Başka Türlü Bir Şey Onların İstediği

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Aziz KARAYEL
Yazının Yazıldığı Tarih: 
07.02.2012

 

İşçi sınıfı dediğimiz kavram aslında ülkemize hala yabancı bir kavram. Bizdeki işçi sınıfı batıdaki gibi bir algıya sahip değil. Çünkü biz sanayi devrimi yaşamadık. İşçi-işveren algısı da tam olarak gelişmedi bu yüzden. 70'lerde olması denendi ancak 12 Eylül tepesine bindi.Dedik ya bizdeki işçi sınıfında böyle bir algı gelişmedi. Düşük gelirli insanlar genelde ya sol fikirlere ya da kendini rahatlatan bu dünyadaki ezilmişliğini unutturan muhafazakar,dini fikirlere yakınlık hisseder. 

Alt gelirli oldukları için kurtuluşu amiyane tabirle yırtmayı ararlar.Yani kimi bu dünyada, kimi de öbür dünyada arar kurtuluşu alt sınıfların. Ancak kurtuluşu bu dünyada aramaları egemen sınıfların işine gelmediği için egemen sınıflar onların kurtuluşu daha çok öbür dünyada aramalarını isterler.Bu yüzden 12 Eylül öncesinde sola yatkın gecekondu mahallerine solcular hapisten çıkıp geri döndüklerinde yerlerine İslamcıları buldular.Sınıfsal dertleri olmayan CHP ise gecekonduları çoktan terk etmiştir ve kendi haline bırakmıştır bu süreçte.

 

Burada daha çok ben ülkemizdeki sola seslenmek istiyorum(Tabii ki burada CHPden bahsetmiyorum.)Ülkemizdeki hala sınıfsal dertleri olan sola. Sevgili dostlar işçi sınıfını tanıdığınızı ve onları kurtaracağınızı söylüyorsunuz ama bir türlü onlardan oy alamıyorsunuz. Neden acaba? İşçi emekçi dediğimiz kesimin ne istediğini pek bilmiyorsunuz bence. İşçilerin dertlerinin sendikal haklar, düzgün çalışma saatleri, eşit hakça yaşam vs.. olduğunu düşünüyorsunuz. Ama kusura bakmayın. Onları tanımıyorsunuz. İşçilerimizin sendikal haklar vs.. gibi dertleri yok. Onlar sendikal haklar falan değil sınıf atlamak istiyor. Yani sizin küfrettiğiniz patronlardan olmak istiyor. Onlar da lüks yaşamak istiyor.

Onlar bu sistemle çoktan uzlaşmış durumdalar. Çünkü bu sistem yalan da olsa,çok küçük bir ihtimal de olsa onlara bir gün zengin olabileceğini vaad ediyor. Ama sizin savunduğunuz sistemin vaadi bunun yanında çok sönük kalıyor. Bu yüzden insanlar Berlin duvarı yıkıldığında Doğudan Batıya koştu,bu yüzden Moskovada ilk Mc Donalds açıldığında kuyruklar oluştu ve bu yüzden işçilerimiz sağa oy veriyor yıllardır. Sanmayın ki bu sistemin dalaverelerini bilmiyorlar. Sizin gibi akademik ifade edemeseler de her şeyin farkındalar. Ezildiklerini de çok iyi biliyorlar. Ama bir gün çok küçük ihtimal de olsa bu sistem onlara ezen olmayı vaad ediyor. Kapitalizmi ayakta tutan en önemli şey vaat bence zaten. En alttakinden üstüne bir vaadi var kapitalizmin. Yalan da olsa, çok küçük bir ihtimal de olsa.

Geçen sene ve ondan önceki senelerde 1 Mayıs kutlamalarını işçiler Taksim'de kutladı manşetlerini hatırlıyoruz hepimiz. Ama ben o karelerde pek işçi göremedim. Orada işçiden çok adrenalin arayan öğrenciler, birkaç DİSK ve sol parti destekçisi gördüm. Neden? Dedik ya onların böyle bir derdi yok. Onların istedikleri çok daha farklı şeyler. Kutlayan birkaç işçi de 2 Mayıs günü yine yatağa aç girdi.Onlar için hiçbir şey değişmedi.Öğrenciler kantinde arkadaşlarının yanına, partizanlar partilerine geri döndü. Ama işçiler için hiçbir şey değiştirmedi Taksimde kutlama.Kısaca o ünlü şarkıdaki gibi: “Başka türlü bir şey onların istediği…”

 

Aziz KARAYEL

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.