Yemin Etmek Üzerine..

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
İrfan Değirmenci
Yazının Yazıldığı Tarih: 
10 Temmuz 2011

   T.B.M.M. kurulduğundan bu güne, hemen her çalışma döneminden önce, yeni seçilen milletvekilleri, kürsüye çıkıp yemin ederler meclis tüzüğü gereği.
   Anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün değerlerine, bütünlüğüne bağlı kalacakları üzerine, tarihte bir kaç kez değiştirilen metinleri okuyarak yemin ederler
   Büyük Türk Milleti’nin önünde, Devletin varoluş amacının millet için olduğu gerçeğine sadık kalacaklarını bu şekilde gözler önüne sermeye çalışırlar.
   Milletin ekonomik, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik, kalkınma, toprak bütünlüğü, huzuru, güvenliği ilkelerini barındıran bütünlüğü, Devletin varlık nedenini oluşturur bilindiği gibi.
   Cumhuriyet tarihinin son seçimi, köprüden önce son çıkıştı malum; idrak edebilenlerde bilir !.

   Bundan sonra yeni sınırlar, yeni resmi dil, yeni bayrak, yeni projeler, tek tip toplum oluşturma çabaları içinde kat’edilen yolda, Büyük Ortadoğu Projesi’nin hedefine ulaşacağı o görkemli 2023 yılına doğru, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel direklerinin kalan kısmına baltalar inmeye devam ederken, diğer taraftan da yeni Türkiye (Adı Türkiye Cumhuriyeti olmayacağı kesin !.) sisteminin, temel atma çalışmaları, aynı hızla devam ederken, mecliste yemin tartışmaları almış başını gidiyor..
   Tartışılan maddeler belli :
   Atatürk Fevrimleri ve Anayasanın 1. kısım genel esaslarını kapsayan maddeleri.
   Herkes, düdüğünü öttürmeye çalışıyor bu curcuna içinde. Kimi protesto ediyor, kimi itiraz ediyor, kimi namus ve şerefi üzerine yemin ederken döneklik yapıyor şimdiden.
   Siz bunca yıl yolsuzluk, bu yıkım, bu talan, bu ihanet, bu haksızlık, bu yalanlar, bu emek hırsızlığı, bu adaletsizlik, bu parçalanmaya elinizi indirip kaldırarak, imza atarak, oy vererek katkıda bulunan siz sözde Milletvekilleri: Bu saatten sonra yemin etseniz ne olur, etmeseniz ne?! Siz ki başkanlarınızın, başbakanlarınızın, yöneticilerinizin talimatlarını, kişisel menfaatlerinizi, Milletin değerlerinden, ihtiyaçlarından üstün tutan sizler; son yemin metninde yemin yer alan namus ve şeref kavramları üzerine yemin etseniz de etmesiniz de ne olacak?
   Sözüm meclisten içeri: Bütün bunların dışında yer alan, onurlu, şerefli, namuslu, değerli, çalışkan ve gerçek Milletvekillerini tenzih ederek şunu söylüyorum:
   Namusum ve şerefim üzerine yemin ederim ki, sizler şerefsiz, namussuz, vatan hainlersiniz!. Şerefsizliği, namussuzluğu üzerine alan sözde Milletvekillerini, meydana davet ediyorum!
   Büyük Türk Milletinin huzurunda meydana davet ediyorum; şereflerini kukla gibi başkalarının eline verdikleri gibi cesaretlerini de vermedilerse!.
   Yazarın Notu: Bu yazı tamamen yazarını bağlamaktadır ve Politika Dergisi’nin bir sorumluluğu yoktur. İş bu açıklamayla duyurulur.
 
irfan.Degirmenci@PolitikaDergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.