Türkiye SOL Gösterip SAĞ Vurabilir mi?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Cihan Ünal / Kırık Kalem
Yazının Yazıldığı Tarih: 
11.08.2013

1980 lerden bu yana Türkiye coğrafyası üstünde dış ve iç kaynaklardan beslenerek büyüyen PKK terör örgütü Türkiye'nin başının belası oldu.

3-5 Çapulcu diyerek tahminlere göre 3bin 4 bin yada daha fazla kişilik ordulara dönüşen PKK Türkiye'nin karşısındaki en büyük engellerden bir tanesidir.Türkiye Cumhuriyeti başına geçen iktidarlar  hep bir çözüm arayışı içindelerdi. Öcalanın Türkiye getirilmesinden sonra bu adımlar daha somut olmuştur.

Türkiyemize 30 Yılda teröre harcanan para ile

  • 16 Sinop Nükleer Santrali
  • 11 GAP Projesi
  • 87 ATATÜRK Barajı
  • 70 Marmaray
  • 100 Yavuz Sultan Selim köprüsü

yapılabilirdi.

Buna dur demek için düğmeye basan iktidarlar bir çok yol denemişlerdir. Son olarak başa geçen Ak Parti imralıda bulunan terörist başı Abdullah Öcalan'I bir silah olarak kullanarak  Pkk'yı sınır dısına atmak istemiştir.İmralı ile yapılan dolaylı görüşmeler sonrası PKK'NIN haklarını dağlarda değil demokratik sürec içerisinde siyasi kanatlarda aramasını isteyen hükümet belli başlı adımlar atmıştır.Bu adımları yakından takip eden Türk halkı ister istemez rahatsız olmuş olabilir.Bunu hisseden başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan halkına bir söz niteliğindecümle kullanmıştır. ''Ne olursa olsun bu vatan toprakları üstünde kimseye ameliyat yapamayacak ve asla  yaptırmayacağız ''demiştir.Hükümetin güven veren sözleri ile  bir yandan süren demokratik acılımlarla geçen 7-8 aylık sürecte Türkiye ne mutlu ki şehit vermemiştir. Bu netice AK PARTİ terörü bitirdi diyebilmemiz için yeterli mi?

Tabiki değil  hükümetimiz  analar ağlamasın diyerekten Pkk'yı siyasete davet etmiştir. Ancak hükümetin atacağı yanlış adımlar Pkk'nın dağa çıkmasına  ve geri dönüşüne sebep olacaktır.

Devletimiz bu sürec içerisinde  sizce sadece açılım mı yapıyor?

Tehlikenin her zaman var olduğunu  bilen ülkemiz sınır hatlarında yapımı süren Karakol ve kalekol yapımlarına hız vermiştir. Çoğu tamamlanan bu karakollar yüksek teknolojik araçlarla donatılmıştır.

Bunu içine sindiremeyen Terör yandaşları insaatı süren  Karakolları yakma girişimlerinde bulunmuşlardır.Pkk'nın olası geri dönme ihtimalinde artık Mehmetcik daha güvende olacak ve hain pusulara kurban gitmeyecektir.

Hükümetin kendi silahını,insansız hava aracını ,gemisini,tankını, üretmeye başlaması halka güven vermeye başlamıştır.

 

Bundan sonraki sürecte devletin daha fazla taviz vermeyeceği ve Pkk'nın siyasi yollara başvurmaması halinde çözüm sürecinin ortadan kalkacağı ortadadır.

 

AK PARTİ iktidarlığında TÜRKİYE bu riskleri bilerekten SOL yumruğu ile barışı gösterip SAĞ Yumruğu ile tedbirlerini almaktadır. Bu süreç artık her iki taraf içinde yapılacabilecek en son hamle denilebilir.

iŞTE O SAĞ YUMRUKLARA ÖRNEK.

Resim bknz.: http://o1308.hizliresim.com/1d/d/rdy3n.jpg

Zaman bize bu süreçin olumlu olumsuz yanlarını gösterirken seffaf olacaktır...

 

Cihan ÜNAL

iletisim@politikadergisi.com

                                               

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.