir hafta önce bize yollanan mail ve mesajlarda da, 6 ay önce söz verdiğimiz bu konsere katılmamamız isteniyordu. Öncelikle bize inançla bu mesajlari ve mailleri yollayan arkadaşlara teşekkürlerimizi iletir, bu konuyla ilgili açıklamamızı okumanızı rica ederiz.
 
Inti Illimani 45 yıldır müzik dünyasında, ezilenlerin sesi olma çabasındaki bir müzik grubudur Karmaşık Latin Amerika kültüründe köklerini arayan ve Latin Amerika yerli halkının kültürünü dünyaya tanıtmaya çalışan Inti Illimani, anti-kapitalist duruşuyla her zaman dünya ezilen halklarının yanında yerini almıştır. Şili’de Allende önderliğindeki sosyalist cephede, her zaman ön saflarda olmuştur. Bu nedenledir ki Faşist Pinochet döneminde 15 yıl sürgünde kalıp, Şili’yi esarete mahkum eden diktatörün faşist iktidarını yıkma mücadelesine sürgünde de devam etmiştir. Bu anlamda Inti Illimani olarak kimliğimizden emin olmayanların, bizi biraz daha araştırmalarını öneririz.
 
Türkiye, coğrafi yapısı, tarihi ve kültürüyle farklı olmakla birlikte, karmaşık bir geçmişe sahip. Bu karmaşık gerçekliğe, Türkiye’li yoldaşlarımız kadar derinlemesine hakim değiliz elbette. Yıllar önce, İstanbul’a ilk ayak bastığımızda, o muazzam kültürü ve mozaik yapısı gözlerimizi kamaştırmıştı. İzleyen yıllarda, Türkiye gerçekliğini, Türkiye halklarının kimlikleri ve sevinçlerini kalbimize kazıdık, tıpkı acıları gibi.
 
Sorduk, sohbet ettik, anlamaya çalıştık, bu kadim geçmişi olan genç ülkeyi ve halklarını. Venceremos’u gözyaşları içinde okuduk, İstanbul’da, ODTÜ’de ve 100 bini aşkın Kürt’le birlikte Batman’da. Dünyanın devasa coğrafyasında atalarının topraklarında onurluca yaşamayı kafasına koymuş, hakları ve kimlikleri uğruna gözlerini kırpmadan ölmeyi seçmiş Kürt’lerle hem sevinçlerini paylaştık, hem de acılarını.
 
Evet, her toprağın gerçekliği karmaşıktır, ama Türkiye’nin gerçekliği karmakarışıktır. İmparatorluklar haritadan silinmiş olsa da, o kültürü ve onun ardıllarını dünyanın hiçbir haritasından silmeye kimsenin gücü yetmemiştir, tıpkı Türkiye halklarının gerçeği gibi. Ülkenizin bir gerçekliği daha vardı ki, bu hiç de yabancısı olduğumuz bir şey değildi: Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, küresel sermayenin insanların vicdanı üzerindeki hakimiyeti.
 
Biz sanatımızla, bu global tehdide karşı birlik olmayı umut ediyoruz. Bizim dilimiz politik değil, bizim dilimiz sanattır. Lütfen bizi ne ayrımcılığa davet edin, ne de bizden olmayanı diskalifiye etmeye. Bize “Türkiye’ye gelmeyin” demeyin, bizi sizinle buluşturacak her organizasyona davet edin, sizinle birlikte avazımız çıkıncaya kadar özgürlük şarkılarını seslendirelim. Birlik olmuş halk, asla kaybetmez. Yalnızca birlik olabilirsek kazanabiliriz. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, çok yakında İstanbul konserinde birlik şarkılarını birlikte söylemeye davet ediyoruz.
Sevgilerle,
 
Inti Illimani
 
 
Samed Kocademir / İzmir
iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.