Yerel Seçimler, Cumhurbaşkanlığını Seçimleri ve Kurultay

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Alper TEKİN
Yazının Yazıldığı Tarih: 
02.09.2014

CHP Yerel seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini neden kaybetti ? Nedeni basit. CHP Genel Merkez Yönetim Kurulu 5 kişilik (sonra bu sayı 7'ye çıktı) Yerel seçimler aday belirleme komisyonu kurdu. Doğru bir karar olabilir fakat komisyonun aday belirleme işlemleri yanlış. Neymiş efendim bu komisyon kamuoyu yoklaması, anketler vs. ile aday belirleyecekmiş. Aday belirlendikten sonra Parti Meclisi onayı yani Genel Merkez Ataması. Kaldıki Parti meclisi oylamasıda bayağı muammalı geçti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MYK böyle bir karar ile hata yapmıştır. Bu komisyon eğilim yoklaması ve ön seçim ile adaylar belirlenmeyecekse en azından köy ve mahalle örgütlerine tek tek gezerek fikirlerini alıp rapor hazırlayıp adayı CHP Genel Merkezi'ne sunsaydı daha iyi olurdu. Bazı yerlerde fermuar sistemi ile eğilim yoklaması yapıldı. Yani tek rakamlı belediye meclis üyesi adayları CHP Genel Merkez ataması ile çift rakamlı belediye meclis üyesi adaylarını eğilim yoklaması ile belirledi. Şahsen fermuar sistemini çok saçma buluyorum. Fermuar sistemini yapacağına ya komple önseçim veya eğilim yoklaması ile Belediye Başkan adaylarını ve Belediye meclis üyelerini belirlersin yada bunların hiçbirini yapmazsın az önce yazdığım gibi köy ve mahalle örgütlerini gezip rapor hazırlayarak adayları belirlerseydi daha mantıklı olurdu. En azından örgütün fikri alınırdı.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday belirlemede ise tam bir rezillik. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti üyelerinin fikrini almadan, Merkez yönetim kurulunun ve Parti Meclisinin fikirlerini almadan kapalı kapılar ardında Devlet Bahçeli ile aday belirlemesi çok yanlış. Birde bu isim Ekmeleddin İhsanoğlu olması başlı başına bir muamma. Ekmelledin İhsanoğlu aday oldu eyvallah fakat Ekmelledin İhsanoğlu diğer iki Cumhurbaşkanı adayı gibi vizyon belgesini açıklamaması, fazla miting yapmaması Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesine neden oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kimseye hiçbirşey sormadan Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday gösterdiği için seçimi kaybettiklerinden dolayı görevlerinden istifa etmeliydi. Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu'nun “tıpış tıpış sandığa gidecekler” demesi parti üyelerine biat etmeside oy kaybına sebep oldu. Kemal Kılıçdaroğlu o sözü söylemeyip biat etmeseydi belkide seçmen yazlık tatili yarıda bırakıp sandığa gidebilirdi. Seçim sonuçlarının mağlubiyetini seçmeni sorumlu tutmasıda bir hata. Kemal Kılıçdaroğlu seçmeni suçlayacağına biraz kendisine öz eleştiri yapsaydı daha doğru bir hareket olurdu.

 

Gelelim CHP Olağanüstü kurultay sürecine. Muharrem İnce CHP Grup Başkanvekilliğini bırakarak CHP Genel Başkanlığına adaylığını koydu. Bu süreçte çok güzel konuşmalar yaptı. Bu Kemal Kılıçdaroğlu'nun çevresindekiler Muharrem İnce'ye demediklerini bırakmıyor. Kemal Kılıçdaroğlu 1000 delegenin imzasını aldı tekrar CHP Genel Başkanı seçilecek Muharrem İnce kazanamaz vs. demeleri çok yanlış. O zaman sizin Baykalcılardan ne farkınız kaldı. İşiniz gücünüz gruplaşma, hizip. Kaldı ki Kemal Kılıçdaroğlu bile Muharrem İnce'yi bu kadar fazla eleştirmiyor “Genel Başkanlığa aday olması en doğal hakkıdır” diye açıklama yapıyor. Ben şahsen Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerinde olsam CHP Genel Başkanlığına adaylığımı koymam Muharrem İnce'yi destekleme kararı alırım. CHP Olağanüstü kurultayının halka kapalı olmasıda çok yanlış. Kurultay 1500 kapasitelik bir ticaret odasında yapılacak. 1500 kişilik ticaret odasında kurultay yapacağınıza 35000 40000 kişilik stadyumlarda halka açık bir şekilde kurultay yapın daha iyi illate Ankara'da kurultay olması şartmı. CHP olağanüstü kurultayı İzmir Atatürk Stadyumunda yapılsaydı daha anlamlı olurdu. 5 ve 6 Eylül'deki Kurultayda neler yaşanacak hepimiz göreceğiz. 

 

Alper TEKİN

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.