Terörle Mücadelede Örnek Yaklaşımlar

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Helin DEMİR (helindem@mynet.com)
Yazının Yazıldığı Tarih: 
19 Aralık 2008

   Türkiye, çeşitli sorunlarla karşı karşıya bulunan bölgesinde, siyasal barış ve güvenlik ortamının, siyasi ve ekonomik işbirliği potansiyellerini harekete geçirmek ve refahı yaygınlaştırmakla mümkün olabileceğine inanmaktadır. Bu nedenle gayretler, küresel ve bölgesel planda barış ve güvenliğe katkıda bulunmaya yönelmektedir. Avrupa güvenliğinin Balkanlar, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kafkasya’da pekiştirilmesi, barış ve işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleri ancak Türkiye’nin katılımıyla ve somut katkısı ile gerçekleştirilebilir. Türkiye uluslararası ilişkilerde geçerli olması gereken çağdaş norm ve davranış kurallarının savunucusudur. Bunların global (küresel) ve bölgesel düzeylerde yaşama geçirilmesi için her türlü çabayı göstermektedir.

   Türkiye’de teröre karşı verilen kararlı mücadele sonucu normal yaşama dönüşün belirtileri hayatın her alanında görülürken, ekonomi ve kalkınma içerikli gelişmeler de gündeme yansımaya devam ediyor.

   Bingöl'ün Kiğı İlçesi Kaymakamı Ercan Çiçek, ilçe ekonomisinin canlanması için hazırladığı ve ilçeye yaklaşık 18 milyon YTL'lik para girişi sağlaması öngörülen projeyle, terör, işsizlik ve göç sarmalından kurtulmaya çalışan bölge insanının umudu oldu.

   Trabzon'un Hayrat ilçesinden 2004 yılı sonunda Kiğı'ya atanan Kaymakam Çiçek, hem bölge halkının sevgisini kazandı hem de ilçe ekonomisini canlandırmaya yönelik önemli projeleri hayata geçirdi.

   “Kiğı'ya atandığında ilk iş olarak kapalı olan halk kütüphanesine kendi sekreterini görevlendirdiğini ve burayı hizmete açtığını” söyleyen Çiçek, “Görev yaptığı yerlerde önceliği her zaman eğitime verdiğini, Kiğı'da da eğitim konusunda çalıştıklarını, ilçe dışına orta ve yüksek öğretim için giden 35 öğrenciye yıllık 500 YTL burs vermeye başladıklarını, ayrıca genç kızların meslek sahibi olması için kuaförlük kursu açtıklarını, 6 ay süren kursu birincilikle bitiren genç kızı ise öğretmen evinde faaliyete geçirdikleri kuaför dükkânında maaşlı çalıştırmaya başladıklarını' belirtti.

   “İlçede terörün bıraktığı izleri silmek için de çalıştığını” kaydeden Çiçek,

   “1994 yılında teröristlerce yakılan ve 14 yıldır kullanılmayan atıl durumdaki TEKEL'e ait binanın bakım ve onarımdan geçirilmesinin ardından, öğrenci yurdu ve aile hekimliği merkezi olarak kullanılacağını” aktardı. Çiçek, yine 1994 yılında teröristlerce yakılan okul binasında ilçe ekonomisi için büyük önem taşıyan bal paketleme tesisi kurma çalışmalarına başladıklarını, arıcılık projesi kapsamında 15 aileye, 30'ar kovan arı dağıttıklarını, ailelerin, sadece 1 yılda yaklaşık 30 bin YTL gelir elde ettiklerini, ifade etti. İlçede modern yöntemlerle yapılan tarım ve hayvancılığın yaygınlaşması için çalıştıklarını vurgulayan Çiçek, Kiğı'nın gelecekte yatırımcılar için cazibe merkezi olacağını vurguladı.

   Gençleri sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirdiklerini, bu kapsamda Kiğı Kaymakamlığı Gösteri Sanatları Topluluğu'nu kurduklarını anlatan Çiçek, ''Tiyatro grubumuz çeşitli illerde gösteri düzenledi. Elde ettikleri gelirle de terörle mücadele sırasında şehit olan bir askerimiz için hatıra ormanı oluşturdular. Ayrıca gençlerimizin spor yapabilmeleri için 250 kişilik spor salonu yapacağız. Kiğı Barajı'nı yapan firma da spor salonunun beton ve demir ihtiyacını karşılayacak.'' şeklinde konuştu.

   Ülkemizin, nüfus bakımından yüzde 15, toprak bakımından ise yüzde 33'lük bölümünü oluşturan Doğu ve Güneydoğu Anadolu, bölgesel gelişme sorununun en yaygın, en sürekli ve en kapsamlı yaşandığı bölgedir. Çözüm, kültürel, demokratik ve sosyal politikalarla eşzamanlı olarak bölgenin geri kalmışlığında belirleyici faktörlerden biri olan terörün de panzehiri ekonomik kalkınma öncelikli bir yaklaşımla bulunacaktır. Bu çözüm Türkiye'yi ayağındaki prangadan da kurtaracaktır. Bu nedenle Ercan Çiçek’in doğuya yatırım yapmayı düşünenlere örnek teşkil etmesi beklenmektedir.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.