Vatikan Ve Dinlerarası Diyalog Projesi

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Koray KAMACI
Yazının Yazıldığı Tarih: 
31.12.2013

Evet sevgili dostlar, yıllardır Ülkemizde birçok olayla ilgili İsrail’i ABD’yi hatta İngiltere’yi konuşuyoruz ama Vatikan’a gelince konuşanlar susuyor, yazarların ise kalemi yazmaz oluyor. Geçenlerde çok sevdiğim ve beraber sürekli fikir alışverişinde bulunduğum bir dostumla sohbet ederken konu Vatikan’a geldi ve saatler geçmez, sözler bitmez oldu. Vatikan yıllardır süre gelen derin yapıların en kadimidir.

Özellikle baktığımız zaman Vatikan’ın özel ‘’Kardinalleri’’ aracılığı ile Dünyanın pek çok yerinde gizli faaliyetler yaptığı bilinmektedir. Özellikle Ortadoğu’daki Kardinali hakkında çok çeşitli ve önemli bilgiler vardır. Bu Ortadoğu’daki malum Kardinal ile ilgili bilgileri şuanda buraya yazmayacağım lakin gerektiğinde yazmasını da biliriz.

Vatikan için Ortadoğu ne kadar önemliyse, Türkiye’de bu önemin içindeki en önemli hareket alanıdır. Vatikan Türkiye’ye yaptığı bazı Operasyonları dolaylı yoldan başka aracılar ile kendini pek de deşifre etmeden yapmaktadır. Katolikliği yaymak için çalışmaktan ziyade, Müslüman ülkelerde İslam’dan uzaklaştırmayı ve İslam’ı bazı değişik projeler ile yozlaştırmaya çalışmaktadır. Bunun için geliştirilen ‘’Ilımlı İslam’’ projesinin doğum yeri olan Türkiye, içindeki Laik seküler anlayışı ile bu projeye en güzel öncülük eden ülke olarak biçilmiş kaftandır. Hatırlanacağı gibi Hatay’da kurulan Medeniyetler İttifakı (Yani Dinler arası diyalog) bu anlamda çok önemlidir. Bu görüşmeye Dışişleri Bakanlığı tarafından buluşmaya davet edilen Papa 16. Benedikt, Vatikan’ın 4 üst düzey yöneticisini Hatay’a göndermiştir. Toplantıyı Papa adına Vatikan Dinlerarası Diyaloglardan Sorumlu Kardinal Yardımcısı ve Papa’nın sözcüsü Büyükelçi Pier Luigi Celata, Birleşmiş Milletler Vatikan Daimi Gözlemcisi Francesco Brugnaro, Roma Cemaati Başkanı Büyükelçi Mario Sciabja ile Vatikan Ekonomik İşler Saymanı Franco Craci izlemiştir. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun ev sahibi sıfatıyla katıldığı toplantıda Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Türkiye Yahudileri Hahambaşı İsak Haleva, Suriye Antakya Süryani Ortodoks Patriği Ignatius Zekka 1. Ayvaz, Türkiye Musevi Cemiyeti Başkanı Silvio Ovadyo ile çeşitli dinlere mensup yüksek din görevlileri yer almıştır. Toplantıları Türkiye’de temsilciliği bulunan 37 ülkenin büyükelçisi de izlemiştir. Ayrıca bundan ziyade Ankara’da 26 Eylül 2008’de kurulan bir camii de konuyla yakından alakalıdır. (Camiinin ismini buradan zikretmiyorum araştıran bulur) Camiinin içindeki seminer salonlarının ikisi, talebe göre sinagog ve kilise olarak kullanılacak şekilde tasarlanmış böylece binanın 3 semavi dine birden hizmet edebilmesi sağlanmıştır.

Ayrıca yine baktığımız zaman, bu rezilliklerin bir örneği de İzmir Alaçatı'da yaşandı. Pazaryeri Camii restore edilirken duvarlarda ikonalar bulundu. Belediye bunun üzerine caminin içine kilise yapma kararı aldı. Caminin içine kurulan otomatik perde sistemi ile cami ikiye bölündü. Cami şimdi Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından ortak kullanıyor. İslam tarihinde eşi benzeri görülmeyen bu uygulamanın kılıfı ise o iki sözcük hoşgörü ve diyalog…

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz'in himayesinde merkezi Viyana olan ve geçen yıl kurulan ‘’Uluslararası Kültürler ve Dinlerarası Diyalog Merkezinin’’ de Vatikan’ın teşviki ve yönlendirmesi ile açıldığı bilinmektedir.  İspanya Dışişleri Bakanı Manuel Garcia-Margalloy Marfil, Avusturya Dışişleri Bakanı ve Başbaekan Yardımcısı Michael Spindelegger, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İslam Ligi Başkanı Abdullah Al Turki, Avrupa Hahamlar Konferansı Başkanı Rabi Pinchas Goldschmiedt, Rum Ortadoks Patriği Bartholomaus katıldığı bu toplantının her zaman ki gibi kilit konuğu; Vatikan temsilcisi Kardinal Jean-Luis Tauran’dı. 

Evet sevgili dostlar, Vatikan'ın asırlar boyu İslam Dünyası'na karşı aldığı tavır ortadadır ve İslam Dünyası açıkça görülmektedir ki bu projenin tam manası ile farkında değildir. Vatikan'ın kendi ifadesiyle Dinler arası Diyalog misyonerliğin çağa uyarlanmış şeklidir. İslam’a karşı Haçlı seferlerini başlatan Vatikan yani Papa, bu sefer çağa uygun olarak üstte de yazdığımız gibi amaç olarak Hıristiyanlaştırmak değil (Hakiki) Müslümanlıktan uzaklaştırmak amacı ile hareket etmektedir.  Bu kadar olan olaya rağmen hala milletimizin gözünün içine baka baka bu paslı hançeri milletimizin bağrına sokmaya devam ediyorlar. Papa VI. Paul'un vizyonu gerçekleşmektedir. Çünkü dinler arası diyalog, kilise misyonunun normal bir parçası olarak görülmektedir.  Netice itibari ile Dinlerarası diyalog, Papalığın II. Vatikan Konsili’nin 4. Oturumunda kabul edilen, ‘’Nastra Aetate’’ diye bilinen konsil metninde aktarılan ve 28 Ekim 1965’te Papa VI. Paul’un onayıyla ilan edilen, Papalığın 3. bin yıl hedefi olarak açıkladığı dünyayı Hıristiyanlaştırma ve gerçek hakiki ve de doğru İslam’dan uzaklaştırma projesinin bir yöntemidir.  Vatikan bu proje için bazen ekonomik, bazen siyasi ve bazen de etkili suikastlarla bu işi yapmaktadır. Bu projeye bilerek ve isteyerek destek verenleri ne Tarih, ne de bu toprağın vicdanı olmuş İnsanları affetmeyecektir.

Ve Son söz: ‘’Allah Katında Din İslamdır’’

 

Koray KAMACI

iletisim@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.