Ülkemizdeki Aşırı İsrail Düşmanlığı ve Mavi Marmara

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Aykut Alp

Türkiye gene her zamanki gibi zorlu bir süreçten geçiyor iç ve dış siyaset karışık peki ya Ankara değil de toplum olaylara nasıl bakıyor ?

Geçen gün iki kişi kendi aralarında konuşurken kulak misafiri oldum ve bu yazıyı kaleme alma gereği hissettim konu mu ? Tabi gene israil.

İsrail devletinin kuruluşu uzun bir süreçte meydana geldi Yahudiler 19. yüzyılın ikinci yarısında devlet kurma çalışmalarına başladılar. Arz-ı mev’ut (vaad edilmiş topraklar) üzerine devlet kurma çalışmaları ilk önce İngiltere'de görülür. 1848’de İngiliz hükumeti bir genelgeyle Filistin'deki  konsoloslarını, Yahudilerin himayesine verdi.I.Dünya Savaşı  sonunda 2 Kasım 1917’de İngiltere dışişleri bakanı Alfred Balfour  girişimiyle Balfour Dekterasyonu süreci başlatıldı. Milletler Cemiyeti 1920 yılında, Filistin üzerinde İngiliz mandasını tanıdı. Bundan sonra kurulan bir Yahudi bürosu İngiltere nezdinde Yahudi haklarını temsil etmeye başladı.Nazi Almanya'sının 1930'lardan 1940'ların ortalarına kadar Yahudilere soykırım uygulamaya başlamasıyla Filistin’e büyük bir Yahudi göçü başladı. Filistin’deki Araplar bu göçe karşı koyduklarından İngiltere, Yahudi göçlerinin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine Filistin’e de gizli Yahudi göçleri düzenlenmeye başlandı. II. Dünya Harbi'nin müttefiklerin galibiyetiyle bitmesinden sonra, Filistin meselesi son safhasına ulaştı.Yahudiler İngiltere daha sonra Amerika’nın yardımını sağladıktan sonra, Filistin meselesini Birleşmiş Milletlere götürüp, meselenin çözülmesini istedi. BM, Kasım 1947'de Filistin’in biri Yahudi öteki Arap olmak üzere iki devlet arasında paylaşılmasına karar verdi. Yahudiler bu kararı kabul ederken Araplar reddetti. Kudüs şehrine ise BM denetiminde milletlerarası bir bölge statüsüne alındı.

Arap devletleri bu karardan sonra tam anlamıyla top yekün savaşa girecekti .Bir tarafta İsrail karşılarında Mısır,Suriye,Ürdün,Irak ve Suudi Arabistan vardı . Bu savaş tarihe 1948 Arap-İsrail savaşı olarak geçecekti.Savaş sonunda kazanan taraf  İsrail'di   1947'de taksim planı ile elde ettiği %56’lık Filistin toprağını % 78’e çıkardı ve resmi olarak14 mayıs 1948 tarihinde resmi olarak kurulmuş oldu.

Daha yirmi yıl geçmeden bölgede bir savaş daha meydana geldi tarihte 6 gün savaşları olarak geçen savaş İsrail'in mutlak galibiyetiyle sonuçlandı.Savaşın sonunda Mısır'dan Sina yarım adasını Suriye'den Golan Tepleri'ni ve Filistin'in Gazze Şeridi ile Batı Şeria topraklarını alan İsrail topraklarını dört katına çıkarmıştır. Savaş sonrasında Sina Yarımadası'ndan Mısır lehine çekilen İsrail ilerleyen dönemlerde diğer toprakları ilhak ettiğini açıklamıştır. Bu kararları tanınmadığı gibi, İsrail'in BM  Kararlarını da uygulamaması sonraki dönemde bölgede birçok sorunun kaynağını oluşturmuştur.

Günümüze geldiğimizde İsrail işgalci devlet gibi gözüktürülmektedir ama onca ittifaka karşı savaşan dökülen kan sonucunda kazandıkları topraklar için işgalci demek biraz fazla insafsızca.Osmanlı da aynı şekilde büyümedi mi ? Osmanlı'ya imparatorluk İsrail devletine işgalci  neden ? Çünkü onlar Yahudi Müslüman kanı döktüler.Osmanlı devleti İran'a sefer düzenlediğinde İran Müslüman değil  miydi  ?

Mavi Marmara operasyonu ise  tam anlamıyla iplerin kopmasına sebep oldu  ama Mavi Marmara operasyonunu hiç tarafsız yabancı kaynaklardan okuma gereği duymadık birazda o olayın basınımıza yansımayan taraflarından bahsedeyim.

Mavi Marmara, İnsani Yardım Vakfı'nın organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze'ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir grup gemi ile birlikte yola çıktı. Gemi İsrail kara sularına girmeden durdurulmak istendi çünkü kara sularına girdikleri anda İsrail donanmasına tehdit oluşturacaklardı.İsrail ordusu gemi kafilesine dur ihtarında bulundu.Gemi aranacak eğer silah veya savaş maddeleri yoksa gemiler İsrail filosuyla birlikte Gazze'ye götürülecekti.Dur ihtarı üzerine gemi kafilesi motorları durdurdu biri hariç Mavi Marmara.Dur ihtarına uymayan gemi güvertesine helikopterden komando timi indirilmesine karar verildi ancak güverte uygun değildi bunun üzerine güvertedeki insanlar dağılsın diye plastik mermiyle uyarı ateşi açıldı.Bu olayı daha sonra kanal 7 muhabiri tarafından da doğruladı.Güvertenin boşalması üzerine İsrail askerlerinden biri gemiye iner inmez sopalarla saldırdı bunun üzerine İsrail askerleri gerçek mermiler ile arkadaşlarını kurtarmak istediler. Peki bütün gemiler dururken neden Mavi Marmara gemisi durmadı asıl soru bu olmalı.Ölenleri İsrail ordusu öldürmedi durmama emrini veren kişi öldürdü.

İsrail'in yaptıklarını onaylamıyorum keşke olmasaydı diyenlerdenim İsrail destekçisi de değilim  ama Türkiye'ye baktığımızda olaylar tarafsız bir gözle incelenmiyor.Aşırı dinci kesim Filistin Müslüman diyor ,ülkemizin sol görüşlü insanları devrim mücadelesi diyor.Küba devrimi ,Ekim devrimi,Atatürk devrimleri kaç yıl sürdüğüne baktığımızda bir devrimin bu kadar uzun süre alması olayın kurtuluş mücadelesinden çıktığının en büyük göstergesi.Her 2-3 senede bir Filistin- İsrail savaşı çıkıyor ve başlatan tarafa genelde Filistin.3-5 havan topunu İsrail'e atıyor sonra İsrail karşı ateş açıyor olan masum çocuklara sivillere oluyor Filistin vatandaşı veya İsrail vatandaşı olması önemli değil önemli olan onların hiç günahının olmaması.Filistin artık olayı terörizme çevirmiş durumda.Ben Türkiye'deki sol kesime sesleniyorum ne oldu Hamas yönetime gelmeden önce sizler Filistin'e destek verdiğiniz için yobazlardan tepki alıyorudunuz ne oldu ? Ne oldu da Madımak'ta bizi yakanlarla aynı safa geçtiniz bir sorun kendinize...

 

Aykut ALP

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.